کد خبر : 51752
/ 10:50
چه زمانی چای، یک نوشیدنی مفید محسوب می‌شود

یک فنـجان زنـدگی

مصرف به اندازه و صحیح‌ آن مانند هر ماده غذایی دیگری خواص بسیاری دارد و لازم و گاه هم ضروری است. پس خیلی به تبلیغات و هیاهوهایی که این روزها می‌شنوید و می‌بینید، توجه نکنید.

یک فنـجان زنـدگی

در لحظات پراسترس زندگی و خستگی‌های روزانه، هیچ چیز نمی‌تواند به اندازه یک فنجان چای خوش‌عطر و خوش‌طعم و ‌برای ما ایرانی‌ها مُسکن اعصابمان باشد. فارغ از همه حرف وحدیث‌هایی که این روزها درباره فواید و مضرات این نوشیدنی دلچسب می‌شنویم، مصرف به اندازه و صحیح‌ آن مانند هر ماده غذایی دیگری خواص بسیاری دارد و لازم و گاه هم ضروری است. پس خیلی به تبلیغات و هیاهوهایی که این روزها می‌شنوید و می‌بینید، توجه نکنید.

دلیل تنوع چای در بازار

گیاه چای که ما آن را بیشتر با چای سیاهش می‌شناسیم، در همه نوع آن، یکی است. این گیاه خیلی سریع تغییرات آب و هوایی را در کیفیت خود نشان می‌دهد و تنوع ظاهری پیدا می‌کند. براساس پژوهش‌های صورت گرفته و به گفته دکتر محمدحسین صالحی، متخصص فارموکوگنوزی در مصاحبه با هفته نامه سلامت، گیاه چای حتی در دو شهر شمال کشورمان نیز بنابر آب و هوای محیط تغییرات محسوسی پیدا می‌کند. براین اساس، جدا از فرایند تخمیر و فرآوری این گیاه، شما می‌توانید انواع مختلفی از این چای را در بازار بیابید.

تحقیقات نشان می‌دهد که در دنیا از گیاه چای، سه نوع عمده این محصول تولید می‌شود. وقتی برگ این گیاه چیده و به شکل تازه برای عملیات پلاسیدن یا تخمیر فرستاده می‌‌شود، رنگ گیاه عوض و سیاه شده و بو و مزه آن نیز تغییر می‌کند که نتیجه خشک‌شدن آن، همان چای سیاه خودمان است.

در این فرایند اگر گیاه تازه سریع خشک شود و تخمیر روی آن صورت نگیرد، نتیجه آن، چای سبز است که رنگ کمتری تولید می‌‌کند؛ اما خواص آن بیشتر از چای سیاه است. نوع دیگر آن هم، چای نیمه تخمیر شده است که با نام اورنگ شناخته می‌شود. این چای تنها در چین تهیه شده و خواص آن بین چای سبز و سیاه است.

چای بهاره و درشت بخرید 

گذشته از اینکه در برخی مزارع از کود و سموم کشاورزی استفاده می‌شود، بسیاری از کارخانجات فرآوری چای هم، برای اینکه این محصول رنگ و طعم بهتری پیدا کند، به آن رنگ و عطر غیرطبیعی اضافه می‌کنند و این موضوع باعث از‌بین‌رفتن خواص مفید چای می‌شود. پس این دقت شما در انتخاب نوع چای است که به این محصول ارزشی در سبد غذایی‌تان می‌‌دهد.

به‌طور معمول کیفیت چای را تا زمانی که دم نکنید، نمی‌توانید از روی ظاهر آن تشخیص بدهید. با این وجود درهنگام خرید چای بهتر است به چند مشخصه مهم درباره آن توجه کنید. اول اینکه گیاه چای در تمام فصول به‌جز زمستان برداشت می‌‌شود که مرغوب‌ترین نوع آن در فصل بهار به دست می‌آید.

دوم آنکه چای درشت‌تر را انتخاب کنید. به‌دلیل اینکه در روند تخمیر مواد تلخ‌‌کننده آن که مفید هم نیست، بیشتر می‌شود؛ یعنی هرچه چای خردتر و پودرتر باشد، این مواد در آن بیشتر است. در ضمن هر چه چای پودرتر باشد، رنگ تولیدی، تیره‌‌تر و مزه آن تلخ‌‌تر خواهد بود.

چای طبیعی عطر تند ندارد 

نکته بعدی اینکه چای مرغوب در حالت طبیعی رنگ نزدیک به قرمزی دارد؛ یعنی اگر به چای هیچ افزودنی اضافه نشود، رنگ، بو و مزه معمولی داشته و بی‌‌ضرر است؛ اما اضافه‌کردن رنگ و عطری‌‌کردن آن به شکلی که بوی تند و رنگ قرمز پررنگ پیدا کند، مضر است. دقت داشته باشید که چای طبیعی در مدت کوتاه رنگ غلیظی پیدا نمی‌‌کند.

گفتیم منطقه‌‌ جغرافیایی که چای در آن رشد می‌‌کند، بر کیفیت و کمیت آن تاثیرگذار است. به همین دلیل چای برخی نقاط خوش‌‌طعم و چای برخی نقاط بسیار بدمزه است. گفته می‌شود‌ هر‌چه پرزهای روی برگ چای که با چشم غیرمسلح هم دیده نمی‌‌شود، بیشتر باشد، اسانس و عطر چای بیشتر است. توجه داشته باشید مصرف عطریات افزوده‌شده به چای در طولانی‌مدت می‌تواند در کبد تجمع یافته و به سم تبدیل شده و عوارضی را برای مصرف‌کننده به‌جا بگذارد.

چرا چای ایرانی بخریم؟

افزون بر آنکه مصرف محصولات ملی باعث رشد و شکوفایی اقتصاد کشور و حمایت از سرمایه ایرانی خواهد شد، در مزارع چای ایران بر‌خلاف مزارع چای کشورهایی مانند هند، از کود و سموم استفاده نمی‌شود و استانداردها و رعایت نظافت و بهداشت توسط کشاورزان ایرانی خیلی بهتر و بیشتر است. به همین علت چای ایران یک چای ارگانیک و مرغوب شناخته می‌شود.

از‌آنجا‌که در چای ایرانی از اسانس و مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود، تا ٢٤ساعت این چای ثبات رنگ و طعم دارد که در مقایسه با چای‌های خارجی با بهترین کیفیت شش‌برابر ماندگارتر خواهد بود.گذشته از آن کافئین چای ایرانی کمتر از ٣‌درصد است که به نسبت چای‌های خارجی مانند چای هندی با کافئین بیشتر از ٣درصد، ضرر کمتری برای قلب دارد.

نکاتی درباره چای دم‌کرده 

یکی از راه‌های شناخت چای خوب مدت زمان دم‌کردن آن است. دم‌کردن چای خوب تنها بیست‌دقیقه طول می‌کشد و زمانی که چای مرغوب را در استکان بریزیم، پانزده دقیقه زمان لازم است تا حالت آن تغییر کند. اگر زودتر از این زمان رنگ چای تغییر کرد یا موادی در آن ته‌نشین شد، این چای، چای مطلوبی نیست.

به‌طور‌کلی می‌توان گفت هرچه چای تازه‌دم‌تر باشد، خوش‌بو و خوش‌طعم‌‌تر است و هر چه بماند، مواد تلخ آن بیشتر شده و بو و مزه آن نیز تغییر می‌کند. خواص چای هم هر چه بیشتر بماند، بیشتر عوض می‌‌شود و دیگر آن خواصی را که باید داشته باشد، ندارد. برای همین برخی، از ‌چای به‌عنوان یک نوشیدنی مضر یاد می‌کنند.

امیرمقدم

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی