کد خبر : 40635
/ 08:53

اردوگاه‌های کار اجباری، یک راهکار اساسی

شهرآراآنلاین: یک جرم‌شناس با اشاره به اینکه نباید برای مجرمان با هر جرمی، حبس تنها راهکار باشد، گفت: برای این منظور بهتر است با درنظرگرفتن شرایطی مناسب برای زندانیان ازجمله اردوگاه‌های کار اجباری، فرد متهم باتوجه به اتهامی که دارد برای آموختن حرفه‌ای خاص راهی این اردوگاه‌ها شود.

اردوگاه‌های کار اجباری، یک راهکار اساسی

به گزارش خبرنگار گروه اجتماع شهرآراآنلاین، دکتر سید مسعود امیدی در گفتگو با خبرنگار ما افزود: با ساخت اردوگاه‌های کار اجباری برای برخی متهم‌ها که ناخواسته گرفتار زندان شده‌اند، ازجمله زندانیان دیه و مهریه می‌توان حرفه‌ای متناسب را به آن‌ها آموزش داد.

وی تصریح کرد: با این‌کار مجرمانی که حبس چند ساله دارند، می‌توانند دراین‌مدت هنری آموخته و بعد از آن نیز به همان کار مشغول شوند.

امیدی با تأکید بر تقویت این دیدگاه بیان کرد: با تشکیل اردوگاه‌های کار اجباری می‌توانیم زندانی‌ها را آموزش دهیم تا ٢٠‌هزار پرسنل یک کارخانه در آینده، از همین زندانی‌های امروز باشند.

این جرم‌شناس با بیان اینکه درواقع جرایم عادی ازجمله مهریه و تصادفات، جرایمی متفاوت از سایر زندانیان با جرم‌های دیگر است که البته تعداد این افراد با این جرایم هم کم نیست، یادآور شد: این نیروها به‌جای اینکه مدت‌زمان زیادی در زندان باشند، با برنامه‌ریزی مناسب مسئولان می‌توانند در بخش تولید و اقتصاد فعال شوند و پس از آزادی تبدیل به نیروهایی برای خدمت به جامعه شوند.

وی گفت: درست نیست که زندانی فقط بخورد و بخوابد و هیچ کار دیگری نداشته باشد؛ البته تفکیک این مجرمان باید به‌صورت تخصصی انجام ‌شود و افراد شاغل در اردوگاه‌های اجباری کار، باید غیر از قاتلان،جانیان و متجاوزان به عنف و... باشند.

امیدی ادامه داد: امروز با بی‌تدبیری‌ها اتفاقات بدی در زندان‌ها درحال رخ دادن است که مسئولان امر باید تدابیر لازم را برای این موضوع درنظر داشته باشند.

وی افزود: دررابطه با این بحث باید کاری انجام شود و تفکیک جرم به تناسب مجرم برگزار شود، باید مجرمان طبقه‌بندی شوند. درحال‌حاضر زندانی بدون هیچ نتیجه‌ای پس از مدتی حبس به جامعه برمی‌گردد.

این حقوقدان اضافه کرد: اردوگاه کار اجباری نیروی متخصص تولید می‌کند درصورتی‌که وقتی فردی تنها در زندان و در کنار سایر مجرمان باشد کارهای دیگری هم یاد می‌گیرد.وی همچنین با بیان این مطلب که زندان می‌تواند دانشگاه جرم برای زندانی باشد، افزود: هیچ‌وقت یک زندانی در زندان پالایش نمی‌شود، وقتی افراد با جرم‌های غیرعمد را در کنار مجرمان عمد قرار می‌دهیم، زمینه ناهنجاری‌های بعدی در جامعه ایجاد می‌شود.

این جرم‌شناس گفت: سیستم برخورد با زندانی مشکل‌دار است، حتی برخوردهای نامناسب باعث می‌شود مجرم پس از آزادشدن به فکر انتقام باشد و همه این‌ها با بی‌تدبیری باعث تهدیداتی در جامعه می‌شود.

وی تصریح کرد: نباید شخصیت یک زندانی را کوچک کرد، بلکه می‌توان مشکلات او را برای ارتکاب به جرم ازطریق متخصصان بررسی و از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کرد که همه این‌ها نیازمند زمان و استفاده از نیروهای متخصص است، هر چند هنوز کار اساسی در این زمینه انجام نشده است.

امیدی بیان کرد: آنچه هویداست این است که بهترین برخورد با مجرم پس از آزادشدن می‌تواند طردنکردن او از اجتماع باشد، اما مشکل اینجاست که در بسیاری مواقع علت زندانی‌شدن فرد را جستجو نمی‌کنیم.

این جرم‌شناس گفت: فردی که اعتقادات قوی دارد و دین‌دار است، دیر نا‌امید می‌شود و فردی که در خانواده خوبی رشد نداشته و درباره آثار دینی ضعف دارد زود ناامید می‌شود و همین باعث ارتکاب جرم او می‌شود، بنابراین ساختار قوی تربیتی بسیار حائز اهمیت است و تربیت و ساختار ضعیف نیز تاثیر بدی بر شخصیت فرد خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: به جای اینکه به فکر افزایش مکان زندان‌ها باشیم، بهتر است راه‌های مناسبی برای افراد جامعه ایجاد کنیم تا از مجرم‌شدن افراد جلوگیری کنیم.

امیدی افزود: متاسفانه با روندی که در پیش است تا پنج سال دیگر جمعیت زندان‌ها بیشتر می‌شود و شاهد تولید یک فاجعه انسانی کامل خواهیم بود.

وی بیان کرد: اگر امروز فکری نکنیم، تا چهار پنج سال دیگر نمی‌توانیم این مشکلات پیش‌آمده را جمع کنیم و درگیر یک فاجعه بزرگ اجتماعی می‌شویم و کنترل جامعه زندانی سخت خواهد شد.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی