کد خبر : 40773
/ 10:57

ریشه‌های خانوادگی وسواس در نوجوانان

شهرآراآنلاین: غالبا نگاه به افراد وسواسی نگاهی تک‌بعدی و محدود به شستشو و نظافت خانم‌ها ست؛ فارغ از اینکه گاهی وسواس، نشانه ظاهری ندارد.

ریشه‌های خانوادگی وسواس در نوجوانان

به گزارش گروه اجتماع شهرآراآنلاین، وسواس ممکن است به صورت فکری خودش را نشان بدهد. ممکن است رفتار یا تفکر وسواس گونه در کودک، نوجوان و جوان ما وجود داشته باشد و اطرافیان آن را برمبنای خصوصیت اخلاقی، عادت بگذارند و در نهایت اینکه با مرور زمان این رفتار در وجود آنان نهادینه و راه درمان نیز به مراتب مشکل‌تر شود.

در گفتگو با دکتر جعفر رجبی روان‌پزشک، به موضوع وسواس به ویژه در نوجوان‌ و جوانپرداخته‌ایم.
احساس آرامش پس از رفتار وسواس، نسبی است
این روان‌پزشک در تعریف وسواس می‌گوید: وسواس رفتاری است که ویژگی تکرار دارد، فرد قبل از انجام آن تنش دارد و درست پس از انجام آن احساس راحتی می‌کند.
دکتر جعفر رجبی، با اشاره به اینکه البته این احساس کامل نیست و رفتار اضطرابی و وسواسی به دنبال ایجاد تنش، مجدد بروز می‌کند، می‌افزاید: آرامش پس از رفتارهای وسواسی نسبی است و هرگز فرد آرامش کامل را تجربه نمی‌کند.
این پزشک متخصص به مسئله دیگری در وسواس اشاره کرده و اظهار می‌دارد: رفتارهای وسواسی عمدتا آزاردهنده هستند و حتی اگر خود فرد نیز از این آزار راضی باشد، اطرافیان را با مشکل مواجه می‌کند.
به گفته دکتر رجبی، وسواس‌ها در نوع فکری و عملی مبادرت به تکرار کاری در افراد بروز می‌کند و در هر دو گونه این وسواس‌ها درمان از عهده اطرافیان بر نمی‌آید.
ریشه‌های وسواس در کودک و نوجوان به خانواده بر می‌گردد
وی توضیح می‌دهد: اطرافیان به فردی که دچار وسواس است، وابستگی و تعلق دارند و در حقیقت فرد وسواسی چون اختیار و مستقل عمل کردن را دوست دارد، با خانواده مقابله می‌کند.
این روان‌پزشک با بیان اینکه یک باور اصلی برای اضطراب‌ها‌ی افراد وجود دارد مبنی بر اینکه چنانچه وسواس ریشه درمانی جسمی و پزشکی نداشته باشد، ناشی از مسائل محیطی است، می‌گوید: در مسائل محیطی ارتباط با برادر و خواهر یا ارتباط با پدر‌ومادر مطرح است.
وی با اشاره به اینکه مسائل اضطرابی و وسواس در کودک و نوجوان به خانواده بر می‌گردد، اضافه می‌کند: یکی از دلایل وسواس ژنتیک است. وجود وسواس در یکی از نسبت‌های پدر، مادر، عمو، دایی، عمه و خاله می‌تواند سبب بروز این اختلال در افراد شود.
ژنتیک، ده تا پانزده درصد در وسواس افراد موثر است
دکتر رجبی، در ادامه با بیان اینکه این ارتباط به دو شکل می‌تواند اتفاق بیافتد، عنوان می‌کند: ارتباط و انتقال رفتار وسواس‌گونه از پدر به فرزند، یا ژنتیکی اتفاق می‌افتد یا از طریق مشاهده رفتارهای پدر و پذیرفتن، فرد را دچار می‌کند.
به گفته دکتر رجبی بر اساس آمارها ژنتیک، بین ده تا پانزده درصد در دچارشدن افراد به وسواس نقش دارد، و ادامه می‌دهد: چنانچه یک ژن بیماری وسواس در فردی وجود داشته باشد و شرایط محیطی بروز ویژگی ژنتیک فراهم نشود، افراد به آن دچار نخواهند شد.
بیماران وسواسی دچار بیماری اضطرابی‌اند
وی ابراز امیدواری می‌کند: چنانچه تشخیص داده شود ژن وسواس در یک خانواده وجود دارد، تا حدی کنترل‌شدنی است. همچنین عوامل محیطی که منجر به بروز وسواس در افراد می‌شوند، به مشکلات پزشکی یا روان‌شناختی بر می‌گردند که در هر صورت با مراجعه به روان‌پزشک و تشخیص دقیق درمان‌پذیر است.
این روان‌پزشک درباره تاثیر خود فرد در کاهش یا کنترل مشکل وسواس می‌گوید: چنانچه نوجوان مبتلا به وسواس بتواند مشکل خود را کنترل کند، رفتار تغییر خواهد کرد در غیر این صورت مراجعه به روان پزشک ضروری است.
باید توجه داشت کسانی که بیماری وسواسی دارند، به بیماری اضطرابی دچار هستند و در واقع بیماری روانی یا جنون ندارند. دکتر بر این نکته تاکید می‌کند و اظهار می‌دارد: در عمده رفتارهای فرد وسواسی هیچ مشکلی دیده نمی‌شود و چه بسا با دقت عمل می‌کند.
وی به جوان‌هایی که رفتارهای مطابق با تعاریف وسواس در خود مشاهده می‌کنند، توصیه می‌کند: داوطلبانه به روان‌پزشک یا روان‌شناسی که احساس خوبی برای درمان با او دارید، مراجعه کنید.

درمان دارویی موثرتر است
به گفته دکتر رجبی، سه شیوه برای درمان وسواس وجود دارد، تجویز دارو که بدون شک کار روان‌پزشک است و درمان‌شناختی که با روان‌درمانی ممکن است و در نهایت ادغام دو شیوه که روان‌درمانی همراه با مصرف دارو انجام می‌شود.
دکتر رجبی، درباره طول مدت درمان بیماری وسواس برای جوانان می‌گوید: بین یک تا سه سال طول می‌کشد و البته ممکن است برای کسانی که دارو استفاده می‌کنند، سریع‌تر نتیجه دهد.
بیماری وسواس، ویژگی عودکننده دارد
وی خاطر‌نشان می‌سازد: بیماری وسواس، ویژگی عودکننده دارد و هرگز نباید پس از بهبودی مقطعی دارو را قطع کرد و لازم است حتی پس از درمان کامل نیز در صورت مشاهده علائمی از عود دوباره به روان‌پزشک یا روان‌شناس مربوطه مراجعه کنند.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی