کد خبر : 51918
/ 10:04

نگهداری گل‌های زینتی در آب

اگر فضای لازم برای کاشت گیاهان مورد علاقه خود را در اختیار ندارید، می‌توانید آن‌ها را در آب پرورش دهید. پرورش گیاه در آب این حُسن را دارد که خودتان شاهد رشد و نمو گیاه از پشت شیشه آب هستید. این ساده‌ترین روش پرورش گیاهان زینتی و آپارتمانی است.

نگهداری گل‌های زینتی در آب

از آنجا که مواد غذایی اصلی و ضروری گیاه عبارت‌اند از ازت، فسفر، پتاس و مقداری از مواد معدنی دیگر که این مواد را می‌توان در فروشگاه‌های ویژه فروش بذر و سموم و کودهای شیمیایی و ادوات کشاورزی و باغبانی برای رشد گیاه خریداری کرد.

گیاهانی همچون برگ بیدی، بنفشه آفریقایی، بگونیا، حُسن یوسف، دراسنای برگ قرمز، پنجه کلاغی، آویز، پوتوس، برگ انجیری، گیاه آلومینیوم و عَشَقِه را می‌توان در آب پرورش داد.

بهتر است برای موفق‌شدن، نکاتی را درباره پرورش گیاه در آب رعایت کنید. متخصصان بر این عقیده‌اند که اگر ظرف کشت آبی از شیشه رنگی باشد، بهتر است؛ ولی در ظروف شیشه‌ای بی‌رنگ نیز می‌توان به نتیجه رسید. منتها برای اینکه قارچ در مقابل روشنایی تولید نشود دور شیشه را با کاغذ تیره رنگی بپوشانید. کارهای دیگری که باید انجام دهید به این ترتیب است:

ظرف یا شیشه را قبل از استفاده کاملا شسته و ماهی یک بار آب شیشه را تعویض کرده و شیشه و خود گیاه را تمیز کنید.

داخل ظرف را می‌توانید با سنگ‌ریزه‌ها پر کنید به‌شرط اینکه قبلا آن‌ها را کاملا شسته باشید.

اگر قصد دارید گیاهی را در آب پرورش بدهید، آن را از داخل خاک خارج کرده، سپس به‌منظور جلوگیری از انتقال احتمالی باکتری و قارچ موجود در خاک بهتر است، آن را بشویید. این گیاه پرورشی می‌تواند فقط یک قلمه باشد و خود این قلمه ریشه خواهد داد. درباره پرورش گیاه در آب باید مقدار زیادی صبر و حوصله به‌خرج داد و به گیاه فرصت داده شود که به محیط جدید عادت کرده و پس از مدتی حداقل یک ماه شروع به ریشه‌دادن و سپس سبزشدن جوانه و برگ‌های جدید کند.

قسمتی از آب موجود ظرف کشت، تبخیر می‌شود و هربار بهتر است مقداری آب وِلَرم به آن اضافه کنید. اگر کلُر آب زیاد است بهتر است آب را یک شبانه‌روز به کناری بگذارید تا کلُر آن خارج شود.

 

گیاهی که در آب پرورش می‌یابد مثل کشت گیاهان در خاک به نور احتیاج دارد. از این نظر بسته به نوع گیاه، باید مکان مناسب آن را در داخل آپارتمان به‌دقت انتخاب کنید.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی