کد خبر : 38140
/ 08:56
آنچه باعث شده هنوز بیماران زیادی به خاطر یک عضو جان خود را از دست بدهند

برخی باورهای نادرست درباره اهدای عضو

شهرآراآنلاین: مدت‌هاست که دیگر کار خیر کردن و کمک به دیگران در بخشیدن یک دست لباس و کمی پول خلاصه نمی‌شود. حالا دیگر خیلی‌ها می‌دانند که آدم‌ها می‌توانند در زمان مرگ هم خیّر باشند؛ البته این بار نه با وقف یک خانه یا ساختن یک مدرسه بلکه با بخشیدن یک عضو به کسی که آن‌قدر نیازمند هست که اگر این عضو را نگیرد، جان خواهد داد.

برخی باورهای نادرست درباره اهدای عضو

به گزارش گروه اجتماع شهرآراآنلاین، با تمام تبلیغاتی که در چند سال اخیر درباره اهدای عضو شده است، هنوز افراد بسیاری به این کار رضایت نمی‌دهند و بیمار مرگ‌مغزی خود را به خاک می‌سپارند.

مهم‌ترین علت کمبود عضو پیوندی و نبود دسترسی آسان به آن، وجود باورها و ظهور نگرش‌های نادرست عمومی در زمینه اهدای عضو است. چه بسا خود روزی به عضو پیوندی نیازمند شویم. به همین خاطر باید بکوشیم که دیگران را به اهدای عضو خویش تشویق و ترغیب کنیم تا اگر خود یا خانواده خویش هم گرفتار آمدیم، به آسانی با پیوند عضو حیات دوباره یابیم و تا هنگامی که اهدای عضو به بانک فرآورده‌های پیوندی کشور به باور عمومی مردم عادی کوچه و بازار نرسد و ضرورت آن از سوی همه هم‌وطنان احساس نشود، چنین کم‌و‌کاستی‌های درد‌آور همچنان باقی خواهد بود. در اینجا به برخی باورهای نادرست درباره اهدای عضو اشاره خواهیم کرد:

دین من اهدای عضو را تایید نمی‌کند: خیر‌، تمام ادیان بر این باورند که عمل اهدای عضو حرکتی خداپسندانه بوده و عشق به هم‌نوع محسوب می‌شود. در دین مبین اسلام نیز بر این مهم تاکید شده. در قرآن کریم سوره مائده آیه‌٣٢ آمده است: «و هرکه نفسی را حیات بخشد، مانند آن است که همه مردم را حیات بخشیده است.»

چون مبتلا به بیماری زمینه‌ای هستم، نمی‌توانم اهداکننده عضو یا نسج باشم: خیر، صلاحیت فرد برای اهدای عضو پیوندی تنها در زمان فوت وی توسط پزشکان متخصص تیم پیوند تشخیص داده می‌شود و به‌جز تعداد محدودی از بیماری‌های عفونی یا بدخیمی‌ها در ابتلا به سایر بیماری‌ها، منعی برای اهدا نیست.

سن من برای اهدای عضو بالاست: خیر، هیچ محدودیت سنی برای اهدای عضو وجود ندارد.

حتی اگر رضایت به اهدای برخی اعضای بدن خویش داده باشم، همه اعضا و بافت‌های بدن من برداشت خواهند شد: تیم تخصصی برداشت عضو پیوندی‌، فقط مجاز به برداشت اعضا‌ و نسوجی است که اجازه آن‌ها توسط فرد اهدا‌کننده با خانواده وی داده شده باشد.

پس از مرگ، هزینه‌های مربوط به انتقال و برداشت اعضای پیوند‌ی بر خانواده من تحمیل می‌شود: تامین همه هزینه‌های مربوط به اهدای عضو شامل بستری، برداشت و پیوند بر عهده وزارت بهداشت و درمان است و هیچ هزینه‌ای را فرد اهدا‌کننده پرداخت نخواهد کرد.

اگر کارت اهدای عضو داشته باشم، کیفیت مراقبت‌های پزشکی در زمان حوادث تحت تاثیر قرار خواهد گرفت: در زمان حادثه، تمام اقدماتی که برای حفظ جان بیمار لازم است، انجام خواهد شد. امکان اهدای عضو فقط زمانی در نظر گرفته خواهد شد که دیگر هیچ اقدامی نجات‌بخشی امکان‌پذیر نبوده و مرگ مغزی تایید شده باشد. همچنین باید یادآوری کنیم که تیم پزشکان از تیم پیوند عضو کاملا مجزا هستند.

اهدای عضو پس از مرگ، باعث تغییرشکل پیکر من خواهد شد: خیر، فرایند برداشت عضو هیچ تغییراتی در ظاهر فرد اهدا‌کننده به‌ وجود نخواهد آورد. این فرایند در اتاق عمل و با بیشترین مراقبت و احترام برای فرد اهدا‌کننده توسط تیم جراحی متخصص انجام خواهد شد. پس از عمل برداشت، محل جراحی‌شده بخیه زده شده و با پانسمان پوشانده خواهد شد.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی