کد خبر : 53251
/ 15:05
مدیر اجرایی طرح میدان شهدا در نشست خبری خبرداد؛

پیشرفت 70 درصدی طرح میدان شهدا

مدیراجرایی طرح میدان شهدا از پیشرفت 70درصدی این طرح خبرداد و گفت: پیشرفت فیزیکی کل طرح حدود 70 درصد است و 830 میلیارد تومان هزینه اجرا و تملک در طرح میدان شهدا شده است که نیازمند 180 میلیارد تومان دیگر نیز هستیم.

پیشرفت 70 درصدی طرح میدان شهدا

به گزارش خبرنگار شهرآراآنلاین، وحید برجسته نژاد روز گذشته در نشست خبری تشریح وضعیت اجرای طرح میدان شهدا با بیان اینکه اجرای طرح میدان شهدا با هدف نوسازی و بهسازی بافت فرسوده از سال 1383 آغاز شده است، اظهار کرد: در حال حاضر 35هکتار از مساحت میدان شهدا در دست ساخت است و تاکنون 70 پروژه با کاربری‌های مختلف شامل پروژه‌های اداری، تجاری، فضای سبز، پایانه اتوبوسرانی، پارکینگ، ایستگاه قطار شهری و غیره در آن تعریف و اجرا شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون پیشرفت تملک طرح حدود 90 درصد است، تصریح کرد: از یک سال ونیم گذشته به صورت شبانه روزی در طرح فعالیت می‌کنیم و اهتمام به اتمام پروژه‌ها با اولویت پروژه‌های خدماتی داریم؛ که از این روز تاکنون پروژه‌های خدماتی مانند مسجد و حسینیه یزدی آبادی‌ها، مدرسه علمیه، تالار شهر و غیره افتتاح شده است و همچنین تا کمتر از یک ماه آینده شاهد بهره‌برداری از پایانه و پارکینگ صبا در طرح میدان شهدا خواهیم بود.

احداث 1.5 هکتار فضای سبز

وی در بخش دیگری از سخنان خود یکی از معضلات طرح میدان شهدا را کمبود فضای سبز عنوان کرد و از افتتاح یک و نیم هکتار فضای سبز در قالب پارک «هشت آباد» تا پایان تابستان سال جاری خبرداد.

برجسته‌نژاد با اعلام اینکه در کمتر از یک هفته آینده پروژه تونل انرژی به بهره‌بردرای خواهد رسید، گفت: تنها خاکبرداری این پروژه برابر با نیمی از خاکبرداری در برج میلاد بوده و دارای 2.5 کیلومتر طول است. همچنین 5.5 میلیارد تومان نیز برای اجرای این پروژه هزینه شده است.

مدیر اجرایی طرح میدان شهدا به تالار شهر اشاره کرد و ادامه داد: دو طبقه از تالار شهر به شورای شهر تعلق می‌گیرد و فضاهایی دیگر همچون سالن همایش، فضاهای فرهنگی، رستوران‌ها، موزه و گالری موقت در اختیار مردم قرار می‌گیرد و نباید سالن تالار شهر به هیچ وجه سالن شورای شهر قلمداد شود.

ساخت المان تاریخی در میدان شهدا

مدیر اجرایی طرح میدان شهدا در بخش دیگری از سخنان خود به ساخت المان تاریخی اشاره و اظهار کرد: بحث ساخت المان تاریخی میدان شهدا و آنچه که میدان مجسمه را تبدیل به میدان شهدا تبدیل می‌کند و بر این اساس با هنرمندان در این خصوص در حال مذاکره هستیم و  قطعا المان و طرحی را در میدان شهدا شاهد خواهیم بود که خاطرات مردم را از روزهای انقلاب زنده کند.

وی خاطرشان کرد: مشهد در سال 2017 پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی می‌شود و ما نیز برنامه زمان‌بندی خود را تا سال 1396 برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا میدان شهدا از این آشفتگی بیرون آید.

برجسته نژاد در مورد پروژه‌های دیگر این طرح گفت: در حال حاضر دو ساختمان در شرق میدان شهدا وجود دارد که ساختمان «مینو» در جنوب غربی این میدان تعیین تکلیف شده و ساختمان «هدایت» نیز در شمال شرق میدان نیز به زودی تعیین تکلیف می‌شود.

مدیراجرایی طرح میدان شهدا به مصوبات کمیسیون ماده5 اشاره کرد و ادامه داد: هر آنچه تا به امروز در میدان شهدا ساخته شده منطبق با نظرات کمیسیون ماده 5 است. همچنین در زمینه اجرای عملیات این دو ساختمان منتظر نظریه کمیسیون ماده5 هستیم و عجله ای برای شروع ساخت آن نداریم.

وی به شرایط دو پروژه مینو و هدایت و حساسیت‌های مسئولان در این زمینه اشاره کرد و گفت: این دو ساختمان در دورترین کریدور قرار گرفته و هیچ نقطه کوری برای حرم مطهر ندارد. همچنین وسعت این دو ساختمان هشت هزار مترمربع است و چهار طرف آن نیز فضای مسکونی قرار ندارد.

ساختمان تالار شهر کاندیدای ساختمان برتر

مدیراجرایی طرح میدان شهدا در پاسخ به سوال یکی از خبرنگار در خصوص اینکه این تالار خیلی اشراف‌گرایانه ساخته شده است، گفت: این ساختمان تنها بتن و سنگ است و خبری از آیئنه کاری و معرق‌کاری در آن نیست.

وی ادامه داد: سیستم گرمایشی و سرمایشی که در این ساختمان به کار رفته از نوع هوشمند است که صرف اقتصادی بسیاری دارد. این تالار به عنوان کاندیدای ساختمان برتر نیز معرفی خواهد شد و کار خاص تشریفاتی در این تالار به کار نرفته و معماری فوق العاده ساده و آرامی دارد.

ساماندهی واحدهای تجاری اطراف طرح میدان شهدا

برجسته‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در ارتباط با ساماندهی مشاغل در اطراف میدان شهدا بیان کرد: ما این موضوع را وظیفه خود می‌دانیم و واحدهای اطراف میدان شهدا باید ساماندهی شود و اخطارهای لازم برای ساماندهی تبلیغات و نوع صنوف نیز داده شده و ما به هیچ‌وجه اینگونه مشاغل را در اطراف میدان شهدا نمی‌پذیریم.

افتتاح 17 پروژه در محور صاحب‌الزمان(عج)

وی درپاسخ به سوال دیگری در رابطه با وضعیت پروژه‌های محور صاحب‌الزمان گفت: در این پروژه بهترین ساختمان‌ها ساخته شده است و تا پایان تابستان بیش از 17 پروژه در این محور به بهره‌برداری خواهد رسید.

برجسته‌نژاد در مورد تملک پلاک‌های باقی مانده در طرح میدان شهدا هم گفت: 10درصد باقی مانده به شرط تامین منابع مالی تا پایان سال جاری تملک خواهد شد و ما در این زمینه از قوانین جاری کشور استفاده می‌کنیم. 2هزار و 200 پلاک ثبتی و 4هزار مالک در این طرح وجود دارد اما آنچه برای ما مشکلاتی ایجاد کرده است، اراضی موقوفه و پروسه تبدیل به احسن آن است.

به گفته وی، 10درصد باقی مانده مالکینی هستند که به راحتی با ما کنار نمی‌آیند و لذا همچنان تملک برخی از منازل باقی مانده است.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی