• خانه
  • فرهنگی
  • مراسم نخستین سالگرد درگذشت استاد قهرمان برگزار شد
کد خبر : 40564
/ 10:05

مراسم نخستین سالگرد درگذشت استاد قهرمان برگزار شد

شهرآرا آنلاین: مراسم بزرگداشت محمد قهرمان، استاد فقید شعر خراسان در نخستین سالگرد درگذشت وی با حضور شاعرانی از مشهد، تربت‌حیدریه، نیشابور، گناباد و کاشمر در تالار اندیشه و هنر تربت‌حیدریه برگزار شد.

مراسم نخستین سالگرد درگذشت استاد قهرمان برگزار شد

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ وهنر شهرآرا آنلاین، در این مراسم که به همت حوزه هنری خراسان‌رضوی و اداره ارشاد شهرستان تربت‌حیدریه برگزار شد، شاعران شهرهای مختلف استان خراسان‌رضوی با خواندن سروده‌های خود در ستایش یا رثای شادروان استاد محمد قهرمان، یاد و خاطره این شاعر فقید خراسانی را گرامی داشتند. محمود یاوری‌زاوه، محمدکاظم کاظمی، قاسم رفیعا، خدابخش صفادل، مرتضی آخرتی، عبدا... نجف‌زاده، ایمان مرصعی، مهدی آخرتی و... از شاعران حاضر در این نشست بودند.

در بخشی از این مراسم، یوسف بینا که در حال تدوین کتاب «یادنامه و گزیده اشعار استاد محمد قهرمان» است، در سخنانی به معرفی کوتاهی از شعر و شخصیت علمی استاد و پژوهش‌های ادبی وی پرداخت.

وی گفت: شخصیت شعری استاد محمد قهرمان برای عموم اهالی شعر خراسان آشناست؛ چراکه شعرهای این شاعر که در کتاب‌هایی همچون «نسیمی از دیار خراسان»، «حاصل عمر»، «جاده ابریشم شعر»، «خدی خدای خودم» و... چاپ و منتشر شده است، دست به دست میان شاعران می‌گردد و شهرتی فراگیر در ادبیات معاصر ایران دارد.

وی افزود: آنچه باید درباره استاد محمد قهرمان بگوییم و بر آن تاکید کنیم، اهمیت آثار پژوهشی این استاد در معرفی بخشی مهم و مغفولمانده از ادبیات فارسی است. استاد محمد قهرمان در طول ٥٠سال فعالیت بی‌وقفه خود با تصحیح و انتشار دیوان شاعران مطرح سبک هندی، شعر دوران صفویه را به علاقه‌مندان شعر فارسی معرفی کرد. این دوره ٢٠٠ساله از ادبیات فارسی که در نوع خود دوره‌ای مهم است، تا پیش از پژوهش‌های استاد قهرمان، به‌جز در آثار برخی استادان نسل‌های گذشته، ناشناخته بود و دیوان‌های شاعران بزرگ این دوره همچون «صائب» و «کلیم» که از مهم‌ترین شاعران تاریخ شعر فارسی نیز هستند، تا آن زمان تصحیح و منتشر نشده بود.

یوسف بینا در ادامه سخنان خود آثار پژوهشی استاد قهرمان را چنین برشمرد: «دیوان صیدی تهرانی» (١٣٦٤)، «دیوان صائب تبریزی» در شش مجلد (١٣٦٤ تا ١٣٧٠)، «دیوان کلیم همدانی» (١٣٦٩)، «نغمه‌های قدسی» (١٣٧٠)، «مجموعه رنگین گل» (١٣٧١)، «گلشن کمال» (١٣٧٢)، «دیوان ناظم هروی» (١٣٧٤)، «دیوان قدسی مشهدی» (١٣٧٥)، «صیادان معنی» (١٣٧٨)، «دیوان دانش مشهدی» (١٣٧٩)، «تجلی امام علی(ع) در شعر طغرای مشهدی» (١٣٨٢)، «فریادهای تربتی» (١٣٨٣)، «دیوان میلی مشهدی» (١٣٨٣)، «دیوان سلیم تهرانی» (١٣٨٣) و...

وی ادامه داد: مقاله‌های علمی‌پژوهشی استاد محمد قهرمان نیز هر کدام ارزش ویژه‌ای دارند و از آن میان، مقاله‌ای که استاد با عنوان «شهاب ترشیزی» سال ١٣٦٢ در مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد منتشر کرده است، تنها منبع علمی معتبر درباره این شاعر به شمار می‌رود.

یوسف بینا در پایان سخنان خود با بیان اینکه کتاب «برگزیده اشعار صائب و دیگر شعرای سبک هندی» به عنوان کتاب درسی در رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شود، خاطرنشان کرد: تصحیح متن یکی از فعالیت‌های طاقت‌فرسا در میان پژوهش‌های ادبی به شمار می‌رود و استاد محمد قهرمان این فعالیت ادبی را در طول حدود نیم‌قرن به دقیق‌ترین شکل و با وسواس علمی کم‌نظیرش انجام داد.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی