کد خبر : 52068
/ 08:29
نگران ضعف، سردر د و افت فشار ناشی از روزه نباشید

روزه‌داری نوجوانان مانع رشد آن‌ها نیست

یکی از گروه‌هایی که توجه به تغذیه درست آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، نوجوانانی هستند که برای بار اول روزه می‌گیرند. از آنجا که نوجوانان در سن رشد هستند، بی‌توجهی به تغذیه مناسب هم می‌تواند بر روی رشد و سلامت آن‌ها اثر منفی بگذارد و هم قدرت و توان روزه گرفتن را از آنان سلب کند.

روزه‌داری نوجوانان مانع رشد آن‌ها نیست

 هر سال ماه رمضان تعدادی از دختران و پسران به سن تکلیف می‌رسند و باید برای اولین بار روزه‌داری را تجربه کنند. ١٧ساعت روزه‌داری در روزهایی که گرمای هوا گاه طاقت‌ها را طاق می‌کند، شاید کمی برای نوجوانی که اولین سالی است که روزه‌ می‌گیرد سخت به‌نظر برسد. در‌عین‌حال یکی از گروه‌هایی که توجه به تغذیه درست آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، نوجوانانی هستند که برای بار اول روزه می‌گیرند. از آنجا که نوجوانان در سن رشد هستند، بی‌توجهی به تغذیه مناسب هم می‌تواند بر روی رشد و سلامت آن‌ها اثر منفی بگذارد و هم قدرت و توان روزه گرفتن را از آنانسلب کند.

دکتر محمد صفریان متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، معتقد است اگر نوجوان در فاصله افطار تا سحر، تغذیه مناسبی داشته باشد و مایعات هم به‌ اندازه کافی بنوشد، در طول روز احساس تشنگی و گرسنگی شدید نخواهد کرد و می‌تواند به‌راحتی این ماه را روزه‌داری کند. اگر فرزند شما امسال برای اولین بار است که می‌خواهد روزه‌دار باشد، گفتگویی را که با دکتر صفریان داشتیم دنبال کنید تا نکات کلیدی روزه‌اولی‌ها رابشناسید.

 

دارویی برای رشد مصرف می‌کنید

نوجوانانی که برای اولین بار روزه‌ می‌گیرند در‌حال رشد هستند و برای این گروه باید دو نکته را به‌یاد داشت، اول اینکه آن گروه که رشد خوبی ندارند، به این معنا که پزشک تشخیص‌داده رشد ضعیفی دارند و همچنین نوجوانانی که وزن مناسبی ندارند، باید روزه‌داری خود را با مشورت پزشک آغاز کنند تا دچار کاهش رشد نشوند. این تصور که روزه‌داری با رشد منافات دارد، اشتباه است؛ اما باید به تغذیه توجه ویژه‌ای کرد تا این روند متوقف یا کندنشود.

دوم اینکه برخی از نوجوانان که در‌حال مصرف دارو برای رشد هستند هم باید با پزشک مشورت کنند و داروهایشان را بین افطار تا سحر مصرف کنند تا خللی به این روند درمانی‌شانوارد نشود.

 

ساعت سحری خوردن را تغییر ندهید

برخی از خانواده‌ها قبل خواب، سحری خود را میل می‌کنند و سحر بیدار نمی‌شوند، به این گروه از والدین توصیه می‌کنیم به‌دلیل ساعت‌های طولانی روزه ساعت سحری‌خوردن را تغییر ندهید و فرزند نوجوانتان را عادت به سحری‌خوردن بدهید. محاسبه کنید اگر ساعت ١٢تا یک بامداد سحری میل کنید، چه مدت روزه‌دار هستید. این را در نظر بگیرید که فرزندتان برای اولین سال است که قصد روزه‌داری دارد؛ امکان دارد این برنامه غذایی برای او مناسب نباشد، زیرا حذف‌شدن سحری سبب غلبه گرسنگی در طول روز می‌شود و حتی می‌تواند این حالت را تشدید کند.

 

افت‌ فشار به‌دلیل نخوردن سحری است

افت‌ فشار یکی از شکایت‌ها رایج در بین روزه‌داران به‌خصوص روزه‌داران نوجوان است و خانواده‌ها از این موضوع نگران می‌شوند. در‌حالی‌که ضعف شدید، سردرد و افت فشار به‌دلیل مصرف‌نکردن وعده سحری به‌‌خصوص در روزهای بلند تابستان است، طول مدت ناشتایی بسیار زیاد می‌تواند عوارضی که گفته شد به‌همراه داشت باشد. برای آنکه بتوانید نوجوان خود را به خوردن سحری ترغیب کنید، مهم‌ترین نکته این است که تلاش کنید حداقل هشت ساعت در شبانه‌روز بخوابد. این کار سبب می‌شود که با کمبود خواب مواجه نشده و با رغبت در هنگام سحربیدار شود.

توصیه می‌شود برای اشتهای بیشتر نوجوانان آن‌ها را کمی زودتر برای صرف سحری بیدار کنید تا وقت لازم برای غذاخوردن را

داشته باشند.

همچنین قبل از سحری مصرف میوه‌های آبدار می‌تواند به تامین آب بدن کمک شایانی کند. استفاده از سالاد بدون سس هم برای وعده سحر توصیه می‌شود، مصرف خوراکی‌های شور می‌تواند سبب تشنگی در طول روز شود از این رو خوردن غذاهای شور، سرخ‌کرده را از سحری فرزندتان حذف کنید و به او یادآوری کنید نوشیدن آب زیاد نمی‌تواند احساس تشنگی در طول روز را کم کند و فقط با رقیق‌کردن برخی از آنزیم‌ها مشکلات گوارشی را زیاد می‌کند. برای رفع تشنگی باید فاصله بین سحر تا افطار به نوشیدن آب و مصرف میوه‌ اقدام کرد.

 

ورزش را به بعد از افطار موکول کنید

با شروع ماه رمضان کلاس‌های ورزشی به بعد از افطار منتقل می‌شود، برای پیگشیری از کم‌آب‌شدن بدن توصیه می‌کنیم هنگام تمرین شربت کم‌شیرینی و آب را به همراه ببرید و در فواصل زمانی مناسب از آن بنوشید. در طول روز هم فعالیت بدنی‌تان را کمتر کنید و بیشتر استراحت کنید. به‌طور‌کلی توصیه می‌شود نوجوانان از کارهای سنگینی که سبب خستگی و تشنگی می‌شود در طول روزپرهیز کنند.

 

مصرف کلسیم فراموش نشود

باتوجه به اینکه فرزند شما در سن رشد قرار دارد و فاصله افطار تا سحر چندان زیاد نیست نباید از برنامه غذایی او غافل بشوید. مصرف لبنیات برای این گروه اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد؛ زیرا آن‌ها برای رشد به کلسیم کافی نیاز دارند، بنابراین وظیفه شما این است که این گروه مهم را در وعده‌های افطار و سحر بگنجانید.

 

 سوگل موسوی 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی