• خانه
  • گفتگو
  • رضا جمشیدی: پشت درهای بسته برنامه‌ریزی نمی‌کنیم
کد خبر : 53588
/ 11:58
گفتگو با رئیس سازمان احیا شده مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی

رضا جمشیدی: پشت درهای بسته برنامه‌ریزی نمی‌کنیم

یکی از افرادی که از تکیه زدنش بر صندلی ریاست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استانی بیش از یک ماه نمی‌گذرد، «رضا جمشیدی» است که تا همین ماه پیش در مسند معاونت برنامه‌ریزی استانداری خراسان‌رضوی بود و حالا حکم ریاست سازمان برنامه‌ریزی خراسان‌رضوی را گرفته است.

رضا جمشیدی: پشت درهای بسته برنامه‌ریزی نمی‌کنیم

تشکیل اولین سازمانی که تدوین برنامه چندساله کشور به آن محول شد به ٦٧ سال قبل برمی‌گردد که تحت عنوان سازمان «برنامه‌وبودجه» فعالیت خود را با تدوین برنامه هفت‌ساله عمرانی کشور آغاز کرد. بیش از یک قرن «برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی»، عنوان کاری این سازمان بود و البته در بسیاری از موارد هم برنامه‌ریزی‌های دولتی و بودجه‌بندی‌ها با توجه به تغییر رویکرد دولت‌ها در خارج از این سازمان بسته می‌شد. درعین‌حال این سازمان که از سال ١٣٢٧ به نامِ برنامه‌وبودجه تاسیس شده بود، از سال ١٣٧٨ با سازمان امور اداری و استخدامی کشور ادغام شد و سازمان «مدیریت و برنامه‌ریزی» را تشکیل داد.

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با ساختار جدید به مدت ٥ سال دیگر هم به فعالیت خود ادامه داد تا اینکه در سال ٨٦ رئیس دولت دهم تصمیم بر انحلال آن گرفت و از تیرماه این سال، تابلوی سازمان برنامه‌ریزی کشور، جای خود را به «معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری» داد.

به‌تبع این تغییر، در سطح کشور نیز ساختمان‌های برنامه‌ریزی استان‌ها تعطیل شدند و یک معاونت جدید به نام معاونت برنامه‌ریزی به معاونت‌های استانداری‌ها افزوده شد. این روند تا پایان دولت دهم ادامه داشت اما با آغاز بکار دولت یازدهم، حسن روحانی که یکی از شعارهای انتخاباتی‌اش را احیای سازمان برنامه‌ریزی کشور اعلام کرده بود، برای پیچیدن نسخه جدید برای انحلال معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و تعیین رئیس سازمان برنامه‌ریزی دست‌به‌کار شد.

این اقدام دولت روحانی تا آبان ماه سال ۱۳۹۳ طول کشید و درنهایت با دستور رئیس‌جمهور و تصویب شورای عالی اداری مجدداً با ادغام دو معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور احیا و محمدباقر نوبخت با حکم رئیس‌جمهور سکان‌دار آن شد. هرچند از احیای مجدد سازمان برنامه‌ریزی بیش از ٨ ماه می‌گذرد اما رؤسای این سازمان در استان‌ها به‌تازگی منصوب شدند.

یکی از همین افرادی که از تکیه زدنش بر صندلی ریاست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استانی بیش از یک ماه نمی‌گذرد، «رضا جمشیدی» است که تا همین ماه پیش در مسند معاونت برنامه‌ریزی استانداری خراسان‌رضوی بود و حالا با پیشنهاد استاندار و تأیید محمدباقر نوبخت، حکم ریاست سازمان برنامه‌ریزی استان ٦ میلیون نفری خراسان‌رضوی را گرفته است.

در همین ابتدای کار و با توجه به ابلاغ سیاست‌های برنامه ششم توسعه کشور از سوی مقام معظم رهبری، به سراغ این مقام مسئول رفته‌ایم تا از چندوچون نسخه‌ای که قرار است این سازمان برای استان پهناور خراسان‌رضوی در کوتاه‌مدت و چشم‌انداز چندساله بپیچد، برایمان بگوید.

قبل از آغاز بحث در خصوص نقشه راهی که قرار است سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تدوین کند، تحلیلی از فراز و نشیب‌های آن در گذشته داشته باشید و از نسخه‌ای که آقای احمدی‌نژاد باطل و آقای روحانی دوباره آن را تجویز کرد، بگویید. انحلال سازمان برنامه‌ریزی از سال ٨٦، برنامه‌ریزی به سبک ایرانی را که بیش از یک قرن سابقه داشت زیر سؤال برد. از طرفی احیای مجدد آن در سال ٩٣، با ارائه دلایلی از ضعف‌ها و خلأهای موجود در نبود این سازمان صورت پذیرفت. در ظاهر امر شاهد یک دور باطل در خصوص وجود سازمان برنامه‌ریزی بوده‌ایم. جنابعالی که هم در سازمان قدیم بودید و هم در سازمان جدید بر مسند ریاست تکیه زده‌اید، چه برداشتی از این فراز و نشیب دارید؟

در حقیقت تشکیل مجدد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در سال گذشته، بر اساس قانون تنظیم بخشی از حمایت‌های مالی دولت بود که به تصویب رسید. به‌تبع آن و با استناد به ماده ٤٤، مجدداً تشکیل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها نیز مطرح شد که از این قانون نشئت می‌گیرد. لذا در همین راستا از سال ٩٤ تعیین رؤسای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در استان‌ها شروع شد که باید استانداران رؤسا را پیشنهاد و آقای نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور هم این احکام را صادر می‌کردند. در مورد استان خراسان‌رضوی این کار در خردادماه انجام شد و عملاً سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این استان از روز ٢٦ خرداد و همزمان با برگزاری جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان به‌طور رسمی شروع به کار کرد.

آقای جمشیدی با تمام حاشیه‌هایی که از سَر سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در یک دهه اخیر، گذشته است، در حال حاضر اصل مهم در این سازمان، ششمین برنامه توسعه‌ای است که قرار است برای ٥ سال آینده کشور ترسیم شود و بر عهده این سازمان گذاشته شده است؛ از طرفی هنوز زیرساخت‌های سازمان مذکور و چیدمان نیروها در چارت آن، نه در سطح ملی و نه در سطح استانی آماده نیست. سؤال این است که چطور یک سازمان نیمه‌کاره در استان‌ها و کشور می‌تواند در تدوین برنامه ششم توسعه کشور موفق عمل کند؟

همان‌طور که اشاره کردید شروع بکار این سازمان در سطح ملی به بیش از ٨ ماه و در سطح استان خراسان‌رضوی به بیش از یک ماه نمی‌رسد. اما در همین مدت کوتاه، یکی از مسائلی که ما با آن مواجه بودیم، ساماندهی سریع‌تر نیروها و استقرار نیروها در تشکیلات جدید و چارت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بوده که البته در سطح ملی نیز شاهد انتصابات مختلف بوده‌ایم. در حال حاضر برای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان‌رضوی در چارت اولیه ٨٥ نیرو در نظر گرفته شده است. برخی از نیروها با توجه به انحلال معاونت برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری، در چارت جدید قرار می‌گیرند و برای برخی پُست‌های خالی باید نیرو بگیریم. از طرفی با توجه به انتقال دفترهای مربوط به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان از معاونت سابق برنامه‌ریزی استانداری خراسان‌رضوی، خیلی از امور به شیوه سابق و با استفاده از همان نیروهای قبلی در حال انجام است. بنابراین درعین‌حال که با محدودیت نیرو مواجه هستیم و حدود ٢٥ پست خالی در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان‌رضوی داریم، خللی در کار ایجاد نشده است. نمی‌گویم تکمیل نبودن نیروها در کار بی‌تأثیر است. ولی باید این مشکل و محدودیت را با استفاده مناسب از وضعیت تمام دستگاه‌ها و تمام بخش‌های استان تا جایی که می‌توانیم مرتفع کنیم.

درعین‌حال برای رفع این نیاز، دنبال جذب نیروهای توانمند خوش‌فکر با تحصیلات عالی (با اولویت‌های جذب از طریق انتقال نیرو از دستگاه‌های فعلی در داخل استان) هستیم. حالا این دستگاه می‌تواند استانداری باشد یا سایر دستگاه‌های استان. به‌طور مثال ما در حوزه آموزش، فرد توانمندی داریم که کارمند استانداری بوده است. در صورت درخواست ایشان و در صورت تأیید انتقال، می‌توانیم از چنین افراد توانمندی برای تکمیل نیروهای سازمان برنامه‌ریزی استفاده کنیم. لذا دنبال یک استخدام جدید که محدود هست، نخواهیم بود. در رابطه با نحوه فعالیت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هم، وظایفی که برای سازمان پیش‌بینی کرده‌ایم، بسیار جامع است. از تهیه و جمع‌آوری اطلاعات که لازمه یک برنامه‌ریزی موفق است، شروع می‌شود تا تهیه و تدوین برنامه‌های میان‌مدت و اسناد توسعه استان و شهرستان‌ها. همچنین تدوین برنامه‌های یک‌ساله یا به‌عبارت‌دیگر بودجه‌های یک‌ساله در بحث اجرای پروژه‌ها از وظایف این سازمان است که برای این کار باید تعیین صلاحیت پیمانکار و مشاوران را انجام بدهیم.

تعیین صلاحیت پیمانکار و مشاوران از وظایف معاونت عمرانی استانداری است. یعنی در ساختار جدید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، تعیین صلاحیت پیمانکاران و مشاوران قرار است بر عهده شما (سازمان برنامه‌ریزی) باشد؟

تعیین صلاحیت پیمانکاران و مشاوران قبل از انحلال سازمان برنامه‌ریزی جزو وظایف این سازمان بود. از سال ٨٧ این وظیفه بر عهده معاونت عمرانی استانداری گذاشته شد که در حال حاضر مجدداً از این معاونت جدا شده و به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان‌رضوی برمی‌گردد. همچنین نظارت بر اجرای پروژه‌ها نیز از وظایف این سازمان است. درواقع سازمان برنامه‌ریزی استان ابتدا باید جمع‌آوری اطلاعات را انجام دهد و سپس برنامه میان‌مدت و یک‌ساله و بلندمدت را تعیین کند و درنهایت برای اجرای این پروژه‌ها صلاحیت مشاوران و پیمانکاران که پروژه‌ها را تعیین و بر اجرای کار نظارت کند. این فرایند نیازمند یک کانون آمار و پژوهش، برنامه‌ریزی، ساماندهی و تأمین و توسعه منابع انسانی است.

با توجه به اینکه بخش قابل‌توجهی از بازار و حتی امور اجرایی مرتبط با ارگان‌های دولتی دست بخش خصوصی است، در قاعده برنامه‌ریزی شما، مدیران و یا فعالان این بخش هم جایی در ارائه نظر و مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها دارند؟ یعنی آیا قرار است یک سازمان تماماً دولتی پشت درهای بسته برای بخش‌های مختلف ازجمله بخش خصوصی که جایگاه مهمی در توسعه اقتصادی دارد، برنامه‌ریزی کند یا اینکه روند گذشته و دخیل نکردن این بخش در تصمیم‌گیری‌ها قرار است اصلاح شود؟

اولاً باید بگویم که بخش خصوصی هم در جلسات ما بوده است و قرار نیست پشت درهای بسته برنامه‌ریزی کنیم؛ به‌طور مثال وقتی برای بخش خصوصی هدف‌گذاری می‌کنیم که در زمینه صادرات باید به چه میزان و شیوه‌ای عمل شود، دولت که نمی‌خواهد صادرات انجام دهد؛ لذا نمایندگان بخش خصوصی می‌آیند از ظرفیت‌های تولیداتشان و بازار مصرف گزارش می‌دهند و شرایط بازارهای خارجی و داخلی بررسی می‌شود و درنهایت یک هدف‌گذاری دقیق برای صادرات استان را تعیین می‌کنیم. باید بدانیم ضعف‌ها کجاست و در کجا و به چه میزان و چطور می‌شود آن را برطرف کرد. هدف‌گذاری هم باید منطقی باشد و البته با تلاش و کوشش نتایج حاصل می‌شود. برای تمام دستگاه‌های اقتصادی استان بدون استثنا برنامه و هدف‌گذاری تعیین کرده‌ایم، حتی برنامه بانک‌ها را مشخص کردیم. به‌طور مثال گفتیم در سال ٩٣ بانک‌ها کجا بودند، چقدر تسهیلات داده‌اند به کدام بخش‌ها تسهیلات داده‌اند و حالا برای سال ٩٤ کجا می‌خواهند باشند، چقدر می‌خواهند تسهیلات بدهند، در هر بخش باید چقدر تسهیلات بدهند؛ به بخش کشاورزی چقدر، صنعت چقدر و...

•••

چابک‌تر از گذشته، با همان وظایف قبلی 

تقریباً تمام زیرمجموعه معاونت برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری به سازمان برنامه‌ریزی منتقل شده است. در ظاهرگویا فقط عنوان تغییر کرده و در اصل مدل کاری برای بودجه‌بندی‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و نظارت بر اجرای کار خیلی تفاوتی با گذشته نکرده است. قبول دارید؟

در بحث انتقال زیرمجموعه‌های معاونت برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تقریباً به همین شکل که اشاره کردید، انجام شده است. از زیرمجموعه‌های معاونت برنامه‌ریزی استانداری فقط یک دفتر اقتصادی کم شده و مابقی زیرمجموعه‌ها به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی منتقل شده است. درعین‌حال وظایفی ازجمله آموزش، پژوهش، توسعه منابع انسانی و بحث تعیین صلاحیت مشاوران و پیمانکاران و نظارت بر پروژه‌های عمرانی به وظایف قبلی معاونت برنامه‌ریزی استانداری اضافه شده است.

البته تأکید می‌کنم که این وظایف یادشده را قرار نیست خود سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان‌رضوی صرفاً و رأساً توسط نیروهایش انجام دهد؛ ما با همکاری تمام دستگاه‌های اجرایی، مدیران، فرمانداران و بخش خصوصی برنامه‌ریزی می‌کنیم و درعین‌حال راهبری این کار توسط سازمان برنامه‌ریزی انجام می‌شود. قرار نیست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خیلی عریض و طویل باشد. این سازمان چابک‌تر از گذشته و تقریباً با همان وظایف قبلی از استانداری جدا می‌شود و به‌صورت مستقل فعالیت خواهد کرد.

•••

باید به 2/5 میلیارد دلار صادرات در سال برسیم 

با توجه به آغاز تدوین برنامه ششم توسعه کشور و از طرفی انتظارهای موجود از تغییر و تحول در برنامه‌ریزی با احیای سازمان مخصوص به آن، چه برنامه‌ای در دستور کار دارید؟

برای موضوعات مهم نظیر توسعه اقتصادی استان برنامه تدوین کرده‌ایم. برای همین امسال از زمانی که هنوز در معاونت برنامه‌ریزی استان بودیم، برنامه سال ٩٤ دستگاه‌های حوزه اقتصادی استان را با همکاری خودشان تدوین کردیم؛ یعنی وضعیت استان خراسان‌رضوی را در پایان سال ٩٣ در هر یک از مقاطع سه‌ماهه بررسی کردیم و در مقابل برای هر سه ماه سال ٩٤ هدف‌گذاری کردیم که می‌خواهیم به کجا برسیم.

در تدوین برنامه توسعه اقتصادی استان و هدف‌گذاری‌ها برای آینده، علاوه بر توجه به عملکرد سنوات گذشته، تنگناها و فرصت‌های سال جاری هم در این برنامه دیده شده است. انتظار و اعتقاد ما این بوده است که هر دستگاهی در استان می‌تواند و باید تلاش بیشتری داشته باشند تا به یک هدف بالاتری دست پیدا کنند. 

ما برای سال ٩٤ در حوزه اقتصادی به‌طور مثال در بخش صادرات این برنامه را تدوین کرده‌ایم که اگر در سال گذشته یک میلیارد و ٧٩٥ میلیون تا یک میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار صادرات داشته‌ایم در سال ٩٤ باید میزان صادرات به حدود دو و نیم میلیارد دلار برسد.

•••


برای مهار تورم برنامه ریزی کرده ایم

صرف تعیین «بایدهای اجباری» می‌تواند هدف‌گذاری‌های شما را در سازمان برنامه‌ریزی محقق کند؟ اینکه اگر برنامه‌ریزی دقیق و شرایط مناسبی برای فعالیت‌های اقتصادی در استان خراسان‌رضوی فراهم نباشد، چطور با تعیین تکلیف و «بایدها» می‌توان در انتظار تحقق اهداف بود؟

اولاً باید بگویم که ما بایدِ اجباری که نگفتیم؛ منظور بایدی است که در نشست با دستگاه‌های حوزه اقتصادی به آن رسیده‌ایم. در ضمن در تمام بخش‌های تدوین برنامه و هدف‌گذاری‌ها اشکال‌های کار در سال گذشته بررسی شده تا بتوانیم با رفع اشکالات سال قبل بازارهای موجود را حفظ کنیم. به‌طور نمونه در بحث توسعه اقتصادی با موضوع صادرات، دست‌یابی به بازارهای جدید، اعزام هیئت‌هایی اقتصادی و... را بررسی می‌کنیم تا بتوانیم به دو و نیم میلیارد دلار برسیم. یا در مورد تورم که یکی از بحث‌های ثابت و داغ اقشار مختلف جامعه است، گفته‌ایم که تورم در سال گذشته این عدد بوده است؛ در حال حاضر هم با اتفاقاتی که در کشور یا استان در حال روی دادن است و با توجه به شرایط اقتصادی، تخمین می‌زنیم که تورم تا پایان سال به چه عددی خواهد رسید و باید در چه عددی آن را کنترل کنیم.

این کارها را ما به‌تنهایی انجام نداده‌ایم و قرار نیست در ساختار جدید سازمان هم به‌تنهایی برنامه‌ریزی کنیم؛ همه موارد در کارگروه امور اقتصادی استان و در جلسات مختلف به‌دست‌آمده است. دستگاه‌ها جمع می‌شوند، حتی جداجدا برنامه‌ریزی انجام نمی‌شود، بلکه با در نظر گرفتن شرایط موجود در دستگاه‌های مختلف و لزوم همکاری آن‌ها با یکدیگر برنامه‌ریزی‌ها نهایی و تدوین می‌شود.

•••

حرف ربط

یکی دیگر از موضوعات حساس فعلی، بحث تدوین برنامه ششم توسعه استان و کشور است. با توجه به ابلاغ سیاست‌های این برنامه از سوی مقام معظم رهبری، برای تدوین نقشه پنج‌ساله آینده، چه برنامه‌ای دارید؟

برای بحث برنامه ششم توسعه، وزارت کشور یک دستورالعملی را سال گذشته برای ما ابلاغ کرد که باید بر اساس آن تهیه برنامه استانی را شروع می‌کردیم. از طرفی طبق دستورالعمل وزارت کشور، شروع تدوین برنامه ششم توسعه کشور منوط به تدوین و ابلاغ سیاست‌های آن برنامه توسط مقام معظم رهبری بود که در آن موقع هنوز سیاست‌ها ابلاغ نشده بودند. بنابراین ما برای ابلاغیه وزارت کشور و با هماهنگی استاندار و اعضای شورای برنامه‌ریزی استان خراسان‌رضوی به این شکل برنامه‌ریزی کردیم که ابتدا مسئولیت انجام کار توسط کارگروه‌های ذیل شورای توسعه کشور انجام شود. بنابراین کارگروه‌های ده‌گانه شورای برنامه‌ریزی مکلف شده‌اند هرکدام در حوزه کاری خودشان برای دستگاه‌های زیرمجموعه آن کارگروه برنامه ششم توسعه استانی را با اولویت تحلیل وضعیت موجود تهیه کنند. در همین راستا تمام کارگروه‌های شورای برنامه‌ریزی استان این کار را سال گذشته با زمان‌بندی که مدنظر وزارت کشور بود انجام دادند. گام دوم برای تدوین هر برنامه بعد از شناخت وضع موجود، تغییر وضعیت آینده و چشم‌انداز است که تاکنون منتظر ابلاغ سیاست‌های برنامه بودیم و از طرفی احکام لایحه برنامه ششم توسعه مشخص نبود، لذا کار در همان گام اول تمام شد و گام‌های بعدی را باید از این به بعد بر اساس احکامی که از سوی سازمان برنامه‌ریزی ابلاغ می‌شود، شروع کنیم. به‌طورمعمول یک تقسیم کاری در دوره‌های گذشته تدوین برنامه‌های توسعه کشور انجام می‌شد و متناسب با آن کارگروه‌های تدوین برنامه در کشور فعال می‌شدند و در یک مقطعی برای بعضی از احکام از استان‌ها با توجه به ظرفیتشان کمک گرفته می‌شد. در تدوین برنامه پنجم توسعه کشور، در بحث توسعه منطقه‌ای از هر استانی ازجمله خراسان‌رضوی نظر خواستند و در مواردی هر استان یا هر منطقه را مسئول تدوین پیش‌نویس بعضی از احکام کردند. بااین‌حال هنوز در تدوین برنامه ششم توسعه کشوری ساختار فرایندی را رسماً به ما ابلاغ نکردند که ببینیم نقش استان خراسان‌رضوی در تدوین احکام در برنامه ششم توسعه کشور چه خواهد بود؟ این یک مرحله است که هنوز تعیین تکلیف نشده است. بعدازاینکه احکام برنامه ششم توسعه کشور مشخص بشود و هم‌زمان با آن یک مأموریتی به استان‌ها داده خواهد شد که برنامه ششم توسعه استان خودشان را هم تدوین کنند. ناگفته نماند برنامه تدوین‌شده استان‌ها برای پنج‌ساله آینده با هم جمع نمی‌شوند تا بشود برنامه ششم توسعه کل کشور. درواقع کشور برنامه خودش را تدوین می‌کند و مصوب می‌شود و ما در استان‌ها در چارچوب برنامه‌ای که کشور تعیین کرده، برای خودمان برنامه ششم توسعه تدوین می‌کنیم.

در روند تدوین برنامه ششم توسعه از ظرفیت و نظر استان‌ها برای تدوین برنامه ششم توسعه کشور استفاده نمی‌شود و عده‌ای در پایتخت نشسته و برای کل کشور نسخه برنامه‌ریزی می‌پیچند . این خودش یک خلأ بزرگ در مسیر تدوین برنامه ششم توسعه نیست؟

فراتر از یک خلأ و من می‌گویم این خودش یک ایراد است. خیلی خوب بود که اول برنامه ششم توسعه استان‌ها تدوین می‌شد، سپس این برنامه‌ها جمع‌آوری و در سطح ملی پردازش می‌شدند تا از نکات کلیدی و راهبردی آن‌ها استفاده می‌شد. اما متأسفانه روند به این شکل نیست. این ایراد در تنظیم بودجه هم وجود دارد، یعنی بودجه کشور هم از بالا به پایین برنامه‌ریزی می‌شود نه از پایین به بالا. درواقع این موضوع در نظر گرفته نمی‌شود که استان خراسان‌رضوی برای بودجه‌اش چقدر برنامه دیده است، یا پیشنهاد استان برای درآمد سال بعدش چه عددی است. روند فعلی به این شکل است که درآمدهای کشور مشخص می‌شود و در قالبی سهم هر یک از استان‌ها را تکلیف می‌کنند و تمام امور از بالا به پایین اتفاق می‌افتد. امیدوارم در برنامه ششم توسعه به این شکل نباشد و نظرات استان‌ها گرفته و اعمال بشود.

کاری که تاکنون در خراسان‌رضوی برای تدوین برنامه ششم توسعه استانی انجام شده، بر اساس ابلاغ سال گذشته وزارت کشور و زمانی که هنوز سازمان برنامه‌ریزی کشور تشکیل نشده بود، است. در حال حاضر که وزارت کشور نقشی در تدوین برنامه ششم ندارد، تکلیف کمیته‌های ده‌گانه که اشاره کردید در استان شکل‌گرفته‌اند، چه می‌شود؟

اصلاً وزارت کشور مرجع تهیه برنامه ششم توسعه کشور نبود؛ ابلاغیه وزارت کشور بیشتر نقش یک شوک را داشت تا استان‌ها به این موضوع حساس شوند. در خراسان‌رضوی ما هم به‌عنوان یک تکلیف اداری در حدی که کار مضاعفی ایجاد نکند، در راستای ابلاغیه وزارت کشور، گام اولیه، یعنی تحلیل وضعیت موجود قبل از تدوین برنامه ششم را شروع کردیم. البته تحلیل وضعیت در هر زمان مفید است، ولی تدوین برنامه ششم توسعه برای پنج سال بعد درحالی‌که هنوز سیاست‌های کلی آن مشخص نشده، به نظر من زودهنگام بود.

با توجه به انحرافاتی که در اجرای برنامه پنجم توسعه کشور ازجمله ماده ١٢ آن که دولت را مکلف به ساماندهی امور زائران کرده بود و در عمل اتفاق خاصی نیفتاد، فکر می‌کنید چه تضمینی برای بخش اجرا و تحقق سیاست‌ها باید در برنامه ششم توسعه گنجانده شود؟

ما پایبند به اجرای برنامه توسعه هستیم اما اینکه آیا منابعی را که در طول اجرای برنامه پیش‌بینی می‌کنیم با آن چیزی که به ما داده می‌شود، تطابق نسبی هم داشته باشد یا نه، نتیجه کار را مشخص می‌کند. هرچه پیش‌بینی‌ها به هم نزدیک‌تر بشود، در اجرا موفق خواهیم بود ولی در حال حاضر و در برنامه پنجم اگر فاصله‌ای بین عملکرد و بین آن چیزی که در برنامه توسعه تدوین‌شده، می‌بینید عمدتاً ناشی از مسائلی است که خارج از اختیار و اراده ما بوده است. مثلاً با پیش‌بینی رشد بودجه‌ای در کشور، ما فرض کنیم ٥٠٠ میلیارد تومان به ما بودجه می‌دهند، اما اتفاقات دیگری برای کشور بیفتد و منابع وصول نشود، درنتیجه ما هم بودجه‌مان متناسب با آن عددی که پیش‌بینی کردیم، نخواهد بود و طبیعی است که انحرافاتی با آنچه برنامه‌ریزی شده و آنچه انجام شده، داشته باشیم.

محدثه شوشتری

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی