کد خبر : 54187
/ 09:31

مشهدک؛ آخرین قدمگاه معتبر امام رضا در یزد

اغلب گردشگرانی که استان یزد را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند، برنامه خود را به نحوی تنظیم می کنند که سری هم به قلعه باستانی خرانق بزنند؛ قلعه ای که تا حدود 20 سال پیش مسکونی بوده و دومین منار جنبان ایران در آن قرار دارد.

مشهدک؛ آخرین قدمگاه معتبر امام رضا در یزد

اغلب گردشگرانی که استان یزد را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند، برنامه خود را به نحوی تنظیم می کنند که سری هم به قلعه باستانی خرانق بزنند؛ قلعه ای که تا حدود 20 سال پیش مسکونی بوده و دومین منار جنبان ایران در آن قرار دارد. اما بیشتر گردشگران از وجود آخرین قدمگاه مورد تایید ثامن‌الحجج(ع) در استان یزد درست دیوار به دیوار قلعه باستانی خرانق اطلاع ندارند.

این قدمگاه درست در 60 کیلومتری شمال شرقی یزد و در محدوده شهرستان اردکان قرار داشته و به مشهدک معروف است. قدمگاه مشهدک بقعه‌ای کوچک و گلی است که طاقی گنبدی شکل دارد و در کنار قبرستان خرانق واقع شده است.

در این بقعه سنگ خاکستری رنگی به اندازه 29 × 27 سانتی متری بر دیوار سمت قبله نصب شده که بر روی آن که در واقع به جای محراب نصب شده، به خط «نسخ» عباراتی حک شده که مربوط به تاریخ 595 هجری است و اطلاعات مهمی درباره مسیر حرکت کاروان امام(ع) می‌دهد.

مشهدک - قلعه باستانی خرانق

نوشته این کتیبه به خط فارسی است و متن آن چنین است: «لا اله الا الله، محمد رسول‏الله، اميرالمؤمنين. به تاريخ ست و تسعين مائه. علي بن موسي الرضا اينجا رسيده است و در اين مشهد فروآمذ (آمد) و مقام کرد، و به تاريخ سنةاثني و تسعين و خمسائه مشهد خراب بوذ (بود) و از جهد بوبکر بن علي ابي‏نصر رحمةالله فرموذنذ (فرمودند) و به دست ضعيف پر گناه يوسف‏ بن علي بن محمد بنا واکرده شذ (بنا کرده شد). خذايا (خدايا) بر آن کس رحمت کن کي (که) يک بار قل هوالله به اخلاص در کار آنک (آن که) فرموذ (فرمود) و آنک کرد و آنک خواند کنذ (کند). کتيبه يوسف بن علي بن محمد، في شهر ربيع الاول سنة خمس و تسعين مائه. 595.» 

 مردم و اهالی این منطقه، مشهدك را محل عبادت و نماز حضرت امام علی بن موسی الرضا (ع) می دانند و به همین دلیل آن مکان را محترم و مقدس می‌شمارند و گاهی قاریان در آن به قرائت قرآن می‌پردازند.

گفتنی است در نزدیک این قدمگاه، مزاری مشهور به بابا خادم قرار دارد که یک بقعه گنبددار برای آن ساخته شده، ولی نوع سنگ و کاشی های آن قدمتی ندارد و اهالی محل معتقدند وی خادم حضرت رضا(ع) بوده که در سفر ایشان از مدینه به مرو در این مکان درگذشته است. البته برای این اعتقات قلبی نه آنان سندی دارند و نه سیره نویسان مطلبی را بازگو کرده‌اند.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی