• خانه
  • خبرهای سایت
  • مصرف لبنیات برای کلیه‌های سنگ‌ساز منعی ندارد
کد خبر : 10007
/ 17:45

مصرف لبنیات برای کلیه‌های سنگ‌ساز منعی ندارد

شهرآرا آنلاین: مردی 40ساله هستم. از حدود دوماه پیش متوجه شدم که سنگ کلیه دارم. تاكنون یک سنگ هم دفع کرده‌ام. چون سنگ‌هایم کلسیمی است، پزشک من را از مصرف تمام محصولات لبني منع كرده است. می‌خواستم بدانم چطور باید بدون مصرف لبنیات تغذیه سالمی داشت و چه چیزی را باید جایگزین آن کنم؟

مصرف لبنیات برای کلیه‌های سنگ‌ساز منعی ندارد

پاسخ شهرآرا آنلاین از دکتر مسعود عیسی‌پور متخصص اورلوژی و دانشیار دانشگاه علوم‌پزشکی آزاد مشهد: در هیچ منبعی ذکر نشده است که بیماران کلیوی منع مصرف لبنیات دارند.  البته در موارد خاص که به وسیله آزمایش مشخص می‌شود، به بیمار محدودیت مصرف لبنیات تجویز مي‌شود و در این موارد از بیمار می‌خواهیم مصرف لبنیات را در 24ساعت، به سه لیوان محدود کند. در غیراین صورت، دلیلی بر منع مصرف وجود ندارد.

همان‌طور که می‌دانید، سنگ‌های کلیوی کلسیمی، رایج‌ترین نوع سنگ در بین افراد مبتلا به سنگ کلیه است. برای پیشگیری از سنگ‌سازی مجدد  به شما توصیه می‌کنم، تحرک زیادی داشته باشید و مصرف برخی از موادغذایی را که حاوی اگزالات و کلسیم هستند محدود کنید که از آن جمله مواد خوراکی می‌‌توان به چای پررنگ، نوشابه‌های گازدار، برخی سبزیجات مانند اسفناج، قهوه و کاکائو اشاره كرد. همچنین نوشیدن مایعات به خصوص آب به اندازه کافی در طول روز برای شما و همه افراد مبتلا به سنگ کلیه مفید است.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی