کد خبر : 44792
/ 08:43
بازار سرد و قیمت‌های داغ بخاری!

لیزینگ لوازم خانگی در راه است

رئیس اتحادیه لوازم خانگی مشهد در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه به رایزنی‌های مختلف برای رونق در بازار لوازم خانگی پرداخته اند، خبر از ارائه طرح فروش لیزینگی لوزام خانگی داد .

لیزینگ لوازم خانگی در راه است

در روزهای سرد زمستان‏‌ و در بسیاری‌از نقاط کشور به‌ویژه شهرهای بزرگ که از نعمت گاز شهری برخوردارند، بخاری مهم‌ترین وسیله گرمایشی محسوب می‌شود و تقریبا همه بخاری‌های موجود در بازار ایرانی‌ است. با اینکه در مشهد شوفاژ، چیلر و وسایل گرمایشی مدرن مانند ایرکاندیشنرهای دوکاره(سرما‌گرما) رواج زیادی دارد، اما هنوز بخاری گازی جایگاه ویژه خود را در بازار لوازم گرمایشی حفظ کرده است.

برای بررسی وضع بازار این روزهای بخاری و وسایل گرمایشی، به‌سمت بازار امیر‌، مهم‌ترین بازار لوازم‌خانگی مشهد می‌روم. بالاخره پس‌از گشت‌و‌گذاری در بازار، فروشگاهی را پیدا می‌کنم که مشتری داخل آن است و پس‌از انتظار چند‌لحظه‌ای پشت ویترین مغازه، خریداران که خانواده‌ای چهار نفره هستند و برای خرید جهیزیه به بازار آمده‌اند از مغازه خارج می‌شوند و با پدر این خانواده که محمد جاجرمی نام دارد هم‌صحبت می‌شوم.

وی که برای خرید جهیزیه دختر خود به بازار آمده است، می‌گوید: قیمت اجناس بسیار بالاست؛ البته اجناسی هم پیدا می‌شوند که قیمت‌های مناسبی دارند، اما لوازم‌خانگی باید طوری باشد که چند‌سالی بتوان از آن استفاده کرد و یک‌بار مصرف نباشد و آن‌دسته از اجناسی هم که نسبتا کیفیت مناسب دارند، از قیمت‌های بالایی برخوردار هستند.

رکود لوازم خانگی

حامد عطاران، یکی‌‌از فروشندگان بازار ‌امیر است که از رکود حاکم بر بازار لوازم خانگی می‌نالد و اظهار می‌‌کند: متاسفانه در چند‌وقت‌گذشته، رکود سنگینی بر بازار لوازم خانگی حاکم شده است.

وی عنوان می‌کند: اگر از حق نگذریم باید اذعان کنم که قیمت‌های لوازم‌خانگی زیاد است و همین مسئله سبب‌شده تا قدرت خرید مردم هر‌روز کم‌و‌کمتر شود.

جوادی، دیگرفروشنده این بازار در رابطه با بازار فروش لوزام گرمایشی می‌گوید: متاسفانه در‌حالی‌که قیمت‌های انواع بخاری در مقایسه‌با سال‌‌گذشته تغییر زیادی نکرده، اما به‌هیچ‌عنوان خریداری برای خرید بخاری به این فروشگاه نیامده است و امید داریم که در روزهای آینده این بازار نیز رونق خود را بگیرد.

مارک‌ها به‌جای کیفیت

وی ادامه می‌دهد: قیمت انواع بخاری در سطح بازار قیمت بالایی است و برخی‌ مارک‌ها نیز قیمت‌های فوق‌تصوری ارائه می‌دهند؛ البته در بازار بخاری، بیشتر مارک حرف اول را می‌زند و کیفیت در اولویت بعدی برای مشتریان قرار دارد.

مسئولان نظارت کنند

یکی‌از مشتریان بازار لوازم‌خانگی نیز عنوان می‌کند: قیمت بخاری بی‌دلیل این‌همه افزایش داشته است و باید مسئولان‌ِنظارتی روی این موضوع توجه بیشتری داشته باشند. به‌عنوان‌مثال یک بخاری با یک مدل چندین قیمت دارد و این تنوع قیمت سبب می‌شود که مشتریان مشکوک ‌شوند که در بازار، هر‌شرکت یا فروشگاهی هر‌مدلی که بخواهد قیمت می‌گذارد و هیچ نظارتی هم نیست.

رحمت‌زاده می‌افزاید: این تنوع قیمتی در قیمت بخاری به حدی است که در یکی‌از فروشگاه‌های این بازار، یک بخاری برقی که با المنت کار می‌کند به‌مبلغ‌٢٠٠‌هزار‌تومان به‌فروش می‌رسد.

برنامه‌هایی برای رونق بازار داریم

در همین رابطه رئیس اتحادیه لوازم خانگی مشهد در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه متاسفانه با‌توجه به اینکه قیمت‌ها در چند‌سال‌گذشته افزایش درخورتوجهی داشته است، استقبال مردم در رابطه با خرید لوازم خانگی کاهش یافته است، اظهار می‌‌کند: استقبال‌نکردن مردم به‌دلیل این است که قدرت خرید مردم پایین آمده است و البته قیمت لوازم خانگی نیز افزایش زیادی داشته است.

مجید کسائیان می‌افزاید: در چند ماه گذشته قیمت‌های لوازم خانگی ثابت بوده است، اما این بدان معنی نیست که قدرت خرید مردم افزایش یافته است و با‌توجه به برنامه‌هایی که قرار است در رابطه با رونق بازار لوازم خانگی انجام دهیم، امیدوار هستیم که در روزهای آینده شاهد استقبال مردم برای خرید لوازم خانگی باشیم.

فروش لیزینگی لوازم خانگی

وی با اشاره به رایزنی‌های مختلف برای رونق در بازار لوازم خانگی، خبر از ارائه طرح فروش لیزینگی لوزام خانگی داد و افزود: ما این‌مدل فروش را به اتاق اصناف ارائه داده‌‌ایم و درصورتی‌که بانک‌ها وام‌های کم‌بهره‌ای را در این‌باره بدهند و همچنین وام ازدواج را به مزدوجین با مبالغ بالاتر و زودتر بدهند، شاهد رونق در بازار لوزام‌خانگی خواهیم بود.

کسائیان ادامه داد: همچنین برای رونق بازار لوزام‌خانگی، تولید‌کنندگان می‌توانند با ارائه شرایط مختلف فروش لیزینگی و اقساطی مردم را تشویق به خرید لوازم خانگی کنند.

قیمت بخاری افزایش نیافته، اما گران است

وی در رابطه با وضعیت بازار لوازم گرمایشی از‌جمله بخاری، با‌توجه به رسیدن فصل سرما گفت: قیمت انواع بخاری‌ها در سال جاری افزایشی نداشته است، اما متاسفانه قیمت بخاری زیاد است و همین مسئله سبب‌شده است تا فروش به حداقل برسد.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی مشهد درباره وضعیت گارانتی لوازم خانگی و جواب‌گونبودن شرکت‌ها در رابطه با پوشش کامل محصولات عنوان کرد: شرکت‌های تولیدی موظف هستند که محصولات لوازم خانگی را به‌صورت کامل گارانتی کنند و پاسخ‌گو باشند؛ البته در برخی اوقات همچون شکستگی محصول، آن جنس از حالت گارانتی خارج خواهد شد. اما در‌صورتی‌که شرکت‌ها در پاسخ‌گویی ضعیف عمل کردند شهروندان می‌توانند شکایات خود را از طریق اتحادیه پیگیری کنند.

 

وی با اشاره به برخورد جدی با تعمیرکاران متخلف لوزام خانگی عنوان کرد: با‌توجه به اینکه فصل سرما نزدیک است و مردم برای تعمیرات لوازم گرمایشی خود همچون بخاری یا پکیج‌های گرمایشی اقدام می‌کنند، ممکن است برخی تعمیرکاران سوء‌استفاده‌هایی را داشته باشند و مبالغی را اضافه دریافت کنند. در این‌صورت شهروندان می‌توانند شکایات خود را به اتحادیه اطلاع دهند.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی