• خانه
  • خبرهای سایت
  • آیت الله بهجت؛ مردی ناشناخته در بین مشهدی‌ها
کد خبر : 13095
/ 12:10

آیت الله بهجت؛ مردی ناشناخته در بین مشهدی‌ها

شهرآراآنلاین: نام آیت الله محمد تقی بهجت برای هر پیری و جوانی بیانگر نقش عارفانه او در تقوا و خداپرستی است. مرد عارفی که جزء خدا کسی را نمی شناخت و تنها غرق در طاعت و بندگی مخلصانه معبود شده بود.

آیت الله بهجت؛ مردی ناشناخته در بین مشهدی‌ها

به گزارش گروه جامعه شهرآراآنلاین، نام آیت الله محمد تقی بهجت برای هر پیری و جوانی بیانگر نقش عارفانه او در تقوا و خداپرستی است. مرد عارفی که جزء خدا کسی را نمی شناخت و تنها غرق در طاعت و بندگی مخلصانه معبود شده بود.

کتاب ها و بیانات او راهگشای مشکلات و بلاهای دنیوی ماست و هیچ نمی تواند ادعا کند که توصیه های اخلاقی و عارفانه ایشان نتوانسته است تأثیر و تلنگری در انسان ایجاد کند.

مردی که در طول زندگی اش هیچ چیز جز خدا و اهل بیت(ع) پیدا نکرد و تنها این آیینه تمام نمای بندگی را می توان در نماز او درک کرد.

دو گفته آیت الله بهجت(ره) همیشه در ذهنم مرو می شود و گاه به حرف او هم می رسم که هر بلایی که بر سر انسان می آید بر اثر دوری از اهل بیت(ع) است و یا اینکه اگر انسان مقید به نماز اول وقت باشد به هر پست و مقامی که بخواهد می رسد.

برای اینکه بتوانم اندکی از دریای جوشان علم و معارف الهی این مرد بزرگ بهر مند شود تصمیم می گیرم با یکی از شاگردان او گفت وگو کنم.

به یکی از روحانیونی که در شهر قم با آیت الله بهجت در ارتباط بوده است تماس می گیریم و در پاسخ به سوالی که می دانم جوابش منفی است و آن هم اینکه آیا شاگردانی از آیت الله بهجت هستند که در مشهد زندگی کند می گوید: بله حاج آقای محمدی امام جماعت مسجد الحمید یکی از نزدیکان و شاگردان ایشان هستند.
پاسخ خوشحال کننده ای بود، همچنان که جای تأسف داشت که شاگردانی از آیت الله بهجت(ره) در مشهد زندگی کند اما مردم از او خبر نداشته باشند و نتوانند از وجود عارفانه او بهره مند شوند.

خودم را آماده می کنم که نماز مغرب و عشا به محضر ایشان برسم، از بازاریان میدان17شهریور جویای مسجد الحمید می شوم، کمی جلوتر از میدان، مسجد زیبایی به نام «الحمید» نقش بسته است.

وارد مسجد می شوم، محراب مسجد جلوه گر مردی عرفانی به نام حجت الاسلام محمد رضا محمدی جاجرمی است، مردی که توفیق داشته است مدت های زیادی در محضر آیت الله بهجت شاگردی نماید و مانند یک فرزند به امور ایشان رسیدگی کند.

مطالب پیش رو مصاحبه ای است با حجت الاسلام محمد رضا محمدی تا با گوشه ای از کرامات و توصیه های آیت الله بهجت به نقل از شاگرد برومند ایشان بهره مند شوم.
چگونه با آیت الله بهجت آشنا شدید؟

بنده توفیق داشتم یک سال قم در نماز ایشان شرکت کنم، نماز ایشان خیلی عارفانه بود، بعداز نماز از ایشان خواستم تا وقتی را برای موعضه و توصیه های اخلاقی در اختیار من قرار دهند. در منزل ایشان حاضر شدم و ایشان دستوراتی را به من دادند و بعد از آقا پرسیدم به مشهد هم تشریف می آورید فرمودند: بله معمولا سه ماه تابستان بنده مشهد هستم.

هر روز برای آمدن آقا به مشهد لحظه شماری می کردم و بعد در حرم مطهر حضرت رضا(ع) به محضر ایشان رسیدیم و از آنجا به بعد مرتب در خدمت ایشان بودم و کارهای ایشان را انجام می دادم.

صبح ها هر روز بعد از نماز صبح خدمت آیت الله بهجت می رسیدم با ایشان به حرم مطهر می رفتیم و بعد به منزل برمی گشتیم.

خصوصیات آیت الله بهجت در زیارت امام رضا(ع) را عنوان بفرمایید:

مرحوم آیت الله بهجت(ره) خیلی به زیارت ائمه اهمیت می دادند و هر روز بین الطلوعین دو ساعت و نیم زیارت حرمشان طول می کشید و هیچ روز زیارت حرم به جز روزهایی که مشکل داشتند ترک نمی شد.

وقتی به حرم مشرف می شدند، انگار تنها ایشان هستند و حضرت رضا(ع) و به هیچ چیز توجه نمی کردند، مردم دست و صورت آقا را می بوسیدند اما ایشان مشغول زیارت خودشان بودند.

یک روز بنده از ایشان سوال کردم که آیا مرجع دیدید که دو ساعت و نیم زیارتش طول بکشد فرمودند: حاج حسین قمی از مراجع تقلید چهار ساعت زیارتش طول می کشید و می گفت حرم مانند بهشت برای من است.

مرتب ایشان در حرم مشغول ادعیه بودند و در صحن آزادی برای بزرگان حمد وسوره ای می خواندند و مقید بودند یک ساعت روبروی ضریح بایستند و چشمان خود را برای اینکه حواس شان بیشتر جمع باشد می بستند و دعا و مناجات می خواندند و همیشه به ورودی درب ضریح که می رسیدند خودشان را می انداختند و زمین را می بوسیدند.

مرحوم آیت الله بجهت(ره) تأکید داشتند که هر موقع به حرم مشرف می شوید عطبه و ضریح را حتما ببوسید و می گفتند باید یک نفر از خدام را در کنار ضریح قرار دهند تا راهنمایی کند مردم بتوانند به ترتیب ضریح را ببوسند.

روزی در حرم فردی از آیت الله بهجت(ره) چندین بار سوال کرد و ایشان به او گفتند: من اینجا برای گدایی آمده ام چرا من را از گدایی خودم باز می دارید.

آیا ما این معرفت را نسبت به ائمه داریم، با این خضوع و خشوع به حرم مشرف می شویم؟
مهترین ویژگی عارفی و اخلاقی آیت الله بجهت(ره) که موجب جذب مردم شده بود را بیان بفرمایید؟

ایشان اهل عمل بودند و خودشان خیلی توصیه می کردند بالاترین استاد، علم انسان است و به دنیا توجه ای نداشتند و مخلصانه بندگی خدا را می کردند.

لحظه ای از خدا غافل و بنده هوای نفس خود نبود و در تمام زندگی به دنبال آن بود که خدا چه می خواهد و رضای خدا در چیست.

ارتباط آیت الله بهجت با حضرت ولی عصر (عج) چگونه بود؟

در توسلات و در جلسات مکرر دل ها را به سوی امام زمان(عج) سوق می دادند، یک روز جمعه وقتی از حرم بیرون می آمدیم، دعای ندبه در حال قرائت بود، از بلندگوهای حرم صدای اَینَ بَقیَّه الله (کجاست بقیه الله) به گوش رسید و ایشان پاسخ دادند: امام زمان(عج) همه جا است ما باید ببینیم کجا هستیم.

با توجه به اینکه درماه بهار قرآن هستیم، ایشان درباره قرآن کریم چه توصیه هایی داشتند؟

روزی با آیت الله بهجت منزل یکی از نوادگان سید ابوالحسن اصفحانی بودیم، صحبت از ملاقات بقیه الله شد و بعد از اینکه از مجلس بیرون آمدیم از آقا خواستم دستور ذکری بدهند، و ایشان فرمودند کتابی است که اگر شما چاپ آن را تهیه کنید همه ذکر ها در آن موجود است و دفتر قلم بیرون آوردم و گفتم آستان قدس همه کتاب های قدیمی را دارد و من تهیه می کنم و شما بفرمایید آن کتاب چیست و فرمود بنویس قرآن، و همه اذکار، مشکلات و دردهای امروزی ما در قرآن است .

مهمترین خصوصیت بارزی ایشان، که می توان در زندگی های امروزی کاربردی کرد را بیان بفرمایید؟

مرحوم محمد تقی بهجت بنده خدا بود، اگر انسان بنده خدا باشد و دائما مشغول ذکر و یاد الهی باشد در زندگی به خیلی موفقیت ها دست پیدا خواهد کرد.

آیت الله بهجت(ره) چه توصیه ای در رابطه تزکیه نفس داشتند؟

ایشان می فرمودند که استاد، علم شما است، به علم تان عمل بکنید تا خداوند مجهولات شما را آشکار کند و ایشان تأکید زیادی بر نماز اول وقت و ترک گناه داشتند.

می فرمودند بالاترین ذکر در اعتقادیات ترک گناه است و ترک گناه چشمه ای است که تمای فیوضات را باخود دارد و آن چیزی که جامعه ما را گرفتار کرده است و ما را از خدا دورکرده است معصیت و گناه است.

کسی از ایشان نصیتی می خواستند و ایشان فرمودند: نمازاول وقت کافیست و شافیست برای رسیدن به هر مقامی که بخواهید، اگر چه هزار سال طول بکشد.

همچنین آیت الله بهجت(ره) به نقل از آیت الله قاضی(ره) می فرمودند هر کسی که برای توصیه و نصیحت به محضر ایشان می رسید آیت الله قاضی(ره) می گفتند: نصیحت لازم نسیت، نمازتان را اول وقت بخوانید اگر به جایی نرسید مرا لعن کنید.

جوانان ما کدام یک از ویژگی آیت الله بهجت(ره) را می توانند الگوی خود قرار دهند؟

ساده زیستی، یاد خدا بودن و نماز اول وقت، زیرا نماز اول وقت می تواند گذشته را جبران و آینده را تأمین کند.

ایشان خیلی توصیه می کردند که انسان باید در زندگی حتی در امور کوچک مانند جا به جایی گلدان عفو و گذشت را پیشه کنند تا زندگی شیرین شود و می فرمودند: بزرگترین مسئله ای که زندگی را پابرجا نگه می دارد گذشت است.

خبر رحلت استادتان چگونه به گوشتان رسید و چه واکنشی در قبال این خبر نشان دادید؟

من در دفتر مشهد بودم که خبر رسید حضرت آقا دار فانی را وداع گفتند، اونجا یک دفعه شکه و منقلب شدم و بعد از آن هم سریعا آمده شدیم و خودمان را به قم رساندیم.

مطالعه وبهره مندی زندگی آیت الله بهجت چه تأثیری می تواند در جامعه داشته باشد؟

زندگی و اخلاق ایشان تأثیرات زیادی می تواند در جامعه داشته باشد و کتابی است به نام به سوی محبوب که دست خط خود آیت الله بهجت(ره) می باشد و جوانان این را تهیه کنند و کلمه به کلمه روی آن کار کنند.

آیا رسیدن به جایگاه آیت الله بهجت(ره) کار دشواری است و یا اینکه هر کسی می تواند آیت الله بهجت(ره) شود؟

نه اصلا کار دشواری نیست و اگر انسان بتواند ترک گناه کند علاوه بر لذت های فراوان رسیدن به جایگاه آیت الله بهجت(ره) برایش آسان می شود.

اگر بخواهید یکی از توصیه های ایشان را به مردم هدیه دهید کدام ویژگی را عنوان می کنید؟

ضمن تشکر از تلاش پایگاه خبری تحلیلی شما که در مسیر شناسایی بزرگان دینی قدم بر می دارد، من می خواهم یکی از نماز هایی که خود آیت الله بهجت(ره) برای برآوردن حاجت به من توصیه نموده است و به هر کسی هم که یاد داده ام به حاجت خود رسیده است را به مردم شریف یاد دهم.

هر کسی که حاجتی دارد روز پنج شنبه چهار رکعت نماز، دو تا دو رکعت به جا آورد و در رکعت اول بعد از حمد11مرتبه توحید، رکعت دوم بعد از حمد21مرتبه توحید، رکعت سوم بعد از حمد31مرتبه توحید و رکعت چهارم بعد از حمد41مرتبه توحید را بخواند و بعد از سلام نماز، 51 مرتبه توحید، 51 مرتبه صلوات و بعد از آن به سجده برود و 100مرتبه (یاالله یاالله) یعنی200مرتبه یا الله بگوید انشالله حاجت او برآورده خواهد شد.

آیت الله بهجت(ره) جمعه ها نماز جعفر طیار و هر پنجشنبه این نماز را می خوانند و به من هم توصیه می کردند و سید مرتضی کشمیری از عارفان بزرگ هر پنجشنبه این نماز را می خواند و به اهل و عیال خود هم توصیه می کردند.

منبع: صبح توس

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی