کد خبر : 43727
/ 07:09
واحدهای مسکن مهر رضویه بدون آب ، برق و گاز آماده تحویل است!

پایان کار مجریان،  آغاز مشکلات مالکان

«مسکن مهر» یکی از آن طرح‌هایی بود که اگرچه در غایت خود قرار بود کم درآمدهای فاقد مَسکن را صاحبخانه کند اما دست‌اندازهای اجرا و تکمیل آن، این هدف را دور و دیریاب کرده است و حالا برای دولت یازدهم به مثابه بار سنگینی شده که از دولت قبلی به ارث رسیده و ناگزیر از به مقصد رساندن آن است

پایان کار مجریان،  آغاز مشکلات مالکان

ظهر پنجشنبه که فرماندار مشهد و نمایندگان بعضی دستگاه‌های اجرایی استان، سوار بر ون سفیدی عازم مقصدی در هفت کیلومتری مشهد و نزدیکی روستای میامی شدند؛ قصد اطلاع از مشکلات یکی از همین پروژه‌های مسکن مهر را داشتند.
مسکن مهر 1000واحدی رضویه در حالی سوژه بازدید مسئولان شهر و استان بود که به روایت سازندگان آن با مشکلاتی جدی مواجه شده است و اگر برای این دشواری‌ها تدبیری اندیشیده نشود، در دراز مدت این طرح را به «بن‌بست» می‌رساند.

برق آمد، گاز نه!
مقام مسئولی که در ابتدای این بازدید 3ساعته، زبان به سخن می گشاید و از مشکلات می گوید؛ مدیر عامل شرکت مجری طرح مسکن مهر شهر رضویه است.
رضا خاکشور عنوان می کند: از تیر ماه سال گذشته احداث 512 طرح مسکن مهر در بخش رضویه آغاز شده است که تاکنون و با گذشت 13 ماه، ساخت این واحدها 85 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
او اشاره‌ای هم به مهلت باقی مانده برای اتمام کار احداث واحدهای مسکن مهر شهر رضویه می‌کند و می‌افزاید: طبق زمان‌بندی، باید تا شهریور ماه امسال واحدهای مسکن مهر تحویل متقاضیان می‌شد اما به‌دلیل سرمای چند روز پایانی سال گذشته، کار اتمام این پروژه با کمی تاخیر مواجه می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، مسکن مهر رضویه تا دو ماه آینده تحویل متقاضیان شود.
مدیر عامل شرکت مجری طرح مسکن مهر شهر رضویه صحبت‌های خود را با انتقاد از دستگاه‌های خدماتی پی می‌گیرد و می‌گوید: با اینکه شرکت برق اقدامات لازم را برای برق‌رسانی به این واحدهای مسکونی آغاز کرده و در آینده‌ای نزدیک نیز به پایان می‌رساند اما شرکت گاز هنوز اقدامی در این خصوص صورت نداده است. اگر این شرکت مساعدت لازم را به عمل آورد و از همین حالا گازرسانی به واحدهای مسکن مهر را آغاز کند، بدون شک تا دو ماه آینده و پیش از تحویل واحدها به متقاضیان، کار به پایان خواهد رسید.
دغدغه بعدی این مقام مسئول، فراهم نشدن زیرساخت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای این هزار واحد است که ساکنان آن‌ها را بعد از تحویل گرفتن واحدهایشان با مشکلاتی نظیر نبود مدرسه، مسجد و... مواجه می‌سازد.
خاکشور یادآور می‌شود که چون شبکه فاضلاب شهری در بخش رضویه اجرا نشده، فعلا ساکنان این واحدها باید فاضلاب را به چاه‌هایی هدایت کنند که برای هر واحد پیش‌بینی شده است.
البته او یادآور می‌شود که این چا‌ها موقتی هستند و در دراز مدت این واحدها را با مشکل مواجه می‌کنند: «شیب این منطقه بسیار کم و تقریبا صفر است و آب در کانال‌های واحدهای مسکن مهر جریان پیدا نخواهد کرد و از سوی دیگر به‌دلیل اینکه خاک این منطقه از جنس رس است، آب به هر عمقی که چاه زده شود نفوذ نمی‌کند و تنها راه‌حل برای جمع‌آوری فاضلاب این منطقه اجرای طرح فاضلاب است.»

بی‌آبی در رضویه بیداد می‌کند
در ادامه این نشست بخشدار رضویه رشته سخن را در دست می‌گیرد و از مشکلات واحدهای در حال احداث مسکن مهر این بخش می‌گوید: پیوست فرهنگی طرح مسکن مهر رضویه مشکل دارد چرا که با وجود اتمام کار احداث واحدها، هنوز ساخت مسجد، مدرسه و حتی فضای سبز در این محدوده آغاز نشده است.
قاسم باغبان ادامه می‌دهد: بی‌شک متقاضیان واحدهای مسکن مهر رضویه روزشماری می‌کنند که به واحدهای خود منتقل شوند اما پیش‌درآمد اسکان مالکان این واحدها، تامین آب شرب، گاز، برق و تلفن است.
او در بین صحبت‌های خود اشاره‌ای به گفته‌های مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی می‌کند و می افزاید: به گفته مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان، اجرای طرح آب و فاضلاب واحدهای مسکن مهر رضویه حدود یک سال به طول می‌انجامد در حالی‌که این واحدها تا دو ماه آینده به متقاضیان تحویل می‌شوند. همه این‌ها در حالی است که برخی از روستاهای بخش رضویه به معنای واقعی کلمه آب ندارند و با مشکلاتی نظیر عدم وجود آب شرب سالم، آبرسانی و بهداشت آب دست و پنجه نرم می‌کنند.

یک مدرسه در مقطع ابتدایی احداث کنید
فرماندار مشهد پس از آنکه نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و خدماتی گزارشی از فعالیت‌های دستگاه متبوع خود برای ارائه خدمات زیربنایی به واحدهای مسکن مهر شهر رضویه ارائه کردند، پاسخ‌هایی برای گلایه‌های مطرح شده هرکدام از آن‌ها ارائه کرد.
حسن موحدیان ابتدا سراغی از وضعیت آب و فاضلاب این منطقه گرفت و در این خصوص گفت: مقرر شده بود تا یک میلیارد و 200 میلیون تومان اعتبار به شرکت آب و فاضلاب استان برای اجرای طرح آب و فاضلاب واحدهای مسکن مهر رضویه اختصاص داده شود. شرکت مذکور می‌تواند این اعتبار را به شرکت مجری طرح مسکن مهر رضویه اختصاص دهد تا این پیمانکار برای اجرای طرح آب و فاضلاب این منطقه اقدام کند.
وی بسیار صریح و بی‌پرده تاکید می‌کند: در حال حاضر بحث فاضلاب واحدهای مسکن مهر را نباید دنبال کنیم، چرا که همه می‌دانند به جایی نمی‌رسیم.
فرماندار مشهد با تاکید بر اینکه کار برق‌رسانی به پروژه مسکن مهر شهر رضویه باید تا دهم تیرماه به اتمام برسد، می‌افزاید: با توجه به اینکه طی دو ماه آینده واحدهای مسکن مهر آماده تحویل به متقاضیان می‌شوند، باید برای احداث حداقل یک مدرسه در مقطع ابتدایی در این محدوده تا پایان امسال اقدام شود.
او ادامه می‌دهد: می‌دانیم که در حال حاضر امکان احداث مدرسه در مقاطع راهنمایی و دبیرستان وجود ندارد و ما هم توقع نداریم اما دانش‌آموز مقطع ابتدایی که نمی‌تواند در سرمای زمستان از این منطقه برای تحصیل به منطقه دیگری برود.
وی خاطرنشان می‌کند: در ابتدای اجرای طرح مسکن مهر میزان آورده مردم برای دریافت این واحدهای مسکونی، 6 میلیون تومان بود که امروز این مبلغ به 30 میلیون تومان رسیده و اگر همچنان در روند اجرای این طرح خلل ایجاد شود و کار با تاخیر انجام گیرد، بدون شک میزان آورده مردم به 35 میلیون تومان خواهد رسید.

شرکت گاز بابت غیبتش توضیح دهد
موحدیان با انتقاد از غیبت نماینده شرکت گاز در این نشست ادامه می‌دهد: ما از شرکت گاز به‌دلیل حضور نیافتن در این نشست گلایه‌مند هستیم و این موضوع را شخصا پیگیری خواهم کرد.
فرماندار مشهد با بیان اینکه شرکت گاز باید تا پایان آذرماه امسال کار گازرسانی به واحدهای مسکن مهر رضویه را به اتمام برساند، تاکید می‌کند: براساس قانون وظیفه دولت در خصوص طرح مسکن مهر مشخص است و این واحدهای احداث شده نیز به متقاضیانی تحویل می‌شود که تمام سهم آورده خود را پرداخت کنند؛ در غیر این صورت امکان واگذاری واحدها وجود ندارد و مجریان باید این موضوع را از همین حالا که دو ماه به موعد واگذاری باقی مانده است به متقاضیان اعلام کنند.
وی احداث مصلای نماز جمعه در این منطقه را ضروری می‌داند و می‌افزاید: از آنجا که براساس پیوست فرهنگی طرح مسکن مهر، احداث مسجد در این منطقه ضروری است، باید هر چه سریع‌تر نسبت به تحویل زمین به شهرداری برای آغاز ساخت مسجد اقدام شود.
فرماندار مشهد پس از این نشست از روند احداث 490 واحد دیگر مسکن مهر شهر رضویه که انجمن خیرین مسکن‌ساز اجرای آن‌ها را بر عهده دارند، بازدید می‌کند و در جریان پیشرفت این طرح قرار می‌گیرد.
امیرعلی قاسمی مقدم

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی