• خانه
  • فرهنگی
  • تمركز بر تجاري‌سازي فناوري در دانشگاه آزاد مشهد
کد خبر : 38409
/ 10:56

تمركز بر تجاري‌سازي فناوري در دانشگاه آزاد مشهد

شهرآراآنلاین: سرپرست دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه آزاد اسلامی مشهد گفت: دانشگاه آزاد اسلامی مشهد اقدامات مناسبی در زمینه تجاری‌سازی فناوري و اختراعات انجام داده است و توسعه آنها در دستور کار این مرکز آموزشی قرار دارد.

تمركز بر تجاري‌سازي فناوري در دانشگاه آزاد مشهد

به گزارش گروه آوزش شهرآراآنلاین سرپرست دفتر ارتباط صنعت و جامعه دانشگاه آزاد اسلامی مشهد خاطرنشان کرد: اولویت‌های اين دانشگاه، ایجاد دفاتر مالکیت فکری، انتقال فناوری، مشاوره صنعتی و عارضه‌یابی در مقوله تجاری‌سازی است.

وي اضافه کرد: پس از شکل‌گیری کامل اين فرآیند در دانشگاه باید مکمل‌هایی در نظر گرفته شود که دفتر کارآفرینی، مشاوره حقوقی، مشاوره مالی و... از جمله این موارد هستند.

وی ادامه داد: همچنین دفتر استانداردسازی خدمات فنی دانشگاهی، دفتر فروش و دفتر جذب سرمایه‌گذاری خطرپذیر نیز در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در حال شکل گیری است.

سرپرست دفتر ارتباط صنعت و جامعه دانشگاه آزاد اسلامی مشهد تاکید کرد: در این روند انتظار می‌رود که دستگاه‌های مرتبط تسهیل امور را درپيش گيرند و حضور کارگزاری‌ها به رسمیت شناخته شود تا جایگاه آنها تثبیت شده و كار به سامان برسد.

معاونت پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي مشهد، درحاشيه چهارمین جشنواره بين‌المللي ملی مخترعان، مبتکران و نوآوران دانشگاه آزاد اسلامی كه درحال برگزاري در شيراز است اظهارکرد: اين دانشگاه مقوله تولید ثروت از نوآوري‌ها و دانش را از رسالت‌هاي خود مي‌داند.

سیدهاشم قدمی بااشاره به چهارمين جشنواره اختراعات دانشگاه آزاد اسلامي گفت: سه دوره نخست، در قالب المپیاد و در واحدهاي دانشگاهي علي‌آباد كتول، خوراسگان اصفهان و مشهد برگزار شده و دوره چهارم به‌صورت جشنواره بین‌المللی در شيراز برگزار شده است.

قدمی با اشاره به حضور دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در چهارمین دوره این جشنواره گفت: برخلاف مرسوم، هدف واحد مشهد حضور فیزیکی و سخت‌افزاري نبوده است بلکه حضور خدماتي در پركردن خلاءهاي نرم‌افزاري در زيرساخت‌ها و فرايندها، تمركز بر تكميل چرخه و فرايند توليد علم به توليد ثروت(ایجاد نظام مالکیت فکری و انتقال فناوری تجاری‌سازی) هدف این مجموعه از شرکت در این جشنواره بوده است.

وي با بیان اینکه در دنیایی که با شتاب به سوی تجاری‌سازی فناوري می رود حرکت کشور ما بسیار کند است تاکید کرد: در این مسیر بیشترین مشکل نبود فرآیند و بسترهای نرم‌افزاری لازم است.

قدمي بیان کرد: برای اینکه فاصله بین صنعت و دانشگاه را پر کنیم باید نتایج بررسی و پژوهش‌ها تکمیل شده و به بخش‌هاي ذیربط برای گنجانده شدن در اسناد بالادستی ارسال شوند.

وي با اشاره به تاسیس کلینیک صنعت و جامعه در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد متذکرشد: این کلینیک فرآیندی از عارضه‌یابی تا تولید را ترسیم کرده است که در پنج سرفصل پیش‌بینی شده‌اند.

وي ادامه داد: این سرفصل‌ها عبارت از عارضه‌یابی، مالکیت فکری، نمونه‌سازی، انتقال فناوری و تجاری‌سازی است که نهایتا به تولید ثروت ختم می‌شوند.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی