کد خبر : 54042
/ 08:19
صفر تا صد خرید جهیزیه از زبان آن‌هایی که چشم بازار را درآورده‌اند؛

باوسواس انتخاب کنید

امروز در بازار تهیه جهیزیه باید کفشی آهنی به پا کرد و پرسان‌پرسان بهترین کالا و ارزان‌ترینش را برای جهیزیه خرید تا هم خانه عروس را پرکند و هم فامیل شوهر را راضی نگه‌دارد. البته این همه کار در عین سادگی مانند شکستن شاخ غول سخت است.

باوسواس انتخاب کنید

انتخاب لوازم اصلی آشپزخانه مانند اجاق گاز، یخچال، ماشین لباسشویی و جاروبرقی و... از اهمیت بیشتری برخوردار است و به قول معرف پیشانی جهیزیه محسوب می‌شود. برخی عروس و دامادها در خرید جهیزیه فقط قیمت می‌پرسند و به هم خیره می‌شوند و برخی هم کارت فروشگاه را گرفته و گروهی هم سفارش خرید می‌دهند!

نکته جالب اینکه روزنامه گاردین بریتانیا از وضعیت ازدواج در ایران و تهیه جهیزیه گزارش چاپ کرده‌ است که در بخشی از آن به بررسی موضوع بحران ازدواج در ایران و مشکلات فراروی زوج‌های جوان ایرانی برای تامین جهیزیه، هزینه‌های عروسی و اجاره یا خرید مسکن پرداخته است. بسیاری از خانواده‌های کم‌درآمد در ایران ترجیح می‌دهند به قیمت گرفتن وام‌های ناچیز با بهره زیاد از بانک‌ها، هزینه‌های زاید و رو به افزایش ازدواج را در فضای چشم و هم‌چشمی با دیگر خانواده‌ها تامین کنند.

تامین یک جهیزیه کامل و هزینه مقدمات اولیه زندگی برای خانواده‌های ایرانی مبلغی بین ٤٠ تا ١٠٠‌میلیون تومان (١٦ تا ٤٠‌هزار دلار) هزینه دارد و این در‌حالی است که متوسط درآمد ماهانه یک خانوار ایرانی ٥٠٠‌دلار است. محبوبیت کاذب فرهنگ مصرف و چشم و هم‌چشمی، انتظارات موجود از تامین جهیزیه را به افراط‌های غیر‌واقعی و رسوم تجمل‌گرایانه کشانده و این مسئله، هزینه ازدواج را برای خانواده‌های ما افزایش و تمایل جوانان را برای ازدواج کاهش داده است.

 

افتخار تهیه جهیزیه تجملی!

تامین جهیزیه تجملی در بین خانواده‌های ایرانی به‌عنوان یک افتخار و چشم و هم‌چشمی تبدیل به یک وسواس فکری شده است. نگین دختر جوان و عقد کرده‌ای است که با بودجه ٨‌میلیون تومانی خود مشغول خرید جهیزیه از بازار است. او می‌گوید با این رقم تاکنون بخش کوچکی از لیست اقلام مورد‌نیاز جهیزیه‌اش را تامین کرده و هنوز خرید خیلی از وسایلش باقی مانده است.وی می‌گوید مجبور است لیست خرید خود را تکمیل کند؛ چرا‌که به گفته او اگر جهیزیه کم و کسری داشته باشد، ممکن است مورد نیش و کنایه فامیل و اقوام خودی و همسرش قرار گیرد. این درحالی است که بسیاری از تجملات و وسایلی که برای جهیزیه عروس خریداری می‌شوند شاید هیچ‌گاه از کابینت آشپزخانه‌ یا قفسه دکورها هم بیرون نیاید و برای زوج‌های جوان کاربردی نداشته باشد؛ اما نبود تامین آن‌ها برای خانواده‌های ما در فضای چشم و هم‌چشمی نوعی آبروریزی تلقی می‌شود!

 

وقتی به فرهنگ اشتباه تن می دهیم

برخی خانواده‌ها به‌دلیل قیمت کم کالاهای ایرانی به سمت خرید جهیزیه ایرانی می‌روند در‌حالی‌که میلشان به کالای خارجی است. آن‌ها عقیده دارند کالای ایرانی مرغوبیت خوبی ندارد.طی گفتگویی میدانی درباره چشم و هم‌چشمی با عروس و دامادها و خانواده آن‌ها در بازار به این نتیجه رسیدیم که همه این موضوع را قبول دارند؛ اما می‌گویند چاره‌ای نیست چون به این فرهنگ اشتباه تن داده‌ایم! در این میان برخی خانواده‌ها هم می‌گویند: کاری به رسم و رسوم غلط نداریم. دختر یا همان عروس و داماد هرچه نیاز داشته باشند برایشان خریداری می‌کنیم و پول الکی برای کالاهای بی‌مصرف و تزئینی نمی‌دهیم.

همچنین عروسی که در‌حال خرید جهیزیه همراه مادرش در بازار بود، می‌گفت: خردکن، تستر، چرخ گوشت، بخار پز، اتوی بزرگ، ساندویچ‌ساز و... شاید کمتر در خانه مورد استفاده قرار گیرد و نیاز به خرید آن نباشد که در عوض می‌توان به‌عنوان مثال گوشت چرخ کرده را از بیرون خرید یا اینکه سبزی را بیرون خرد کرد.

 

 

خرید مقرون‌به‌صرفه با توجه به نیاز

شکوهی که روزهای خرید جهیزیه را پشت سر می‌گذارد، معتقد است: اگر دیزاین وسائلم را ببینید، شبیه هیچ کدامش را در خانه‌های دیگر پیدا نمی کنید. مثلا ظرف‌های تزئینی‌ام سفال‌های آبی آسمانی هستند و... البته ارزان هم نیستند. چون کار دست هستند و امضا و شناسنامه دارند. بخارشور خریدم چون لازم دارم. چرخ خیاطی خریدم چون خیاطی می‌کنم. ولی مثلا زودپز و چرخ گوشت نگرفتم. کریستال اصلا نگرفتم به جای آن‌ها فرش فانتزی ترکیه خریدم.

وی می‌گوید: فکر می‌کنم برای کم‌کردن مخارج خیلی راه وجود دارد مثل نخریدن بوفه و ظروف تزئینی، خرید سرویس چوب از کارگاه‌ها، نخریدن وسائلی که کارهای مشابه انجام می‌دهند مثل غذاساز، رنده برقی، آبمیوه‌گیری‌، مخلوط‌کن، آسیاب و...این شهروند مشهدی ادامه می‌دهد: نخریدن سرویس‌های قابلمه نیز یکی از راه‌های کاهش هزینه اضافه است. مثلا برای خودم قابلمه استیل در سه سایزی که لازم داشتم خریدم، یک تابه دو طرفه رژیمی، دو تا تفلون و چند تا روحی. همچنین خریدن تلویزیون به اندازه مناسب! خیلی مهم است. واقعا برای یک سالن ١٥-١٦‌متری خریدن یک تلویزیون ٥٠‌ اینچی لازم است؟نخریدن سینما خانگی و... به‌عنوان مثال من و همسرم دو نفریم و در خانه سه لپ‌تاپ داریم! واقعا هیچ دلیلی برای خریدن نداشتیم.

 

به دل خود فکر کنید، نه به حرف مردم

مادر یک نوعروس که برای خرید جهیزیه به بازار آمده است با توجه به نخریدن برخی وسایل می‌گوید: می‌توان ماشین ظرفشویی را از لیست خرید جهیزیه خارج کرد. نخریدن پرده‌های سنگین که دو سه لایه روی هم پارچه دارند نیازی نیست.پرده ساده خیلی شیک‌تر است.

نخریدن خوراکی‌های فانتزی، یکی‌کردن بعضی از وسائل و... با کمی خلاقیت خیلی کارها می‌شود انجام داد. از همه مهم‌تر اینکه زمان خرید به دل خودتان فکر کنید، نه به زبان و حرف مردم.

همچنین خانم جوانی که چند ماه از خرید جهیزیه‌اش و تهیه لوازم منزل را پشت سر گذاشته نیز در این باره می‌گوید: اول از همه وسایل بزرگ را خریداری کنید. لوازم برقی را عالی بخرید چون لوازمی هستند که سال‌ها می‌توانند کار کنند. بعد مبل و فرش و پرده می‌توانید با قیمت مناسب خریداری کنید. لزومی ندارد سرویس چینی‌‌تان حتما خارجی باشد ایرانی‌ها نیز اجناس خوبی دارد. با جنس خوب و قیمت عالی قابلمه یه دست کافی است. لیوان و استکان البته چند دست نیاز نیست. این لوازم لزومی ندارد حتما کریستال و گران باشد چون این وسایل زود خسته‌کننده می‌شوند و راحت می‌توانید عوضش کنید. بعضی چیزها برای بعضی افراد کاربرد ندارد، پس به‌دلیل چشم و هم‌چشمی خریده نشود. مثل بخارشو، ساندویچ‌ساز، میوه خشک‌کن و...حسینی فروشنده لوازم خانگی در این باره توضیح می‌دهد: گاه دیده می‌شود خانواده‌ها به دلیل تجملات و چشم و هم‌چشمی وسایلی را می‌خرند و بعد از گذشت چند ماه برای بازپس دادن آن مراجعه می‌کنند که ضرر و زیان می کنند.

 

قیمت ها از ابتدای سال تغییری نکرده‌ است

در ادامه طی گفتگویی با مجید کسائیان، رئیس اتحادیه لوازم خانگی مشهد به شرح حال بازار لوازم‌خانگی از زبان وی می‌پردازیم. بازار این روزهای لوازم‌خانگی دیگر مانند قبل پرشور و حرارت نیست و با گشتی در خیابان می‌توان خلوتی بازار را به‌خوبی حس کرد. البته بماند که عده‌ای به‌دلیل راهی‌شدن فرزندشان به خانه بخت مجبور به خرید هستند.

در‌حال‌حاضر بازار لوازم‌خانگی راکد است و به نظر می‌رسد شاید نوعی چشم‌انتظاری مردم است که حدس می‌زنند با تغییرات سیاسی وضعیت اقتصادی نیز بهبود یابد و شاهد کاهش قیمت‌ها باشند، در‌صورتی‌که از پایان سال گذشته تا امروز قیمت لوازم خانگی در بازار تغییری نداشته است و مردم همچنان امیدوار به کاهش قیمت‌ها هستند.

در حوزه لوازم‌خانگی مردم بیش از نیاز خود خرید می‌کنند. به همین دلیل این موضوع باعث ایجاد کارخانه‌های بی‌حساب در کشور شد و صنعت ما به‌دلیل وجود این تعداد کارخانه با مشکل مواجه شد.ما از شرایط فعلی راضی هستیم، زیرا با وجود اینکه گفته می‌شود تولید به مشکل خورده است؛ اما با این حال تولید و کسب‌وکار وجود دارد؛ چراکه گردش مالی نشان‌دهنده این موضوع است.

 

توصیه خریدجهیزیه شیک با قیمت مناسب

اول داشتن سلیقه: همه چیز در عین سادگی باید از نظر مدل و رنگ هماهنگ باشد. معمولا رنگ‌های ساده و یکدست(نه شلوغ و پرکار) شیک می‌شوند.

دوم گشتن: باید هر بازاری را که می‌شناسید بگردید و اگر چیزی را پسندیدید، چند جا بپرسید و در آخر وسیله را بخرید؛ چرا‌که ممکن است از آن ارزان‌تر نیز پیدا کنید.

سوم نظر خواهی از چندفردباسلیقه:چون قطعا خودمان آن‌قدر لوازم دیده‌ایم که گیج شده ایم و چیزی برمی‌داریم که بعدا پشیمان می‌شویم. پس کلی نظر‌خواهی کنید.

 

الگوی جهیزیه اسلامی را فراموش نکنید

حال در آخر بهتر است به جهیزیه بانوی دو عالم نیز اشاره داشته باشیم. بدون شک، بهترین اسوه و الگو برای زنان مسلمان، زندگی و منش حضرت فاطمه زهرا‌(س) است.

جهیزیه آن بانوی بزرگوار بسیار ساده بوده است و به حداقل امکانات زندگی بسنده کرده بودند، با اینکه پیامبر اکرم‌(ص) اگر می‌خواست، می‌توانست جهیزیه بسیار مناسب‌تری برای دختر گرامی خویش تهیه کند.

پس آنچه باید در تهیه لوازم زندگی رعایت شود، توجه به ضرورت و در عین حال سادگی آن است، زیرا بالا‌بودن هزینه لوازم زندگی، خود یکی از عوامل به تأخیر افتادن ازدواج دخترانی است که درصددند جهیزیه گران‌قیمتی به‌همراه داشته باشند.

 

ایرانی بخریم یا خارجی؟

می‌توان با یک حساب سر‌انگشتی حداقل هزینه‌ای را که برای خرید یک جهیزیه ساده صرف می‌شود، حدود ١٢ تا ١٥میلیون تومان برآورد کرد.

اگرچه برخی لوازم برای گذران زندگی روزمره در شهر ضروری به نظر می‌رسنداما در این بین خانواده‌های متمول علاقه دارند اقلامی را برای فرزندانشان تهیه کنند که رفاه بیشتری را برای آنها فراهم کند.

حال اگر برای تهیه جهیزیه هنوز در بین خرید لوازم ایرانی و خارجی مردد هستید به جداول زیر توجه کنید. البته یادآوری این نکته خالی از لطف نیست که برخی لوازم ایرانی از بسیاری لوازم خارجی کارآمدتر هستند.

 

مریم لاری  

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی