• خانه
  • خبرهای سایت
  • ...و پـیام تمـام شـد!
کد خبر : 1508
/ 17:16
وقایع نگاری تیم 29 ساله مشهدی ها از بدو تولد تا لحظه مرگ(قسمت اول)

...و پـیام تمـام شـد!

شهرآراآنلاین:سال 1391 یکی از تلخ ترین سال های فوتبال استان بود. در این سال یکی از دو قطب فوتبال خراسان رضوی مرد و برای همیشه به تاریخ پیوست.

...و پـیام  تمـام شـد!

سال 1391 یکی از تلخ ترین سال های فوتبال استان بود. در این سال یکی از دو قطب فوتبال خراسان رضوی مرد و برای همیشه به تاریخ پیوست. باشگاه پیام که در سال 62 از دل مردم و از خیابان های خاکی متولد شده بود بعد از کش  و قوس های فراوان سرانجام به سرنوشتی تن داد که بی کفایتی مسئولان سناریوی آن را نوشته بود.یکی از مردمی ترین تیم های فوتبال کشور در سایه بی تدبیری  و خودخواهی ها جان سپرد اما حتی گوشه چشم مسئولان هم نلرزید .

  1355؛شروع كار با نام سلطان طبرسي

سال 1355 بود. علي شاديان معروف به علي سلطان تعدادي از نوجوانان محله طبرسي را دور هم جمع كرد و به آن‌ها گفت که مي‌خواهد با كمك آن‌ها تيمي به نام سلطان طبرسي را تشكيل دهد؛ خيلي زود اين تيم تشكيل شد و با هزينه همين شخص و خود بازيكنان، در رقابت‌هاي نوجوانان و جوانان مشهد شركت کرد. هاشم رهباردار سرمربي گري اين تيم را به عهده داشت و همان سال در رده نوجوانان سوم و جوانانپنجم شد.

  59-58؛ سلطان طبرسي مخابرات شد

بعد از 16ماه بار ديگر تيم جوانان سلطان طبرسي به مسابقات كه تازه شروع شده بود؛ بازگشت. در اين برهه جواد مرادنژاد؛ شخصي كه بعدا مالك اين تيم شد، تيم را زيرپوشش مخابرات برد و خودش هدايت تيم را به عهده گرفت. در آن سال مخابرات قهرمان جوانان مشهد شد.

 در همان سال همين تيم جوان به رقابت‌هاي باشگاه‌هاي مشهد كه در ماه رمضان با شركت تيم های ابومسلم، توربو، شاهين دهداري، هواپيمايي، هجرت، كارگران، جوانان اسلامي آرش، استقلال، هدف گلكار، 17شهريور، 22بهمن و مخابرات  برگزار شد، شركت نمود. در آن سال استقلال با سرمربي گري ابوالفضل هاديان قهرمان شد.

ابومسلم با سيدمهدي قياسي دوم و مخابرات با جواد مرادنژاد سوم شد در تيم مخابرات بازيكناني همچون برادران رهباردار، قاسم رفيعي، حميد لشگري، حميد شمسي، رضا عطارزاده، حسن و غلام اصغري، غلام سالاري، احمد حامد، مرحوم محمد تشكري، مرحوم سيدجعفر سادات و... بازي مي‌كردند.

   61تا64؛ سقوط و صعود

در رقابت‌هاي ليگ دسته اول مشهد آن سال مخابرات به ليگ دسته دوم سقوط كرد. آن سال باز هم

مربي گري تيم برعهده جواد مرادنژاد بود اما خيلي زود يعني سال بعد مخابرات قهرمان ليگ دسته دوم مشهد شد. در آن سال اكبر اعظم و محسن ناصري دو بازيكن مطرح آن زمان به اين تيم پيوستند.

ضمن اينكه خادم‌الرضا وظيفه هدايت اين تيم را به عهده داشت و مرادنژاد به كادر سرپرستي اين تيم پيوست.

  62؛تولد پيام

مخابرات در سطح كشور باشگاهي داشت به نام پيام كه زيرنظر جواد قراب فعاليت مي‌كرد بازيكنان مخابرات عصر يك روز پاييزي بعد از تمرين در زمين شماره 2 تختي دور هم جمع شدند و تصميم گرفتند از اين پس با نام پيام در رقابت‌ها شركت كنند واين بود كه اين تيمشكل گرفت.

در همين زمان اولين هيئت امنا يا هيئت‌مديره پيام تشكيل شد. اعضاي هيئت‌مديره را حاج احمد ابوالفضليان، حاج حسن معين‌درباري، عباس يزدشكي، ناصر شكاري، احمد ببري، مرتضي قانع، علي شاديان و جواد مرادنژاد  تشکیل می دادند كه همگي عضو هيئت مذهبي بني‌الزهرا(س) بودند.

 64-63؛ شکست ابومسلم

 قاسم زرد كانلو براي اولين‌بار سرمربي ‌گري تيم پيام را به عهده گرفت و در همان سال پيام موفق شد ابومسلم را دو بر يك شكست دهد و اين در حقيقت اولين پيروزي پيام مقابل ابومسلم بود. غلام و حسن اصغري گلزنان آن بازي بودند. البته جمال و جليل قوچان‌نژاد و مصطفي جلاليان به عنوان بازيكنبا نظر زرد كانلو به اين تيم اضافه شدند. در آن بازي‌ها پيام به مقام سوم مشهد دست يافت. پيروزي پيام در آن سال سر و صداي زيادي برپا كرد چرا كه در تيم ابومسلم بازيكنان مطرحي همچون سعيد جوشش، عليرضا گيل‌عرب، حسين عبادزاده، اكبر ميثاقيان، كاظم غیاثیان، اصغر جانداري، مرحوم محمد اعظم، حسين شاملو، رضا جاهدي، شهريار رضايي، سعيد صيامي و حسين اميدوار بازي مي‌كردند.

 در آن سال هواپيمايي اول شد، ابومسلم دوم و پيام سوم شد. اين را هم اضافه كنيم؛ در چند بازي آخر هدايت پيام به هاشم رهباردار، كاپيتان اين تيم سپرده شد.

  65-64 / قهرمانی پیام در استان

 پيام دوباره كار خود را با زرد كانلو آغاز كرد. در اين فصل حميد قاسم‌زاده، بازيكن مطرح خراساني به جمع پيامي‌ها اضافه شد و در حالي كه بازي شان با ابومسلم به تساوي انجاميد ابومسلم قهرمان و پيام دوم شد. در فصل بعد يعني 66-65 هاشم رهباردار رسما سرمربي پيام شد و قاسم زرد كانلو به ابومسلم رفت.

در آن بازي‌ها يك حادثه تلخ براي پيامي‌ها به وجود آمد و آن هم تصادف 2 بازيكن خوب اين تيم به نام سيدجعفر سادات و مهدي ذوقي بود كه متاسفانه جعفر سادات از دنيا رفت و مهدي ذوقيگلزن پيام يك چشم خود را از دست داد. اين حادثه به شدت روي روحيه تيم پيام تاثير گذاشت تا حدي كه بازيكنان گفتند: از بازي‌ها كنار مي‌كشند اما درخواست پدر مرحوم جعفر سادات موجب شد تا پيام خود را آماده ديدار حساس مقابل ابومسلم نمايد. اين ديدار در وقت قانوني يك بر يك مساوي شد وكار به ضربات پنالتي كشيد. شهريار رضايي براي ابومسلم و غلام سالاري براي پيام پنالتي خراب كردند تا در نهايت پيام با نتيجه 5 بر 4 ابومسلم را شكست دهد و به عنوان قهرمان استان معرفي شود و به رقابت‌هاي ليگ قدس كه قرار بود براي اولين‌بار برگزار شود، راه يابد.

  68؛پيام نماينده خراسان در ليگ آزادگان

در سال 68 براي اولين‌بار بازي‌ها از حالت منتخب خارج شد و به صورت باشگاهي برگزار شد. ابتدا پيام با هاشم رهباردار كار خود را شروع كرد.

اولين بازي پيام در ليگ كشور مقابل كماشيراز در مشهد بود كه پيام آن بازي را دو بر صفر باخت. در دور برگشت بازي‌ها قاسم زردكانلو جانشين هاشم رهباردار شد. اولين بازي كه زردكانلو بر روي نيمكت پيام نشست در تهران مقابل پرسپوليس بود که بازيكنان پيام براي اولين‌بار در ورزشگاه آزادي به ميدان مي‌رفتند.

فرشاد پيوس، گلزن اول كشورمان كه مدتي در قطربود به ايران بازگشته و در آن بازي در دقيقه 70 به ميدان آمد و چهار دقيقه بعد موفق شد دروازه رضا عطارزاده را باز كند و در نهايت پرسپوليس با نتيجه يك بر صفر پيام را شكست داد.

در آن بازي علي پروين، سرمربي وقت پرسپوليس از بازي بازيكنان پيام به ويژه حسين علوي، هافبك وسط پيام به نيكي ياد كرد. بازي دور رفت پرسپوليس و پيام در مشهد بدون گلمساوي شد.

  69 ، بازي‌ها منطقه‌اي شد

فدراسيون تصميم گرفت بازي‌ها را به صورت منطقه‌اي برگزار كند و دو تيم از خراسان  در ليگ منطقه‌اي كشور شركت کردند. دو تيم پيام و ابومسلم با حضور در ليگ استان و كسب مقام اول و دوم به اين رقابت‌ها راه يافتند. در آن سال پيام با گل مجيد حسيني‌پور ابومسلم را يك بر صفر شكست داد و از همان سال بود كه پسوندهاي پيام شروع شد.

حاج حسين ضرابي كه مسئوليت ستاد آزادگان را به عهده داشت پيام را زير پوشش قرار داد و پيام آزادگان در ليگ منطقه‌اي شركت كرد. در آن سال هاشم رهباردار سرمربي و جواد مرادنژاد سرپرست اين تيم بود.

پيامي‌ها در آن سال يك بازي دوستانه با استقلال پس از افطار برگزار كردند و موفق شدند تيم قدر استقلال را سه بر يك شكست دهند. مجيد حسيني‌پور (2گل) و با قر کبیری گلزنان پيام در آن بازي بودند. در پايان اولين دوره ليگ منطقه‌اي پيام به ليگ 2 رفت و ابومسلم به ليگ دسته اول آزادگان كنار كشيد.

  70-69؛ چلوکباب رضایی حامی پیام شد!

هنوز چند هفته از مسابقات ليگ 2 نگذشته بود كه ستاد آزادگان طي نامه‌اي به مديريت وقت اداره كل تربيت بدني از حمايت اين تيم انصراف داد و پیام در ادامه راه با مساعدت مرحوم دكتر خرمي مديركل وقت به بازي‌ها ادامه داد.

 البته در آن سال هاشم رضايي (مديريت چلوكباب رضايي) و هواداران هم به حمايت از اين تيم پرداختند و پیام در نهايت در ليگ دسته دوم ماندگار شد. در آن سال بازيكنان جديدي همچون مرحوم محمد اعظم، جواد نمازي به اين تيم اضافه شدند.

  71-70؛ پيام چين چين

با حضور مهندس نعيمي پيام زير پوششچين چين قرار گرفت و با مربي‌گري قاسم زردكانلو در ليگ دسته دوم شركت نمود و با افتخار به ليگ دسته اول راه يافت. پيامي‌ها در همان سال در ليگ استان هم موفق شدند با گل رضا صاحبي ابومسلم را يك بر صفر شكست دهند. سال بعد يعني فصل 72-71 دو بازيكن مطرح به نام‌هاي فريدون مهريار و محمد مومني به پيام اضافه شدند و پيام با بازي‌هاي خوب در ليگ دسته اولماندگار شد.

همان سال ابومسلم به همراه استقلال و  شموشك در ليگ دسته سوم بازي مي‌كردند.

  74تا 72 ؛ پيام گچ

پس از 2 فصل چين چين هم كنار كشيد و در اين ايام گچ خراسان كه كار ورزشي خود را شروع كرده بود، تيم را زير پوشش قرار داد. در فصل اول حاج مهدي قياسي و كاظم غياثيان تيم را هدايت كردند.

در فصل دوم يعني سال 74-73 كاظم غياثيان سرمربي تيم شد كه در همان موقع بازي معروف جام حذفي مقابل استقلال اتفاق افتاد. بازي كه به علت كشت زمين‌هاي مشهد به طرقبه برده شد و به خاطر ازدحام جمعيت نيمه‌تمام ماند و در نهايت با حكم كميته انضباطي سه بر صفر به سود استقلال اعلام شد. هدايت استقلال در آن زمان به عهده منصور پورحيدري بود. ضمن اينكه در چند بازي آخر مرحوم استاد فكري به نيمكت پياماضافه شد.

 

علی شیخ  الاسلامی

 


اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی