کد خبر : 34096
/ 12:34

اختتامیه چهارمین جشنواره استانی«سرزمین نور» در مشهد برگزار شد

شهرآراآنلاین: آیین اختتامیه چهارمین جشنواره استانی«سرزمین نور» با حضور فرماندهان، مسوولان استانی، راویان و زائران سرزمین نور در مشهد برگزار شد.

اختتامیه چهارمین جشنواره استانی«سرزمین نور» در مشهد برگزار شد

به گزارش گروه شهر شهرآراآنلاین، در این مراسم که با مشارکت فرهنگسرای پایداری در مجتمع فرهنگی-تربیتی امام رضا(ع) برگزار شد، محمدحسن عفت‌پناه، دبیرجشنواره«سرزمین نور» با اشاره به این که فرهنگ غنی دفاع مقدس تحت تعلیم و آموزه‌های مکتب حیات بخش اسلام ناب، پیامبراعظم(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام شکل گرفته است، گفت:

آنان که بر اساس فطرت پاک خود در این دنیای پرهیاهو و جهان پر زر و تزویر هنوز دل در گرو آرمان‌های مقدس امام و شهدا دارند، تنها نسخه نجات‌بخش بشریت را قرار گرفتن تحت تربیت این مکتب و فرهنگ می‌دانند.

عفت‌پناه در ادامه افزود:

 در راستای کسب دستاوردهای مفید و متناسب با اهداف تربیتی و اثربخشی این اردوها چند سالی‌ست که جشنواره رهاورد سرزمین نور در سطح ملی و استانی برگزار می‌گردد.

وی با اشاره به اینکه  9 هزار و 22 اثر به دبیرخانه چهارمین جشنواره ارسال شده است که 330 شعر، دو هزار و 532 دل‌نوشته، هزار و 265 خاطره و چهار هزار و 895 عکس از زائران سرزمین نور در مرحله استانی جمع آوری شده‌اند، بیان کرد:

 به لحاظ سطح کمی و کیفی خراسان رضوی در صدر جدول جشنواره ملی قرار دارد و در میان آثار برگزیده کشوری در سال گذشته نیز بیشترین آثار برگزیده از خراسان رضوی بوده است.

در بخش دیگری از این مراسم سرهنگ علی اکبر افراسیابی، معاون هماهنگ کننده سپاه امام رضا(ع) پس از ابراز خرسندی از برگزاری این جشنواره در سال‌های اخیر، گفت:

دفاع مقدس یکی از نورانی‌ترین و بهترین رویدادها و برگ زرینی در تاریخ نظام مقدس جمهوری اسلامی و در تاریخ ایران اسلامی و در تاریخ همه دنیاست.

سرهنگ افراسیابی با اشاره به ریشه‌های اسلامی و دینی در فرهنگ دفاع مقدس و روحیه رزمندگان 8 سال جنگ تحمیلی افزود:

در دیدگاه دینی و ارزشی، منبع قدرت لایزال، خداوند است و هر کسی که به او وصل باشد قدرتمندتر است. جمهوری اسلامی ایران نیز قدرتش وصل به این منبع لایزال و تمام نشدنی‌ست. 

وی با برشمردن نمونه‌هایی از تاریخ، رمز پیروزی جان برکفان 8 سال دفاع مقدس را خداشناسی و وصل بودن به قدرت لایتناهی خداوند متعال برشمرد و با تاکید بر حفظ دستاوردهای سال‌های دفاع مقدس، افزود:

همان گونه که تاریخ نویسان و راویان، دستاوردهای کربلا آن واقعه عظیم را برای نسل‌های بعدی حفظ کردند، وظیفه ما نیز حفظ دستاوردهای‌ سرزمینی‌ست که امروزه از آن به نام سرزمین نور یاد می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: کسانی که در این حوزه‌ها گام بر می‌دارند باید قدر خود را بدانند زیرا که شهدا زنده‌اند و در این مسیر ناظر بر کار آن‌ها هستند.

در بخش‌های دیگری از برنامه نیز محمدجواد محسن‌زاده به مداحی پرداخت و کلیپ‌هایی با موضوع دفاع مقدس پخش شد.

در انتهای برنامه، بیانیه هیات داوران در بخش عکاسی و بیانیه هیات داوران در بخش آثار ادبی قرائت شد و پس از آن برگزیدگان این جشنواره اعلام شدند.

در بخش عکس، سکینه ریاحی، هادی رضوی و فرزانه کاظمی نفرات اول تا سوم. در بخش دلنوشته عباس براتی، ندا ثابت قدم و فائزه راسخی رتبه‌های اول تا سوم، در بخش شعر مصطفی توفیقی، فاطمه نخعی، ملیحه دلدار رتبه‌های اول تا سوم و زینب قاسمی شایسته تقدیر شدند.

در بخش خاطره‌نویسی، هیات داوران هیچ اثری را شایسته رتبه اول و سوم ندانست و سیدحسین میرپور به عنوان نفر دوم اعلام شد و از  فاطمه دهقان و زینب فتحی در این رشته تقدیر شد.

شایان ذکر است در رشته‌های ادبی و عکاسی نیز هادی بابایی، سارا بکائیان و سعید غلامی مورد تقدیر قرار گرفتند.

گفتنی‌ست فرهنگسرای پایداری مشهد که در بخش فراخوان، تبلیغات و تولید بسته فرهنگی و... در این جشنواره مشارکت داشته است، در ایام نوروز نیز برنامه‌هایی ویژه نوروز با شهدا را برای خادمان و علاقمندان به مکتب دفاع مقدس در دست اجرا دارد.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی