• خانه
  • اجتماعی
  • همه دروغ های فرورتیش رضوانیه / از کج شدن برج میلاد تا پیام رییس جمهور چین به مناسبت شب یلدا
کد خبر : 46524
/ 13:17
اختصاصی شهرآرا آنلاین

همه دروغ های فرورتیش رضوانیه / از کج شدن برج میلاد تا پیام رییس جمهور چین به مناسبت شب یلدا

کلیپ پیام یلدایی رییس جمهور چین که در حقیقت پیام رییس جمهور چین به مناسبت آغاز سال نو میلادی است که به طرز جالبی توسط فرورتیش رضوانیه – روزنامه نگار و طنزپرداز - زیر نویس شده و به موضوع کالای بی کیفیت چینی پرداخته است.

همه دروغ های فرورتیش رضوانیه / از کج شدن برج میلاد تا پیام رییس جمهور چین به مناسبت شب یلدا

چند روزی است که کلیپی با عنوان پیام شب یلدا رییس جمهور چین در دنیای مجازی و به خصوص در شبکه های  دست به دست می چرخد.

این کلیپ که در حقیقت پیام رییس جمهور چین به مناسبت آغاز سال نو میلادی است که به طرز جالبی توسط "فرورتیش رضوانیه" روزنامه نگار و طنزپرداز -  زیر نویس شده و به موضوع کالای بی کیفیت چینی پرداخته است.

این کلیپ واکنش های متفاوتی بین مردم ایجاد نموده است، عده با دیدن آن میخندند و پی به جعلی بودن آن می برند، بخشی نیز این کلیپ را باور می کنند. برخی افراد نیز اقدام به روشنگری در مورد این کلیپمی نماید و از طریق شبکه های اجتماعی پیام هایی را آماده می کنند که فلان کلیپ جعلی است و هیچ واقعیتی ندارد.

با توجه به شیوع سریع این کلیپ در فضای مجازی و بحث ها و پیام های حول و حواشی این کلیپ بر آن شدیم تا به ارائه سابقه ای از سازنده این کلیپ بپردازیم و وی را هرچه بیشتر معرفی کنیم.

بیوگرافی کوتاهی از "فرورتیش رضوانیه":

فرورتیش در پنجم فروردین ماه سال 1363 در تهران به دنیا آمد و پدرش مترجم کتاب‌‌های معروفی از جمله نوشته‌‌های ارنست همینگوی بود.

«فرورتيش رضوانيه»، طنزنویس جوان مطبوعاتی است که از پانزده سالگی، نویسندگی‌اش را در هفته‌نامه معروف گل‌آقا شروع کرده بود.

وی نویسنده سوروایولیست، روزنامه‌نگار محقق و طنزپرداز است که در سایت ها و مجلات مختلف خبری مانند دنیای خودرو، میراث آریا، پایگاه خبری اقتصادی بنا، هفته نامه آغاز، هفته نامه پارسه و... سابقه فعالیت دارد.

درباره روز دروغ:

دروغ اول آوریل (یا دروغ 13دراصطلاح ایرانی)، در این روز اکثرا روزنامه ها و افراد اقدام به گفتن دروغ های عجیب و غریب می کنند. این روز مصادف با سیزده فروردین ما ایرانی هاست ، البته هر چهار سال یک بار این اتفاق می افتد و سه سال دیگر مصادف با دوازده فروردین است. این روز در کشور های مختلف با مراسم مختلفی سپری میشه ، مثلا در پرتغال مردم به روی هم آرد میریزند و در هند نیز به روی هم رنگ می پاشند ! در فرانسه در چنین روزی نوجوانان و جوانان بر پشت یکدیگر کاغذ هایی با عکس ماهی می چسبانند !

شروع دوران دروغ های 13 فرورتیش رضوانیه:

فرورتیش رضوانیه شهرت خود را از زمانی به دست آورد که صفحه معروف «دروغ 13 بدر» را پایه‌گذاری کرد. این دروغ که اشاره به کج شدن برج میلاد داشت در ویژه نامه نوروزی یکی از روزنامه به چاپ رسید.

همه دروغ های فرورتیش:

کج شدن برج میلاد:در ویژه‌نامه نوروزی یکی از روزنامه‌‌ها در سال 84 اخباری منتشر شده بود که مخاطبان را متحیر می‌کرد. مهم‌ترین خبر آن روز که عکس بزرگي هم به همراه داشت مربوط به کج شدن برج میلاد بود. با این که بالای این صفحه با فونت ریز نوشته شده بود که اخبار موجود در صفحه دروغ 13 است ولی بسیاری آن را ندیده بودند.

این خبر بازتاب گسترده‌ای داشت تا جایی که یک شبکه ماهواره‌ای فارسی‌زبان آن را جدی گرفته بود. فرورتیش درباره این دروغ می گوید: «ما این خبر را کار کردیم چون به راحتی تکذیب می‌شد و مردم تهران وقتی به برج میلاد نگاه می‌کردند متوجه دروغ بودن آن می‌شدند. ولی در یک کانال فارسی‌زبان ماهواره‌ای، فردی کلی آسمان و ریسمان چید و مدعی شد سقوط برج میلاد یعنی سقوط نظام! و حتی خبر داد مردم گیشا در حال تخلیه منازل خود هستند در حالی که اصلا چنین چیزی وجود نداشت.»

واردات فورد به ایران:در فروردین 87 نشریه دنیای خودرو که پرتیراژترین هفته‌نامه خودرویی ایران است، یک آگهی نیم‌صفحه منتشر کرد و از آغاز واردات فورد آمریکا به ایران خبر داد. در این آگهی، کنار تصویر یک فورد موستانگ یک شماره موبایل درج شده بود که متقاضیان ثبت‌نام در تست درایو می‌بایست به آن شماره یک مسیج خالی ارسال می‌کردند. از زمان چاپ و توزیع نشریه، حدود یک میلیون مسیج از سوی علاقه‌مندان موستانگ به آن شماره ارسال شد و آنها ضمن تبریک به کمپانی فورد، گفتند که عاشق محصولات این کارخانه هستند و می‌خواهند هر چه زودتر تست درایو را انجام دهند. تعداد مسیج‌های دریافتی چنان زیاد بود که مشخص بود آن آگهی دست به دست چرخیده است.

آپارتمان‌های برج میلاد: در مهر 1387 روزنامه همشهری که پرتیراژترین نشریه ایران است، آگهی فروش آپارتمان‌های اداری واقع در سازه رأس برج میلاد را چاپ کرد. بر اساس این آگهی، واحدهای ۴۰ و ۵۰ متری با قیمت متری ۴ میلیارد تومان به فروش می‌رسید. از آنجایی که شماره تلفن منتشر شده در پایین آگهی واقعی بود، بسیاری تماس گرفتند و خواستار خریداری آپارتمان‌ها شدند. به دنبال انتشار خبر در جامعه، شایعه شد که علی دایی، آقای گل جهان دو واحد ۲۵ متری بالای برج میلاد خریده، سپس دیوار بین آنها را حذف کرده و حالا یک دفتر کاری ۵۰ متری دارد. همچنین شایعه شد که امیر قطر نیز یک واحد ۲۰ متری خریداری کرده است. به دنبال این رخداد، محمدباقر قالیباف، شهردار تهران در یک شبکه تلویزیونی حاضر شد و گفت که این ماجرا شوخی یک طتزپرداز بوده و بالای برج میلاد هیچ واحد اداری وجود ندارد، اما در پایین برج واحدهای تجاری برای اجاره در نظر گرفته شده است.

سمند طلایی: تولید سمند طلایی دروغ دیگری بود که رضوانیه منتشر کرد. او برای این که این دروغ واقعی‌تر شود با ورق طلایی روی یک سمند را پوشاند و از آن عکس گرفت و آگهی آن را منتشر کرد. این آگهی بازخورد‌های متفاوتی را در پی داشت تا این که فرورتیش رضوانیه آن را تکذیب کرد.

 

آخرین دروغ، پیام یلدایی رییس جمهور چین:

فرورتیش رضوانیه در آخرین دروغ خود اقدام به زیر نویس پیام سال نو میلادی رییس جمهور چین با عنوان پیام رییس جمهورچین به مناسبت شب یلدا نمود.

این زیر نویس ابتدا واقعی جلوه می کند و به روابط دیپلماسی ایران می پردازد اما پس از گذشت حدود یک دقیقه موضوع کلیپ در مورد کیفیت کالای چینی می شود و کاملا قابل تشخیص است که این زیرنویس جعلی است.

می توانید این کلیپ را در ادامه ببینید: « گردآوری و تنظیم: حمید مداحی »

اشتراک گذاری
نظرات شما
یی
16:22 19 29 پاســخ به ایــن نظــر

در روایات آمده که طعم ایمان را نچشد کسی که دروغ ولو به شوخی گوید

reza
18:39 17 6 پاســخ به ایــن نظــر

این بیچاره طنز می نویسه ولی مردم باور می کنند. برای چی ایمانش را زیر سوال میبری؟

امید
01:49 7 4 پاســخ به ایــن نظــر

خیلی کم دروغ میگیم, یه روز رو هم اختصاص داده که حتما دروغگویی فراموش نشه!کاش این آدم یه روز رو به عوان روز راستگویی انتخاب میکرد! بیشتر دعاش میکردیم!

هادی
01:21 6 16 پاســخ به ایــن نظــر

آدم سالمی نیست بیمار روانیه

شیرین
16:03 7 1 پاســخ به ایــن نظــر

تا خوش باوران ابله هستند، بگذار دروغ گویان خوش ذوق به ریششان بخندند

شیرین
16:03 0 2 پاســخ به ایــن نظــر

تا خوش باوران ابله هستند، بگذار دروغ گویان خوش ذوق به ریششان بخندند

علی
09:28 1 0 پاســخ به ایــن نظــر

این نشون می‌ده تو جامعه ما چقدر آدم پر مدعا اسکل وجود دارند

نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی