کد خبر : 51895
/ 09:54
آرمان‌های تحکیم خانواده به کدام سو می‌رود؟

انسان متمدن ناتوان!

خانواده‌ها در بهترین حالت آن، از حالت سنتی به خانواده‌های هسته‌ای و کوچک تبدیل شده است.

انسان متمدن ناتوان!

پروفسور «مارگارت مید» یکی از دانشمندان بزرگ حوزه علوم اجتماعی درباره ذات «خانواده» می‌گوید: «به وجود آمدن خانواده هسته‌ای به‌صورت یک زن و شوهر که دور از سایر اقوام و آشنایان به‌طور مجزا زندگی می‌نمایند، در عصر فضا در حال گذشتن از بوته آزمایش بسیار مشکل و مهمی است و همین‌طور ازدواج‌های کم‌دوام و تصنعی عصر ما... با وجودی که واژه خانواده هسته‌ای رابطه فیزیکی با بمب هسته‌ای ندارد؛ ولی همان‌طوری که نام‌گذاری شده است، از بمب هسته‌ای هم خطرناک‌تر است».

 

پس‌ از انقلاب صنعتی فرانسه و دگرگونی‌هایی که به‌واسطه آن به وجود آمد، مؤسسات و نهادهای مختلفی دگرگون شد که نهاد خانواده و ارزش و قداست آن نیز از آن جمله بود. ما حتی از اوایل قرن بیستم، شاهد بروز عملکردها و طرز فکرهایی هستیم که در آن سعی بر فسخ بنیاد خانواده و طرد آن بود و این اندیشه زهرآگین فجایع وسیعی را برای بشر آفریده است.

خانواده یکی از نهادهای بنیادی و سازنده اجتماعات بشری است و نقش بسزایی در رشد و تربیت افراد جامعه و توسعه و تقویت ارزش‌های والای انسانی دارد. امروزه در جوامع صنعتی تحولات عمیقی رخ داده است، اما زندگی به‌صورت مکانیکی و ماشینی تبدیل شده است.

به‌دلیل گوناگونی سلیقه‌ها، ارزش‌ها و اختلاف‌نظرها، روابط اعضای خانواده روزبه‌روز مادی‌تر و خشک‌تر شده و عواطف انسانی رنگ باخته است و خانواده‌ها در بهترین حالت آن، از حالت سنتی به خانواده‌های هسته‌ای و کوچک تبدیل شده است.

 

چرا انسان متمدن عاجز است؟

یک روان‌شناس در این رابطه به شهرآرا می‌گوید: تحکیم خانواده جامعه را به سمت آرمان‌های مطلوب سوق می‌دهد؛ بنابراین باید جوانان را ابتدا به ازدواج تشویق کرد و بعد روش‌های استحکام زندگی خانوادگی را به آن‌هاآموخت.

ازدواج علاوه بر اینکه مورد تأکید اسلام و سنت رسول اکرم(ص) است، باعث احساس تعهد در فرد، نسبت به خانواده و اجتماع، ارضای غرایز انسانی، دوری از گناه، پاک‌دامنی و ایجاد آرامش و تکامل انسان می‌شود.

دکتر محمد آقایی می‌گوید: انسان متمدن امروزی که توانسته با کمک پیشرفت‌های چشمگیر و در زمینه علوم و صنایع توانسته بر روی بعضی از اجرام سماوی قدم بگذارد و در اعماق دریاها و اوج آسمان‌ها سفر کند و پرده از روی بسیاری از اسرار نهان بردارد و در حقیقت بر خشکی‌ها، آسمان‌ها و دریاها حکومت کند و با استفاده از اصول، قوانین و یافته‌های علمی و عملی بسیاری از معماها و مسائل و مشکلات حیات و بقا را حل کند و سر از اسرار پیچیده و مشکلِ نهفته در دل ذرّات و در اعماق محیط درون و بیرون به درآورد، چطور هنوز نتوانسته بسیاری از مسائل و مشکلات زندگانی روزمره خود را حل  کند؟

وی ادامه می‌دهد: چطور همین انسان به اصطلاح متمدن در محیط خانوادگی عجز و ناتوانی دارد؟ به نظر می‌رسد دنیای متمدن در فرآیند توسعه در ابعاد مختلف زندگی، هنوز راه‌حل‌های جدی برای ایجاد و تحکیم پیوند خانوادگی ارائه نکرده و موفقیت چندانی در این عرصه به دست نیاورده است، ولی تلاش‌ها برای دستیابی به چنین مسئله اساسی، به نوبه خود، بسیار نویدبخش

است.

«بالزاک»، اندیشمند بزرگ معاصر می‌گوید: «مسافران طریق زناشویی باید قطب‌نما و راهنما داشته باشند» امیرالمؤمنین علی(ع) نیز فرموده‌اند: «مَن عرف نَفسَه، فَقَد انتَهی الی غایَه کُلِّ مَعرِفَهٍ وَ عِلْمٍ؛ کسی که خود را بشناسد، به هدف نهایی همه دانش‌ها و معرفت‌ها دست یافته است»

 

چگونه به یک خانواده مستحکم تبدیل شویم؟

دکتر آقایی در ادامه به برخی از روش‌هایی که می‌تواند به تحکیم خانواده کمک کند، اشاره می‌کند و می‌گوید: در حوزه استحکام روابط بین اعضای خانواده باید نکاتی را متذکر شد. البته باید این را هم یادآور شویم که این مسئولیت‌ها برعهده همه اعضای خانواده، به‌ویژه زن و شوهر است.

علاقه داشتن به یک رابطه سالم، ایجاد یک کانون گرم و صمیمی، رسیدن به تفاهم و به‌طور‌کلی حل مسائل زناشویی و خانوادگی مستلزم کوشش همه جانبه اعضای خانواده به‌خصوص زن و شوهر است.

 

از پیش‌داوری پرهیز کنید

آقایی در ادامه به مسئله قضاوت در خانواده و پیامدهای آن اشاره می‌کند و می‌گوید: در اکثر مواقع زوج‌هایی که مشکلات ارتباطی با یکدیگر دارند، دچار مشکل شناختی، طرز قضاوت کردن (پیش‌داوری) و دیدن اشکالات به‌جای نقاط مثبت می‌شوند. به بیان دیگر این زوج‌ها کسانی هستند که وقتی با لیوانی که تا نیمه پر از آب است روبه‌رو می‌شوند، اغلب به نیمه خالی توجه می‌کنند.

این روان‌شناس همچنین به سرزنش اعضای خانواده توسط همدیگر اشاره می‌کند و می‌افزاید: وقتی در زندگی زناشویی، اختلاف نظر یا سوء‌تفاهمی بروز می‌کند به‌جای سرزنش‌کردن یکدیگر و تفسیر نادرست، به شناسایی مسئله، علت‌یابی و سرانجام به راهیابی آن بپردازید. اگرچه باید اعتراف کرد گاهی اوقات شناسایی مسئله واقعی و مشکل اصلی و یافتن علت‌ها و ریشه‌ها دشوار است. زیرا آنچه روی پرده است با آنچه پشت پرده است متفاوت است و شناخت ریشه‌های اصلی مسئله، کاری ماهرانه و پر‌پیچ‌و‌خم است که کمک و مشاوره افراد متخصص را طلب می‌کند.

 

نجفی

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی