کد خبر : 38183
/ 11:23
توصیه‌های یک جراح مغز و اعصاب:

عوامل خطر سکته مغزی را بشناسیم و از آن پیشگیری کنیم

شهرآراآنلاین: ر سال میلیون‌ها نفر از مردم جهان، در سنین مختلف و برای اولین‌بار دچار سکته مغزی می‌شوند و هزاران نفر نیز جان خود را در این راه از دست می‌دهند. این بیماری، سومین علت مرگ‌ومیر در دنیا و دومین عامل مرگ بعد از حوادث جاده‌ای در کشور ما شناخته شده است. همه این‌ها می‌تواند زنگ خطری باشد برای کسانی که از دور و نزدیک می‌شنوند که دیگران سکته کرده‌اند، اما بی‌تفاوت از کنار آن می‌گذرند.

عوامل خطر سکته مغزی را بشناسیم و از آن پیشگیری کنیم

به گزارش گروه اجتماع شهرآراآنلاین، نکته درخورتوجه این است که این بیماری به‌طور ناگهانی اتفاق نمی‌افتد، بنابراین هرکس با شناختن عوامل خطرساز در سکته مغزی می‌تواند از آن جلوگیری کند. در همین زمینه با یک جراح مغز و اعصاب گفتگو کرده‌ایم که توصیه‌های این پزشک می‌تواند برای اطلاع همه مفید باشد.

دکتر محمدرضا احصایی، سکته مغزی را به دو نوع تقسیم کرده و می‌گوید: نوع اول سکته‌ها هنگامی اتفاق می‌افتد که یک لخته خون یا چربی، موجب انسداد رگ و قطع جریان خون در مغز شود. نوع دیگر سکته‌های مغزی، ناشی از پاره شدن یک رگ خونی در داخل یا سطح مغز است.

این جراح مغز و اعصاب درباره عوارض سکته مغزی توضیح می‌دهد: اگر بیمار دچار گرفتگی‌های مویرگی شود، به کم‌خونی در مغز و فلج اندام‌ها یا فلج نیمه بدن، اختلال تکلم و اختلال در راه رفتن مبتلا می‌شود. اختلال در هوشیاری یا بینایی نیز بیشتر در خونریزی‌های مغزی مشاهده می‌شود.

وی اختلال در صحبت کردن را از عوارض شایع در سکته مغزی می‌داند و ادامه می‌دهد: کج شدن صورت، کشیدن بدن به هنگام راه رفتن، فلج نیم یا کامل اندام‌ها و اغما از دیگر عوارضی است که در بیماران سکته مغزی مشاهده می‌شود. اختلال در بینایی یک یا هر دو چشم، نداشتن تعادل و سرگیجه، تهوع و استفراغ و بالاخره از دست رفتن هوشیاری نیز از سایر علائم این بیماری است.

این متخصص مغز و اعصاب، از سن بالا به عنوان یکی از عوامل ابتلا به سکته مغزی نام برده و بیان می‌کند: سن بالا یکی از علل خطرساز برای سکته مغزی است. درصد زیادی از این بیماران را میان‌سالان و سالمندان تشکیل می‌‌دهند. علاوه‌ بر سن، تعدادی از بیماری‌ها نیز وجود دارد که می‌‌تواند، خطر سکته را افزایش دهد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از دیابت، فشار خون بالا و کنترل‌نشده، چربی بالا و چاقی. در کنار این بیماری‌ها، عواملی چون موادمخدر و کشیدن سیگار نیز از عوامل خطر محسوب می‌شوند. همچنین بیماری‌های ارثی قلب به‌خصوص در جوانان، از مهم‌ترین علل بروز سکته‌های مغزی است.

وی توجه به برخی علائم پیش از سکته را مهم می‌داند و می‌افزاید: افرادی که در دچار سکته می‌شوند، در روزها یا ماه‌های قبل از بروز، علائمی دارند که معمولا به آن بی‌توجه هستند. از جمله این علائم می‌توان به حمله‌های خفیف و گذرا، اختلال در بینایی، اختلال در تکلم و فلج شدن موقت برخی اندام اشاره کرد.

دکتر احصایی پیشگیری از سکته را امری شدنی دانسته و می‌گوید: در صورتی که بیمار، علائم خطر را جدی بگیرد و در این مرحله به پزشک مراجعه کند، با تجویز داروها می‌توان 10 تا 15درصد از بروز سکته پیشگیری کرد.

این جراح مغز و اعصاب، ناتوانی پس از سکته را برای بیماران ناگوار می‌داند و بیان می‌کند: این افراد به علت ناتوانی‌هایی که در آن‌‌ها ایجاد می‌شود، اعتمادبه‌نفس خود را از دست می‌دهند و در کارهای خود کاملا وابسته به دیگران می‌شوند. وظیفه اطرافیان بیمار این است که اعتمادبه‌نفس را در فرد تقویت کنند. همچنین به علت اینکه بیشتر بیماران سن بالایی دارند، باید تحرک را در آن‌ها ایجاد کرد تا از پوکی‌ استخوان و خشکی مفاصل که بعد از سکته به‌ وجود می‌آید، پیشگیری شود.

دکتر احصایی، بی‌توجهی به سلامت فرد بیمار را یکی از عوامل بروز سکته مجدد عنوان می‌کند و می‌افزاید: این تصور نادرستی است که اگر فرد یک‌بار دچار سکته شد، دیگر مصونیت دارد، بلکه بی‌توجهی به شرایط جسمی و بیماری‌های زمینه‌ای، فرد را در معرض سکته مجدد قرار می‌دهد. در صورتی که فرد دوباره دچار سکته شود، علائم با شدت بیشتری ظاهر می‌شود و بدن مقاومت قبل را ندارد، بنابراین دچار آسیب‌دیدگی بیشتری می‌شود.

وی همچنین درخصوص درمان عوارض سکته مغزی می‌گوید: نمی‌توان تمام بیماران را درمان قطعی کرد، البته بسته به نوع بیماری، درمان‌ها نیز متفاوت خواهد بود، اما برای بازگرداندن برخی توانایی‌هایشان می‌توان علاوه بر درمان‌های دارویی که پزشک معالج برای فرد تجویز می‌کند، از فیزیوتراپی، کاردرمانی و آب‌درمانی که نقش بزرگی در راه‌اندازی بیمار دارد، کمک گرفت.

این جراح مغز و اعصاب، تغییر در شیوه زندگی را در پیشگیری این بیماری بسیار موثر دانسته و ادامه می‌دهد: مهم‌ترین اقدام‌ لازم برای پیشگیری از بروز سکته مغزی، حذف یا کاهش عوامل خطرساز و زمینه‌ساز بیماری است. داشتن رژیم غذایی مناسب و کنترل فشار خون و چربی برای پیشگیری از آن، یک ضرورت است. همچنین درمان بیماری‌های قلبی و ترک سیگار از مهم‌ترین راهکارها برای پیشگیری از سکته مغزی به‌ شمار می‌رود.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی