کد خبر : 51701
/ 09:01

چه نوع ضدآفتابی بخریم؟

از‌آنجاکه استفاده از این نوع کرم‌ها بیشتر جنبه بهداشتی دارد تا زیبایی، باید نهایت دقت را در انتخاب مارک‌ و محصول مورد نیازتان داشته باشید.

چه نوع ضدآفتابی بخریم؟

امیرمقدم- با فرارسیدن روزهای داغ و سوزان تابستان، تبلیغات فروش محصولات محافظتی مانند کرم‌های ضدآفتاب هم روزبه‌روز بیشتر می‌شود. از‌آنجاکه استفاده از این نوع کرم‌ها بیشتر جنبه بهداشتی دارد تا زیبایی، باید نهایت دقت را در انتخاب مارک‌ و محصول مورد نیازتان داشته باشید که خدای نکرده به‌جای مراقبت از پوست و زیبایی‌تان، گرفتار بیماری‌های پوستی شوید.

 

SPF بیشتر از ٥٠ فریب است

SPF عامل محافظت پوست در برابر خورشید است. هرچه عدد SPF در کرم‌های ضدآفتاب بالاتر باشد، به این معناست که میزان محافظت این کرم‌ها در مقابل اشعه‌های مضر UVB خورشید بالاتر است. درج عدد SPF روی این محصولات اجازه می‌دهد که شما بدانید، چه مدت می‌توانید در فضای بیرون بدون آفتاب‌سوختگی حضور داشته باشید. با وجود همه تبلیغات صورت‌گرفته درباره خاصیت کرم‌های ضدآفتاب، به عقیده متخصصان پوست و مو‌SPF مناسب این کرم‌ها برای همه افراد ٢٥ تا‌٣٠ است. یعنی کرم‌های ضدآفتاب با SPF ٣٠با کرم‌های ضدآفتاب با SPF ٩٠هیچ فرقی نداشته و فقط ١تا٢درصد در افزایش جذب تفاوت دارند. سازمان غذا و داروی آمریکا، چندی پیش تبلیغ محصولات با SPF بیش‌از٥٠‌ را یک دروغ و فریب‌ عنوان و این نوع تبلیغات را ممنوع کرد.

برچسب‌هایی که روی کرم‌های ضد آفتاب وجود دارد، میزان محافظت آن‌ها را در رابطه با اشعه‌های UVB و UVA نشان می‌دهد. اشعه‌ UVA باعث پیری زودرس پوست و اشعه‌ UVB باعث آفتاب سوختگی می‌شود و تماس و در‌معرض آن‌ها قرار‌گرفتن، ممکن است سبب بروز سرطان پوست در فرد شود. بنابراین در خریدهایتان محصولاتی را انتخاب کنید که عامل محافظتی از هر دو نوع اشعه‌ را داشته باشند.

 

رنگی و بی‌رنگ فرقی ندارد

 

رنگی‌بودن یا نبودن کرم‌های ضدآفتاب هیچ تاثیری بر عملکرد آن‌ها ندارد. از کرم‌های ضد آفتاب رنگی فقط برای همخوانی بیشتر کرم با پوست و خوب پخش‌‌شدن آن بر روی پوست استفاده می‌شود. در استفاده از کرم ضدآفتاب تنها باید به نوع پوست توجه داشت، یعنی اگر پوستی چرب دارید که مستعد آکنه هم هست، حتما از کرم‌های ضدآفتاب فاقد چربی استفاده کنید و اگر پوستی خشک دارید حتما از ضدآفتاب‌هایی با پایه چرب‌تر استفاده کنید. اگر به‌‌دنبال استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در آب هستید، ضد آفتابی را انتخاب کنید که ضد آب یا مقاوم به آب باشد. کرم‌های ضد‌آفتاب ضد‌آب باید بتوانند تا هشتاددقیقه در داخل آب از پوست شما محافظت کنند، در‌حالی‌که کرم‌های مقاوم به آب فقط تا چهل دقیقه می‌توانند این حفاظت را داشته باشند. نکته پایانی اینکه اگر پوستتان مستقیم در‌‌معرض آفتاب قرار دارد، هر سه ساعت یک‌بار و اگر در‌معرض آفتاب مستقیم نیستید، بعد از هر چهارتاپنج ساعت، کرم خود را تکرار کنید.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی