کد خبر : 48637
/ 14:33

افزایش خطر سکته مغزی با خواب بیشتر

بر اساس تحقیقات جدید افرادی که بیش از هشت ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند در معرض بیشتر خطر سکته مغزی قرار دارند.

افزایش خطر سکته مغزی با خواب بیشتر

در تحقیقات پیشین ارتباط بین خطر سکته مغزی و خواب بررسی شد، اما مکانیزم آن همچنان به صورت راز باقی ماند. تحقیقات جدید بدون در نظر گرفتن دیگر عوامل خطر مانند بیماری‌های قلبی - عروقی و فقط بر اساس میزان خواب انجام شد.

گروه پزشکی دانشگاه کمبریج حدود 10 هزار نفر از  افراد 42 تا 81 ساله را مورد بررسی قرار دادند. این افراد تقریبا 10 سال بعد پرسشنامه‌هایی در مورد میزان خواب و کیفیت خواب را پاسخ دادند. از هر 10 نفر هفت نفر بین 6 تا هشت ساعت خواب داشتند و از هر 10 نفر یک نفر بیش از هشت ساعت می‌خوابید.

افرادی که کمتر از 6 ساعت می‌خوابیدند مسن و زنان کم‌تحرک بودند.

در طی این تحقیق حدود 634 نفر شرکت‌ داشتند که برخی دچار سکته مغزی و برخی فوت شدند. محققان دریافتند افرادی که بیش از هشت ساعت می‌خوابیدند 46 درصد بیش از حد معمول در معرض خطر سکته مغزی و افراد با خواب کمتر از 6 ساعت حدود 18 درصد بیشتر در معرض خطر سکته مغزی قرار داشتند.

از نتایج شگفت انگیز این تحقیق این بود افرادی که خواب کمتر داشتند و بعد از مدتی میزان خواب آنان بیشتر شد چهار برابر معمول در معرض افزایش خطر سکته مغزی قرار دارند.

محققان اظهار کردند: خواب بیشتر موجب تغییر در متابولیسم بدن و افزایش هورمون کورتیزول و استرس شده که هر دو از عوامل ابتلا به فشار خون و سکته مغزی هستند.
 
نتایج این تحقیق در نشریه نورولوژی منتشر شده است.

منبع: ایسنا

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی