• خانه
  • فرهنگی
  • یافتن شکل‌های نمایشی زیبا در چارچوب قانون، شرع و عرف
کد خبر : 39936
/ 09:28
سیروس مقدم از سریال‌سازی برای سیما می‌گوید؛

یافتن شکل‌های نمایشی زیبا در چارچوب قانون، شرع و عرف

شهرآراآنلاین: سیروس مقدم که پس از گذشت مدت‌زمان اندکی از پخش سریال «پایتخت٣»، کارگردانی سریالی با عنوان «مدینه» را برای ماه رمضان بر عهده گرفته است، گفت: از نظر جسمی اندکی خسته هستم، ولی از نظر روحی به‌شدت پرانرژی ‌و باانگیزه‌ام.

یافتن شکل‌های نمایشی زیبا در چارچوب قانون، شرع و عرف

به گزارش گروه فرهنگ و هنر شهرآراآنلاین، این کارگردان سیما در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: برای اینکه ماه رمضان خوبی را برای مردم رقم بزنیم، سرشار از امیدم.
او درباره تفاوت فضای سریال «مدینه» که قرار است ماه رمضان از سیما پخش شود با سریال «پایتخت» بیان کرد: سریال «مدینه» هیچ ربطی به «پایتخت» ندارد؛ به جز اینکه در یک مورد مشترک هستند؛ «مدینه» نیز مانند «پایتخت» سریالی خانواده‌محور و اجتماعی است.
مقدم در بخش دیگری از سخنانش گفت: تلویزیون باید به سمتی برود که مناسبت در آن حذف شود و هر ماه و هر فصل سریال‌های خوبی داشته باشیم. نباید این طور باشد که چون مثلا عید است، پس سرمایه‌گذاری‌های خوبمان را برای ساخت سریال‌های نوروزی بگذاریم. ما می‌توانیم در همه ایام سال ماراتونی از سریال‌های خوب داشته باشیم.
وی تصریح کرد: تفاوت ساخت سریال برای ماه رمضان و نوروز با ایام دیگر سال این است که در عید، مردم یک سال طولانی را طی کردند، مشکلاتی داشتند و... اکنون دو هفته تعطیلات عمومی دارند و حق طبیعی آن‌هاست که در این دو هفته ایام خوشی داشته باشند و لبخند روی لبانشان باشد. طبیعتا سریال‌های نوروز باید مفرح و شادی‌بخش باشد. در ماه رمضان نیز باید ابعاد معنوی سریال‌هایمان را پررنگ‌تر کنیم؛ چراکه ماه رمضان ویژگی‌هایی دارد و آدم در این ماه احساس می‌کند به خدا نزدیک‌تر است. حتی خداوند خود فرموده است که در این ماه حواسم به بندگانم بیشتر است. به همین خاطر، در ماه رمضان قصه‌هایمان هم می‌تواند اجتماعی‌تر و هم خانوادگی‌تر باشد؛ ضمن اینکه این اجازه را داریم که نقادانه‌تر به اطرافمان نگاه کنیم.
کارگردان سریال «مدینه» در پاسخ به این پرسش که آیا دستش در ساخت سریال‌های ماه رمضان بازتر است، گفت: من همیشه دستم باز بوده و تاکنون کسی دست من را نبسته ‌است. به همین دلیل است که به نظر می‌رسد سریال‌هایم هر بار فرم و حرف تازه‌تری دارد، ولی این دست باز به این معنی نیست که حد و مرزها را نشناسم؛ بلکه به این معنی است که می‌توان به همه قواعد و خطوط قرمز نزدیک شد، ولی با ظرافت.
وی افزود: در سریال «پایتخت» موضوعاتی مطرح شد که اگر از دو سال قبل فیلم‌نامه را داشتیم، باید آن را دور می‌ریختیم. ما باید خودمان را به‌روز نگه می‌داشتیم؛ مثل قضیه پیراهن تیم ملی در این سریال.
سیروس مقدم تصریح کرد: تا به حال حتی یک بار از جایی به من دیکته نشده است که مثلا فلان مسئله را مطرح کن یا مطرح نکن. ما به‌عنوان کسی که در این مملکت زندگی می‌کنیم، می‌دانیم که سه مورد را باید در آثارمان در نظر بگیریم؛ آنچه قانون اساسی به ما می‌گوید، آنچه شرع و دین می‌گویند و آنچه عرف می‌گوید. برای نمونه در سیما این اصل وجود دارد که رابطه یک زن و شوهر برای نمایش دادن احساسشان به هم حد و مرزی دارد، ولی در «پایتخت» با یک استکان و نعلبکی در شب آخر کشتی نقی، لحظات خیلی احساسی و عاطفی را بین این زن و شوهر نشان دادیم، بدون اینکه دچار ممیزی شود. ما باید بگردیم شکل‌های نمایشی زیبایی پیدا کنیم که بتوانیم همه موارد را نشان دهیم، بدون اینکه پایمان را روی قانون، شرع یا عرف گذاشته باشیم.
وی درباره بازیگران «مدینه» اظهار داشت: ما بر اساس نیاز فیلم‌نامه، بازیگران را انتخاب می‌کنیم. دوستی‌ها و وفاداری‌هایمان همه سرجای خودش باقی است، اما در انتخاب بازیگر، فیلم‌نامه حرف اول را می‌زند. در فیلم‌نامه «مدینه» نیز خانم پریوش نظریه منطبق بر نقش مدینه بود. دوستانی مثل آقای آتیلا پسیانی نیز هستند که چندمین بار است با آن‌ها کار می‌کنم و اگر نقشی که در این سریال دارند برای آن‌ها مناسب نبود، با وجود اینکه بازیگر خوبی هستند، ولی طبعا فرد دیگری نقش را بازی می‌کرد.
این کارگردان درباره ساخت سریال «پایتخت٤» خاطرنشان کرد: من جایی میهمانی می‌روم که میزبان تمایل به ورود من به خانه‌اش را داشته باشد و با آغوش باز استقبال کند. همیشه اقلیت کوچکی وجود دارد که زورش از یک اکثریت ٩٠درصدی بیشتر می‌تواند موج و ممانعت ایجاد کند. متاسفانه اکثریتی که طرفدار و خواهان چیزی هستند، اکثریت خاموشی به شمار می‌روند.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی