کد خبر : 54166
/ 13:13

مسجد بیرون ابرکوه؛ قدمگاهی دیگر برای ثامن الحجج(ع)

مسجد بیرون ابرکوه که پس از سرو چند هزار ساله این شهر کهن‌ترین یادگار ساکنان کهن آن شناخته می‌شود، یکی دیگر از قدمگاه‌های شناخته شده امام علی بن موسی الرضا(ع) در سفر از مدینه به مرو است.

مسجد بیرون ابرکوه؛ قدمگاهی دیگر برای ثامن الحجج(ع)

مسجد بیرون ابرکوه که پس از سرو چند هزار ساله این شهر کهن‌ترین یادگار ساکنان کهن آن شناخته می‌شود، یکی دیگر از قدمگاه‌های شناخته شده امام علی بن موسی الرضا(ع) در سفر از مدینه به مرو است. ابرکوه یا ابرقوه امروزه جزو استان یزد شمرده می‌شود اما در عصر امام رضا(ع) جزو اصطخر فارس بود. اين مسجد در بيرون شهر ابرکوه و در سمت جنوب شرقي شهر واقع گرديده و بناي اوليه آن را از قديمي ترين مساجد ايران به شمار مي آيد و از قدیم اعتقاد بر این بود که این مسجد منزلگاه و قدمگاه ثامن الحجج(ع) است.

این مسجد شامل دو ایوان با حیاط مرکزی است و ایوان غربی که بزرگتر از دیگر ایوان بنا می‌باشد، خود متصل به گنبدخانه‌‌ای است که از داخل مربع و از خارج نیم دایره است.‌ زیرسازی گنبد و قرینه‌‌های آن همچنین پوشش ایوان‌ها و دو رواق به شیوه پارتی، اشکانیان و ساسانیان است.

در این قدمگاه کتیبه‌ای از کاشی معرق در سه رشته خط به عرض تقریبی 65 سانتی متر و طول 5 متر بر پیشانی سر در ورودی به رنگ های آبی و سفید نصب شده که سه دیواره سر در کوچک خارجی را پوشانیده و درست در زیر پا کار قوسی قرار گرفته است. خط نسخ این کتیبه از انواع خطوط کتیبه‌‌ای مسجد گوهرشاد است که بازگو کننده ساخت آن در حدود سال  820 هجری قمری است.

بقايايي از تنها منارة مسجد برجاي مانده است که از قسمت تحتاني آن براي رفتن به پشت بام استفاده مي‌شود. استاد پيرنيا سبک معماري اين مسجد را به شيوه خراساني که در قرن اول هجري شکل گرفته و تا قرن چهارم ادامه يافته است، ذکر مي‌کند و بر اين اعتقاد است که طاق‌هاي دالبري اين بنا به طور آشکار اصل و مبدأ قوس‌هاي شکنجي مغرب و اندلس را نشان مي‌دهد و يکي از خصوصيات جالب اين مسجد نقش درهاي ساساني است که با گچ روي ديوار شرقي ساخته شده است. اين بنا به شماره ثبتی 2170 در تاریخ 17 آذرماه سال 77 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

مرکز پژوهش‌های آستان قدس رضوی نیز در شهریورماه سال 1383 در پاسخ به نامه شورای اسلامی شهر ابرکوه، تاریخ دقیق ورود آن حضرت به ابرکوه را به طور مستند و با تخمین مسافات و منازل طی طریق شده اعلام کرد.

بر اساس اعلام این مرکز، 17 آبان سال 195 هجری شمسی برابر با هشتم ربیع الثانی سال 201 قمری به عنوان روز ورود آن حضرت به ابرکوه اعلام شد. در پی این اعلام همه ساله مردم ولایت مدار ابرکوه با حرکت دادن کاروانی نمادین و برگزاری مراسمی خاص در این روز که بنا به اعلام شورای فرهنگ عمومی شهرستان، "روز ابرکوه" نام گرفته است، ولایتمداری خود را بیش از پیش ابراز می دارند.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی