کد خبر : 52796
/ 08:30
در گفتگو ی شهرآرا با حجت الاسلام ملکوتی مطرح شد

کویت دژ کوچکی علیه افراط‌گری

ششم تیر ماه بود که خبر انفجار در مسجد امام صادق(ع) کویت در رسانه‌ها پیچید و خیلی‌ها را به تعجب واداشت. جاذبه کشور کویت برای تروریست‌ها چه بوده است و آنها چه هدفی را در این کشور دنبال می‌کنند؟ برای این منظور به سراغ حجت‌الاسلام دکتر حامد ملکوتی، رایزن سابق فرهنگی ایران در سودان و مدیر مدارس جمهوری اسلامی ایران از سال ٨٣ تا ٨٥ در کویت رفتیم.

کویت دژ کوچکی علیه افراط‌گری

وضعیت منطقه روز به روز بحرانی‌تر می‌شود و آتش تروریست‌های تکفیری به نوبت دامان کشورها و مناطق مختلف را می‌گیرد. ششم تیر ماه بود که خبر انفجار در مسجد امام صادق(ع) کویت در رسانه‌ها پیچید و خیلی‌ها را به تعجب واداشت. کویت، که هیچ‌کس برایش نقشی در منطقه قائل نمی‌شد، حالا به عرصه حضور تروریست‌های تکفیری بدل شده است. 

جاذبه کشور کویت برای تروریست‌ها چه بوده است و آنها چه هدفی را در این کشور دنبال می‌کنند؟ برای این منظور به سراغ حجت‌الاسلام دکتر حامد ملکوتی، رایزن سابق فرهنگی ایران در سودان و مدیر مدارس جمهوری اسلامی ایران از سال ٨٣ تا ٨٥ در کویت رفتیم. ملکوتی که در ابتدای سال ١٣٩٢ به ایران بازگشته است، در حال حاضر در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی مشغول به خدمت است.

•••

لطفا در ابتدا از جریان‌شناسی فرهنگی شیعیان کویت بگویید و این که این شیعیان در حال حاضر چه وضعیتی دارند و به لحاظ تفکر به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

حجت الاسلام دکتر حامد ملکوتیاین شیعیان که تقریبا یک میلیون جمعیت کویت را به خود اختصاص داده‌اند، ٣٠ مسجد و ٦٠ حسینیه معروف دارند. همچنین شیعیان تعداد زیادی دیوانیه دارند که به نوعی محل پذیرایی خانگی است. کویتی‌ها معمولا زیرزمین خانه‌ها را تبدیل به یک سالن پذیرایی بزرگ کرده و از آن برای برپایی مجالس خصوصی استفاده می‌کنند که شیعیان نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

شیعیان کویت از گروه‌های مختلفی تشکیل شده‌اند. یک گروه مربوط به خط امام(ره) و رهبری است که متمایل به انقلاب و جمهوری اسلامی‌ هستند و از اهداف انقلاب دفاع می‌کنند. این گروه در کویت نیز به خط رهبری معروف هستند. مسجد امام حسین(ع) مسجد محوری شیعیان خط رهبری است که شیخ صالح بزرگ آنها محسوب می‌شود. غالب خط امامی‌ها شیعیانی هستند که از ایران به آنجا رفته‌اند.

گروه دوم از شیعیان نیز که به شیعه نجفی معروف هستند، بیشتر از شهر نجف به کویت آمده‌اند. این شیعیان به لحاظ فکری بیشتر به آیت‌ا... سیستانی و مرحوم آیت‌ا... خویی متمایل هستند. پایگاه اصلی آنها مسجد زین‌العابدین(ع) است که از مساجد فعال و پرانرژی کویت است. حسینیه فعال اشکنانی نیز که متعلق به یکی از تجار سرشناس کویتی به همین نام است، بیشتر محل رفت و آمد شیعیان نجفی است.

گروه سوم نیز شیعیانی هستند که از عربستان و لبنان به کویت آمده‌اند. این شیعیان بیشتر تفکر اصولی دارند. عده‌ای دیگر نیز از شیعیان بحرینی هستند که به لحاظ فکری، اخباری‌ هستند.

گروه چهارم نیز شیعیان شیخیه هستند که انفجار اخیر کویت در مسجد آنها اتفاق افتاد. این شیعیان منتسب به «اجحم‌بن‌احسائی» هستند که از شیعیان معروف کویت است و امروز میرزا حسن احقاقی، رهبری آن‌ها را بر عهده دارد. پایگاه اصلی آنها مسجد امام صادق(ع) است که مورد حمله تروریست‌های داعش واقع شد.

گروه پنجم، طیف شیرازی‌ها هستند که به دلیل گرایش پررنگ سیاسی، در تحولات منطقه حضوری فعال دارند. هر جا خط رهبری‌ها باشند، حتما شیرازی‌ها هم حضور دارند. در کویت رقابت سیاسی شدیدی بین این دو گروه در جریان است. در بین شیرازی‌ها، تجار معروف بین‌المللی وجود دارند که منابع مالی این طیف را بسیار گسترده کرده است. این طیف شبکه‌های رسانه‌ای بزرگ و فعالی نیز در اختیار دارند که این مؤلفه‌ها باعث شده شیرازی‌ها نقش پررنگی در تحولات کویت داشته باشند. جدای از این دسته‌بندی‌ها هستند شیعیانی که کار خاصی به دسته‌بندی‌های مذهبی و کار تشکیلاتی و گروهی ندارند.

جدای از طیف‌نزدیک به جمهوری اسلامی و طیف شیرازی که در اهداف و آرمان‌ها خلاف یکدیگر عمل می‌کنند، رابطه میان دیگر گروه‌های شیعه به چه شکل است؟

در کویت گروه‌های مختلف شیعه فعال هستند و با توجه به اینکه منابع مالی خوبی هم دارند، دستشان در انواع فعالیت و مراسم باز است. این مسئله از این جهت یک امتیاز محسوب می‌شود. اما چون بعضی از این گروه‌ها، رو در روی هم قرار می‌گیرند و می‌خواهند یکدیگر را خنثی کنند، متاسفانه تبعاتی منفی به بار می‌آید. اما هر چه هست، می‌بینیم که شیعیان در مراسم‌هایی همچون محرم، تمام خیابان‌های کویت را به حسینیه تبدیل می‌کنند. در آنجا نیز درست مانند خیابان‌های منتهی به حرم امام رضا(ع) در روز عاشورا، تمام خیابان‌های کویت صحنه عزاداری است و هیچ‌کس نمی‌تواند با ماشین در این خیابان‌ها تردد کند.

آیا شیعیان در کویت امتیاز خاصی نسبت به سایر گروه‌ها و مذاهب این کشور دارند؟

[soo]مردم کویت ویژگی خاصی دارند که مختص تمام مردم این کشور است. ساختار سیاسی کویت برگرفته از الگو‌های دُگم (بسته) کشورهایی مثل عربستان نیست. به همین دلیل مقوله آزادی بیان در فضای سیاسی این کشور نسبت به سایر کشورهای عربی منطقه وضعیت بسیار بهتری دارد. گروه‌های مختلف سیاسی در کویت حضور دارند. احزاب نیز با این که شکل رسمی ندارند، اما بر فضای سیاسی این کشور تاثیرگذار هستند. به همین دلیل فهم سیاسی، علمی ‌و تحلیلی مردم کویت نسبت به دیگر مردم کشورهای حوزه خلیج فارس، از سطح بالاتری برخوردار است. من با اکثر مردم کشورهای منطقه ارتباط داشتم. لذا این فهم بالا را به خوبی درک کردم. فهم مردم کویت را می‌توان از جهتی با فهم مردم ایران مقایسه کرد. شما امروز اگر در ایران نظر یک فرد خیلی کم‌سواد را راجع به انرژی هسته‌ای بپرسید، نیم ساعت مسئله را برایت تحلیل می‌کند. این مزیتی است که در مردم کویت نیز وجود دارد. در حالی که مردم و حتی نخبگان کشورهای دیگر مثل عربستان هیچ چیزی را متوجه نمی‌شوند. شما از یک استاد دانشگاه عربستان هم راجع به مسئله‌ای سؤال کنید، خیلی راحت جواب می‌دهد که «این حرف‌ها چیست آقا، ما را داخل سیاست نکنید!»

با توجه به این ویژگی‌های مردم کویت، شیعیان این کشور نیز در منطقه از تاثیرگذاری بالایی برخوردار هستند و سطح فهم شیعیان این کشور از دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس، بیشتر است. همچنین تحرک سیاسی شیعیان نیز در این کشور وضعیت مطلوبی دارد.

پیش‌تر گفتید که نبض اقتصاد کویت در حوزه بین‌الملل در دست شیعیان است از طرفی اشاره کردید که فعالیت سیاسی شیعیان در کویت زیاد است، چه عواملی سبب نفوذ و اقتدار تاثیرگذار بوده است؟

حجت الاسلام دکتر حامد ملکوتیاولین و مهمترین دلیل برای این نفوذ و تاثیرگذاری، بروز انقلاب اسلامی‌ایران است. انقلاب ایران در سرنوشت مسلمان‌ها و شیعیان منطقه یک نقطه عطف بود. با این رویداد بزرگ تاریخی، شیعیان احساس هویت کردند و دانستند جایی هست که بتوانند به آن تکیه کنند. شما هر جا که می‌روید، شیعیان به انقلاب اسلامی ایران افتخار می‌کنند. من سه سال در کویت بودم و این را با تمام وجود لمس کردم. در سودان هم که سه سال رایزن فرهنگی بودم این مسئله به همین روال بود.

واقعه دیگری که روی شیعیان کویت اثر گذاشت، قتل عام شیعیان عراقی به دست صدام و حزب بعث بود. از جمله تشکل‌های شیعه عراقی که صدام آنها را تا مرز نابودی پیش برد، حزب‌الدعوه عراق بود. شکنجه، زندان و قتل اعضای این تشکل، باعث شد تعدادی از آنها به ایران و عده‌ای دیگر به کویت مهاجرت کنند. کسانی که به کویت رفتند بار دیگر حزب‌الدعوه را در این کشور تاسیس کردند و امروز با همان نام قبلی در حال فعالیت هستند.

همچنین بعد از تشکیل حزب‌ا... لبنان، شیعیان این کشور به دلیل قدرتی که حزب‌ا... در شبکه‌سازی و کار تشکیلاتی داشت، به سراسر منطقه فرستاده شدند تا منابع مالی، سیاسی و اقتصادی شیعیان را تامین کنند. در لبنان پایگاه شیعه بسیار قوی است و منابع مالی خوبی هم دارند. این گروه‌های اقتصادی در بیشتر کشور‌های منطقه و دنیا شبکه گسترده‌ای را ایجاد کردند تا تبادل مالی از دایره شیعیان خارج نشود. 

عامل دیگری که باعث تقویت فعالیت سیاسی شیعیان در کویت شد، حمایت این کشور از عراق در جنگ تحمیلی بود. شیعیان از این قضیه به شدت ناراحت شدند و با ایجاد تشکل‌هایی متحد، تلاش کردند تا در مقابل دولت حرفی برای گفتن داشته باشند و اجازه ندهند دولت بدون هیچ زحمتی از عراق حمایت کند. البته این فعالیت‌ها در آن مقطع خیلی مؤثر نبود، اما همین تشکل‌ها عاملی شد تا شیعیان با هم متحد شوند و کنار یکدیگر قرار گیرند.

فعالیت سیاسی شیعیان در کویت در چه قالب‌هایی انجام می‌گیرد؟

یک قالب اصلی فعالیت، حضور شیعیان در تشکل‌های مختلف سیاسی است. البته این تشکل‌ها شکل رسمی به خود نگرفته‌اند. از جمله این تشکل‌ها حزب‌الدعوه است که تحت نفوذ خانواده حکیم قرار داد. همچنین به دلیل فعالیت‌های دانشگاه کویت در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی، تشکل‌های مختلف شیعی در این دانشگاه شکل گرفته است. انجمن دانشجویان شیعه از جمله این تشکل‌هاست. دو جریان خط رهبری و فرقه شیرازی‌ها نیز در این دانشگاه وجود دارد و متاسفانه با دسیسه‌های دشمن فضا تقریبا دو قطبی شده  است.

تشکل دیگری نیز در داخل خود کویت به نام قائمیه‌الاسلامیه‌الحره وجود دارد که به خط امام و رهبری نزدیک است. گروه دیگر، القائمیه الحریه است که نزدیک به طیف شیرازی‌هاست که این دو گروه تقریبا جهت مختلف را در اهداف دنبال می‌کنند. زمانی که من آنجا بودم خط امامی ها معمولا غلبه داشتند و فضا بیشتر در اختیار آنها بود اما از وضعیت امروز اطلاع دقیقی ندارم.

تقریبا اواخر جنگ ایران و عراق، گروهی دیگر به نام انجمن فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه کویت فعال شدند. این گروه ظرفیت این را داشت که تبدیل به یک تشکل قوی شیعی شود اما آن را از بین بردند و امروز دیگر همچین جمعیتی وجود ندارد.

گروهی دیگر نیز به نام ائتلاف ملی و اسلامی‌ است که از حدود سال ٧٠ شکل گرفت و هنوز هم فعال است. اعضای این گروه اگر چه شیعه هستند، اما گرایش آنها بیشتر اجتماعی و ملی است و لذا نتوانستند پایگاهی قوی در کویت پیدا کنند.

شیعیان در ساختار قدرت سیاسی کویت هم نقش دارند؟

در مجلس کویت، شیعیان پرانرژی وجود دارند. البته افرادی با تفکر تند سلفی نیز در این مجلس هستند. این دو گروه در سطوح بالای سیاسی حضوری فعال دارند.

این دسته بیشتر از چه طیفی هستند؟

حاکمیت کویت جلوی طیف نزدیک به جمهوری اسلامی را برای ورود به تشکل‌های سیاسی رده بالای این کشور، سد کرده است و شیعیان حاضر در ساختار قدرت از سایر گرایش ها هستند.

فعالیت سلفی‌ها و وهابیون در کویت به چه اندازه است؟

کشور کویت به لحاظ استراتژیک و ژئوپلیتیک اهمیت بالایی دارد به همین دلیل گروه‌های مختلف سعی می‌کنند درعرصه سیاسی و اجتماعی این کشور حضور داشته باشند. تفکر سلفی امروز پایگاهی بسیار عمیق در کویت دارد. گرچه کشورهایی سعی کردند در کویت پایگاهی رسمی‌ به القاعده و تفکر سلفی بدهند اما به دلیل وجود پایگاه‌های قوی شیعی این حضور رسمی شکل نگرفت. لذا می‌بینیم القاعده به سودان و سپس به افغانستان منتقل شد. بن‌لادن رهبر القاعده که ١٠ سال در سودان زندگی کرده بود، تمایل داشت به کویت برود اما به واسطه همین رقابت‌های سنگین تشکیلاتی در این کشور موفق نشد.

امروز تفکر سلفی در حد بسیار بالایی در کویت و دیگر کشور‌های منطقه دنبال می‌شود. عربستان که محور اصلی این شرارت است، نوک حمله این تفکر را به سمت ایران گرفته است. در کویت نیز از آنجا که ایران حضور دارد، عربستان هم صددرصد در حال فعالیت است. سابقه نشان داده است ایران هرکجا فعالیت ‌کند، عربستان نیز با قدرت ١٠ برابر بیشتر وبرای خنثی‌کردن حضور ایران در آنجا حضور دارد.

٥٠ درصد جمعیت کویت سنی‌ مذهب هستند و سلفی‌ها نیز از این موقعیت بهترین استفاده را کردند. این قشر که منتسب به عربستان هستند، از دلار‌هایی قوی برخوردارند اما به لحاظ تعداد آدم و سطح نفوذ خیلی قدرت ندارند. سلفی‌ها همچون گیاه نحیفی در بیابان هستند که اگر یک روز به آن‌ها آب نرسد، نابود می‌شوند. امروز سلفی‌های متمول وابسته به عربستان با اینکه همه جا حضور دارند، اما اگر دلاری به آنها تزریق نشود، دیگر تفکر سلفی وجود نخواهد داشت. البته در همه جا مستضعفان فکری و مالی هستند که مورد سوء استفاده قرار بگیرند. اگر به یک فرد فقیر یک ماشین مدل بالا و یک کیف پر پول بدهند، آن فرد خیلی باید قوی باشد که نپذیرد و در ازای آن هم کاری نکند. در عوض عربستان از آنها می‌خواهند آدم نفهمی ‌را پیدا کنند، به آن کمربند انفجاری ببندند و در فلان مسجد منفجر کنند. امروز خیلی از انفجار‌ها به همین ‌روش رخ می‌دهد. سلفی‌ها با این روش می‌خواهند ابراز وجود کنند.

نقش حاکمیت کویت در این رقابت‌های فکری و فرقه‌ای چیست؟

حجت الاسلام دکتر حامد ملکوتیحاکمیت کویت استفاده خودش را می‌برد. جاهایی که به نفعش هست حمایت می‌کند. از مواردی که به ضررش هست نیز جلوگیری می‌کند. به نظر من همین انفجاری که اخیرا در مسجد امام صادق(ع) رخ داد، حاکمیت کویت می‌توانست جلویش را بگیرد. در این کشور دوربین‌های پیشرفته‌ای وجود دارد که به راحتی مواد منفجره را تشخیص می‌دهند. اینکه بعضی از جاها مسائلی را نادیده می‌گیرند، به دلیل این است که بعضی چیز‌ها را به بعضی‌ها بفهمانند.

کویت از کشورهایی است که بخشی از منابع مالی داعش را تامین می‌کند و غیر رسمی‌نیز از این گروه تروریستی حمایت می‌کند. گر چه در این حمله اخیر ضربه خورد اما این ضربه مثل نیش ماری است که مار به مربی مارگیر خود می‌زند. کویت در یک تقسیم‌بندی‌ که میان کشورهای حوزه خلیج فارس اتفاق افتاده است، بحث حمایت مالی از داعش را به عهده گرفته است.

کویت به لحاظ منابع مالی و جمعیت و موقعیت، تقریبا هم‌سطح قطر است اما بروز و ظهور این کشور در تحولات منطقه و جهان اصلا با قطر قابل مقایسه نیست. دلیل انزوای تقریبی کویت چیست؟

ساختار حکومت کویت یک ساختار مذبذب، متصل به نفت و وابسته به قدرت نظامی‌آمریکاست. حتی اگر آمریکا از این کشور خارج شود، کویت قطعا فرو می‌پاشد. این کشور به دنبال تشکیل سیاسی پایدار است اما این پایداری شکل نخواهد گرفت. در قطر به شکل دیگری است. در این کشور ساختار رسانه، سیاست و حکومت خیلی قوی چیده شده است. امروز شبکه الجزیره قطر در تحولات منطقه حضور بسیار فعالی دارد. کویت هم دنبال ایجاد چنین شبکه‌ای بود اما نتوانست. کویت پولش را دارد اما زیربنا وآدم این کار را ندارد.

در آمد سالانه قشر متوسط کویت، سالانه ٣٠ هزار دلار است. این جدای از حمایت‌هایی است که دولت عربستان به بهانه‌های مختلف به این کشور می‌کند. یک بار از ساعت ٤ بعد از ظهر تا ١١ شب برق قطع شد. فردای آن روز برای آنکه دل مردم را به دست بیاورند و مشکلی برایشان درست نشود، به هر نفر ٢٠٠ دینار کویتی دادند که هر دینار آن ١٢ هزار‌تومان ما می‌شود. این کشور درآمد دارد، پول دارد اما نیروی انسانی ندارند. همین نیروی انسانی محدود هم هیچ انگیزه‌ای برای کار ندارد. زمانی که در کویت رایزن فرهنگی بودم، به دانشگاه اصلی این کشور رفتم تا ببینم اوضاع از چه قرار است. در مقطع دکتری فقط ٤ نفر از یک گروه ١٠٠ نفره کویتی بودند. اساتید آن دانشگاه هم اکثرا خارجی بودند. جوان‌های کویتی اصلا برای ادامه تحصیل احساس نیاز نمی‌کنند، می‌گویند چرا درس بخوانیم؟

یک روز از یک جوان ١٨ ساله کویتی که یک ماشین آخرین سیستم هم داشت، پرسیدم می‌خواهی چه‌کاره شوی؟ آن پسر تأملی کرد و گفت راستش تا به حال کسی همچین سؤالی از من نکرده! نمی‌دانم می‌خواهم چه‌کاره شوم! واقعا از جواب این پسر تکان خوردم. ابتدا فکر کردم این پسر نظر خودش را گفته، اما بعد فهمیدم اکثر جوان‌های کویتی جوابشان همین است. جوان ها در این کشور هیچ برنامه‌ای برای آینده خود ندارند. این ضعف نیروی انسانی به ضعف ساختاری در کویت منجرشده است.

داعش در حمله اخیر خود به مسجد شیعیان در کویت چه هدفی را می خواست دنبال ‌کند؟

[soo]داعش در اوایل ماه رمضان گذشته اعلام خلافت اسلامی کرد. ابوبکر‌البغدادی خلیفه خود‌خوانده این گروه در مسجد جامع موصل خطبه خواند و اعلام کرد من خلیفه مسلمین هستم و دولت اسلامی عراق و شام به یک خلافت جهانی تبدیل شد. آمریکا و صهیونیسم جهانی امروز در غرب آسیا در حال فعالیت هستند تا ذخایر این منطقه را به تاراج ببرند و برای این کار لازم است دولت‌های منطقه تضعیف شوند. از جمله اصلی‌ترین راه‌های تضعیف دولت‌ها و ملت‌ها ایجاد اختلاف میان آنها به هر شکل و بهانه ممکن است. داعش امروز در حال پیروی از منافع غرب و اسرائیل است و با همه کشورهای منطقه درگیر شده است و دنبال این هستند تا با این درگیری، ملت‌ها و دولت‌ها را از نفس بیندازند. خلاصه برنامه‌هایشان نیز در خفه کردن ایران خلاصه می‌شود.

اتفاقی که در کویت افتاد و منجر به شهادت چندین نفر شد، قرار است در دیگر کشورهای منطقه نیز رخ دهد. داعش بحرین، عربستان و ایران را هم تهدید کرده است و به نوبت می‌خواهد عملیات کند. نقطه توقف پیشروی داعش نیز جایی است که شیعیان بفهمند و علیه این جریان‌های تندرو و سلفی و تکفیری متحد شوند. این اتحاد نقطه آخر پیش روی داعش  است.

در کویت شیعیان و سنی‌های واقعی، با هم به شکل فوق‌العاده‌ای متحد هستند. هر گاه این‌ها به هم نزدیک شدند، نفوذشان در منطقه بیشتر شد و هرزمان از هم فاصله گرفتند، دشمن در آنها رخنه کرده است. اهل سنت و شیعه کویت، شعور سیاسی زیادی دارند و با یکدیگر متحدند. این اتفاق‌های تروریستی، برای صدمه‌زدن به همین اتحاد است.

اگر این اتحاد بشکند و شیعه و سنی در این کشور تکه‌تکه شوند، بستر برای حضور فعال‌تر داعش در این کشور مهیا خواهد شد که امیدواریم این اتفاق نیفتد.

•••

اشاره

کلمه کویت از کوت گرفته شده است، به معنای قلعه. کویت نیز یعنی قلعه کوچک. کشوری با فضایی کوچک که جزء معدود جهان‌شهر‌های دنیاست. یعنی یک شهر دارد و آن شهر کل کشور را تشکیل می‌دهد. کل مساحت کویت ١٧٨٠٠ کیلومتر مربع است و از ابتدا تا انتهای آن را می‌توان در ٥ دقیقه طی کرد! جمعیت این کشور، اخیرا به ٤ میلیون نفر رسیده است که از این تعداد تنها ٢ میلیون و ٣٠٠ هزار نفر آن کویتی‌الاصل هستند و بقیه یا برای تجارت به این کشور آمده‌اند یا کارمند شرکت نفتی هستند و یا خدمه ‌و کارگر منازل. اکثر خانواده‌های کویتی از یک تا ٥ نفر خدمه دارند که تمام امور زندگی مردم کویت را انجام می‌دهند. از نظر بافت مذهبی، ٥٠ درصد جمعیت این کشور از اهل سنت هستند. حدود ٤٠ درصد را شیعیان تشکیل می‌دهند و ١٠ درصد هم غیرمسلمان هستند.

کویت با اینکه کوچک است، اما از موقعیتی استراتژیک در منطقه برخوردار است. قرار داشتن در خلیج فارس و اتصال به آب‌های آزاد و همسایگی با ایران، عراق، اردن و عربستان، موقعیتی ویژه به این کشور بخشیده است. مهمترین مؤلفه این کشور تولید نفت است. طبق آخرین آمارها کویت ٧٠ میلیارد ذخیره نفتی دارد و به تناسب جمعیت، بیشترین تولید نفت را در منطقه دارد. این کشور به لطف دلارهای نفتی توانسته موقعیت موقت و ناپایداری را برای خود در منطقه ایجاد کند و اگر نفت را از آن بگیریم، از کویت چیزی باقی نخواهد ماند.

این کشور در سال ١٩٦١ از انگلیس مستقل شد و ایران نیز اولین کشوری بود که آن را به رسمیت شناخت. این مسئله باعث شد روابط کویت با رژیم قبلی ایران خوب باشد و تعامل‌های مختلفی در عرصه سیاسی، نظامی‌ و اقتصادی با یکدیگر داشته باشند. البته بعد از انقلاب، به دلیل همکاری و حمایت کویت از رژیم عراق در جنگ با ایران، این همکاری‌ها به هم خورد. اما بعد از جنگ، روابط دو کشور تا امروز بهتر و بهتر شده است.

به دلیل جمعیت و مساحت کم و وابستگی شدید نظامی ‌و سیاسی کویت به آمریکا و کشورهای دیگر، این کشور فاقد مؤلفه قدرت است. ثروت زیاد این کشور باعث جذب تجار ثروتمند کشورهای دیگر شده است. تعداد زیادی از تجار معروف شیعه نیز به کویت مهاجرت کرده‌اند و امروز تقریبا نبض تجارت بین‌الملل کویت دست آن‌هاست.

در ساختار سیاسی کویت، امیر این کشور تقریبا همه‌کاره است. امیر کویت رئیس قوه مجریه است، مسئولان قوه قضاییه را تایید می‌کند و از طرفی نظارت شدیدی بر قوه مقننه دارد و می‌تواند مجلس را منحل کند. «خاندان صباح» که امیر کویت نیز از آن‌هاست، از سال ١٧٠٠ از عربستان به محل «فعالی» کویت مهاجرت کردند و مشغول ماهیگیری و پرورش شتر شدند. این خاندان کم‌کم شکل قبیلگی بزرگ‌تری به خود گرفت و قدرتمند شد تا اینکه در سال ١٩٦١، بعد از ٢٥٠ سال از استعمار انگلیس درآمد. ساختار قانون اساسی این کشور به گونه‌ای تنظیم شده است که همیشه امیر کویت از خاندان صباح باشد.

رضا حاتمی وفا

اشتراک گذاری
نظرات شما
سید یحیی
19:58 1 0 پاســخ به ایــن نظــر

به نام خدا
با سلام
فقط یک جمله کوتاه آقای خبر نگار با کسی مصاحبه کنید که اطلاعات کافی داشته باشد . این آقا می فرمایند این مسجد شیخیه در کویت است که رهبری آن را میرزا حسن احقاقی اداره می کند . باید عرض کنم که آنان شیخی نیستند شیعه ی اثنی عشری می باشند همه ی دنیا می گویند مسجد شیعیان کویت این آقا؟ ... در ضمن میرزا حسن احقاقی حدود پانزده 15 سال پیش از دنیا رفته اند و در تهران و بهشت زهرا آرمیده اند .

نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی