کد خبر : 49483
/ 08:48
سین قدسی، مانده از مین خاکریز

المان بهار آزادی در میدان 17 شهریور، نوروز امسال را متفاوت کرد

باید می جنگیدیم؛ نه اینکه جنگیدن را دوست داشته باشیم، برای اینکه جلوی تجاوز دشمن را بگیریم. جوان هایمان را راهی جبهه می کردیم. هر شب عید جایشان را خالی می کردیم. با یک عکس، یک یادگاری یا یک خاطره...

المان بهار آزادی در میدان 17 شهریور، نوروز امسال را متفاوت کرد

دور سفره شام شب عید که می نشستیم، جایشان را خالی می گذاشتیم. مادر به سبزه ای که توی بشقاب قد کشیده بود، نگاهی می انداخت. از چشمان ترش معلوم بود یاد نامه ای که چند روز پیش به دستش رسیده، افتاده است. فرزند رزمنده برای مادر نوشته بود که چطور در کلاه خود یکی از همرزمان شهیدش سبزه گذاشته و حالا که چند روزی گذشته، دانه های عدس جوانه زده است. مادر زیر لب می گوید: «لابد حالا حسابی قد کشیده اند...»
«بهار آزادی» عنوان تنها المان چشمگیر منطقه ماست که به شکل سبزه ای در کلاه خود، در میدان هفده شهریور جانمایی شده است؛ المانی که توجه اهالی آن محدوده، کاسبان و زائران را به خود جلب کرده و جلوه خاصی به این محدوده از منطقه ما داده است. «بهار آزادی» جزو معدود المان های مرتفع است که 7متر ارتفاع دارد. فاطمه باقری، طراح این المان، در بیان اطلاعات فنی آن می گوید: این کار با قوطی رابیتس بسته شده، رویش با سیمان کار شده و بعد رنگ آمیزی شده است. جنس سبزه ها نیز از فلز است.
روی کار هم یک پارچه نصب شده که نام حضرت زهرا(س) روی آن خوشنویسی شده است.
وی می افزاید: این کار حدود 25روز زمان برد و از آنجا که یکی از موضوعات درج شده در فراخوان استقبال از بهار، یاد شهدا بود، تصمیم گرفتم این کار را طراحی کنم. همان طور که می دانید، در زمان جنگ، رزمنده هایی که هنگام سال تحویل یا نوروز در کنار خانواده نبودند، سفره هفت سین مخصوصی برای خودشان پهن می کردند که با استفاده از وسایل و ابزار اطراف خودشان تهیه می شد؛ مثلا سبزه هایشان را در کلاه می انداختند که خیلی هم زیبا می شد. باقری می گوید این اولین کار مرتفع اوست که 7متر ارتفاع دارد و در بین المان های امسال نیز جزو بلندترین ها محسوب می شود. این هنرمند جوان از اینکه این المان در میدان هفده شهریور و در مکانی که تعداد زیادی از زائران نوروزی آنجا رفت وآمد داشتند، جانمایی شده، اظهار خرسندی کرده و خاطرنشان می کند: قبلا هم کارهایی در این زمینه داشتم ولی از انجام این کار حس بهتری دارم؛ به خصوص که اهالی آن محدوده بیشتر از خانواده شهدا و جانبازان هستند و مطمئنم با این کار ارتباط خوبی برقرار می کنند.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی