• خانه
  • خبرهای سایت
  • دافعه مبدا، جاذبه مقصد
کد خبر : 12175
/ 16:26

دافعه مبدا، جاذبه مقصد

شهرآرا آنلاین: بنا بر اعلام پایگاه مرکز آمار ایران از نتایج سرشماری سال 1390 معلوم شد هنوز بیش از 10 میلیون بی سواد در کشور داریم.

دافعه مبدا، جاذبه مقصد

 

 

به گزارش گروه جامعه شهرآرا آنلاین، بنا بر اعلام پایگاه مرکز آمار ایران از نتایج سرشماری سال 1390 معلوم شد هنوز بیش از 10 میلیون بی سواد در کشور داریم. در کنار این وضعیت، جای نگرانی وقتی بیشتر می شود که معاون فرهنگی بنیاد نخبگان، اخیرا اعلام کرد 308نفر از دارندگان مدال المپیاد و 350نفر از برترین های آزمون سراسری به خارج از کشور مهاجرت کرده اند.
 این دو را بگذارید کنار گزارش سال1388 صندوق بین المللی پول که در آمار مهاجرت نخبگان، ایران دارای رتبه اول میان 91کشور در حال توسعه یا توسعه نیافته است.
اخیرا وزارت علوم اعلام کرده در حال حاضر چهار میلیون و200 هزار دانشجوی در حال تحصیل داریم. آنچه مسلم است اقتصاد ایران به دلیل صدماتی که در سال های اخیر دیده حتی قادر به جذب 40 درصد فارغ التحصیلان در بخش های صنعت و خدمات نیست.
بنابراین باقیمانده فارغ التحصیلان یا بیکارند یا مجبورند مهاجرت کنند. هنوز یک گزارش رسمی در داخل کشور از میزان مهاجرت نخبگان و یا قیمت تمام شده برای یک فارغ التحصیل در ایران در دسترس نیست اما همه می دانیم که تعداد اساتید ایرانی در دانشگاه های آمریکا و اروپا و کانادا هم  اکنون جمعیت زیادی را شامل می شود.
در عین حال، صندوق مذکور گزارش کرده که خروج حدود 180 هزار نخبه تحصیلکرده از ایران معادل خروج 50 میلیارددلار ارز از کشور است. به عبارت دیگر به طور متوسط برای یک فارغ التحصیل ایرانی از ابتدایی تا دکترا حدود 280 هزاردلار از اقتصاد ملی هزینه می شود. برای اقتصاد آمریکا یک فارغ التحصیل از ابتدایی تا سطح دکترا نزدیک به پنج میلیون دلار هزینه دارد.
بنابراین بی جهت نیست که طبق گزارش رسانه ها، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده مهاجرت نخبگان برای آمریکا یک منبع بزرگ اقتصادی و علمی است و آمریکاییان برای پنج سال آینده برنامه جذب سالانه صد هزار نخبه را در دست اقدام دارند.
مشخص است که جذب نخبگان برای آنها هم صرفه جویی در هزینه های هنگفت آموزشی و هم کسب درآمد از محل جذب نیرو های تحصیلکرده و فروش طرح های حاصل از تحقیقات ایشان را در بردارد. به طوری که درآمد کانادا از این محل سالانه به نزدیک 40 میلیارددلار رسیده است. در این مجال، فرصتی همه جانبه برای بحث در مورد چرایی مهاجرت نخبگان نیست اما حداقل این است که عواملی مانند شأن و احترام و منزلت اجتماعی و میزان برخورداری از حقوق مدنی، رویکرد آموزش عالی ایران، امنیت شغلی و درآمد کافی و تامین شرایط تحقیق و پژوهش از عوامل تعیین کننده تصمیم برای مهاجرت هستند. آن دسته از نخبگانی که مانده اند و به کشور خدمت می کنند واقعا ایثارگرند.

اما نقطه مقابل نخبگان ایثارگر و خدوم، کسانی که با منش ها و روش های نامناسب و تنگ نظرانه، پارامترهای <> را شدت می بخشند و از جاذبه های فراوان و برنامه ریزی کشورهای مقصد مهاجرت نخبگان غافلند، در حقیقت بیشترین خدمت را به اقتصاد آمریکا، اروپا و کانادا کرده و بیشترین خسارت مادی و معنوی را بر کشور تحمیل می کنند. در این میان نقش مدیران کوچک که از ورود نخبگان به حوزه کاری خود می ترسند و اصولا موافق خروج نخبگان هستند، در تشدید مهاجرت نخبگان بیشتر از دیگر عوامل، تاثیر داشته است.

امید است دولت تدبیر و امید به طور عاجل با تامین شرایط مناسب کار و اتخاذ روش های پرجاذبه و برنامه ریزی برای جذب نخبگان و تغییر در روش ها و منش ها و رویکرد های جذب اعضای هیات علمی و تقویت صندوق نوآوری و شکوفایی، از هدررفت این منابع عظیم انسانی کشور و مهم تر از آن خروج غیرقابل جبران ژن های باهوش از مرز های علمی این سرزمین جلوگیری کند.

منبع: سرمقاله از روزنامه شرق

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی