کد خبر : 55201
/ 15:05
با توجه به کم بودن جمعیت خانواده های امروزی برای رشد اجتماعی کودکان چه باید کرد؟

جامعه پذیری در مهدکودک‌ها

سال‌های پیش از مدرسه بین سنین ۳ تا ۶سالگی را می‌توان از مهم‌ترین و حساس‌ترین مقطع سنی کودکان محسوب کرد که دیگر محیط خانه و آموزش والدین برای تربیت و اجتماعی کردن کودکان کافی نیست. در این سنین کودکان به یکسری توانمندی و تکامل می‌رسند که محیط خانه و آموزش‌های آن چیز جدیدی به کودکان نمی‌دهد.

جامعه پذیری در مهدکودک‌ها

فاطمه بروک با بیان این مطلب که کودکان به تدریج از افرادی غیراجتماعی به افرادی اجتماعی تبدیل می‌شوند و از حالت انفرادی به حالت اجتماعی می‌گرایند، می‌گوید: کودکان در این دوران از طریق تعامل در فعالیت‌های گروهی برای زندگی اجتماعی در دبستان آماده می‌شوند. ادامه گفتگو با این روان‌شناس حوزه کودک را با هم می‌خوانیم.

٣‌سالگی مناسب‌ترین سن مهد‌رفتن

محیط کوچک کودک که هسته مرکزی آن خانواده است، به جهان وسیعی تبدیل می‌شود که گروه همسالان، محور مرکزی آن است و ورود به این دنیای جدید دامنه ارتباط‌های اجتماعی و آزادی کودک را گسترش می‌دهد. کودکان از ٢.۵‌سالگی به بعد می‌توانند در مکان نا‌آشنا حضور داشته باشند و این محیط را بپذیرند؛ به همین دلیل سن مناسب برای ورود به مهدکودک حدود ٣‌سالگی است.

فراگیری مهارت ارتباطی و اجتماعی

مهد فرصتی برای تعامل با سایر کودکان فراهم می‌کند که با توجه به کم‌جمعیت‌بودن خانواده‌های امروزی چنین بستری برای کودک وجود ندارد و با فرستادن کودکان به مهدکودک، کودک با هم‌سن و سالانش رابطه برقرار می‌کند و مهارت ارتباطی را فرا می‌گیرد.

الگودهی به شخصیت کودک

مهد‌کودک یا کودکستان نوعی آموزشگاه است که برای نگهداری و پرورش کودکان خردسال، ایجاد شده است. با افزایش سن کودک به مرور از نقش خانواده‌ها کاسته و بر نقش کانون‌های اجتماعی ازقبیل مهدکودک، در الگو‌دهی به شخصیت کودک افزوده می‌شود.

اثرات مثبت مهدکودک

تحقیقات متعددی به تاثیرات مثبت مهدکودک بر رشد ابعاد مختلف وجود کودکان اثر می‌گذارد. افزایش اعتماد‌به‌نفس، استقلال شخصی، رشد مهارت‌های کلامی و زبانی، همکاری و احترام، یادگیری نظم و انضباط، تقویت ارزش‌های اخلاقی و اجتماعی و... مواردی است که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد.

کودک در مهد جامعه‌پذیرتر می‌شود

کودک رفتارهای مورد پذیرش در جامعه را می‌آموزد. در کل، کودکانی که دوران کودکی را در مهدکودک مطلوبی می‌گذرانند بهتر و راحت‌تر می‌توانند با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنند و در ارتباطات اجتماعی خود کمتر به مشکل برخورد می‌کنند و درمقایسه با دیگر کودکان به مراتب، جامعه‌پذیرتر هستند. کودک شما لحظه‌به‌لحظه در حال یادگیری است؛ آشنایی او با دنیای بیرون و محیط و اطرافش باید به نحوی سازنده باشد که در شخصیت او تاثیر مثبت بگذارد.

فضایی برای کسب مهارت

مهدکودک باید طوری باشد که بچه‌ها آن را دوست داشته باشند و به سمت آن جذب و از رفتن و بودن در آن محیط خوشحال شوند. این موضوع به نحوه عملکرد و برنامه‌ریزی مربیان و دست‌اندرکاران مهد مربوط بوده که برای آفرینش فضایی مملو از شادی، مهربانی، بازی و‌... چه تمهیداتی اندیشیده‌اند تا کودکان در چنین فضایی امکان یادگیری و کسب مهارت‌های گوناگون را پیدا کنند.

امنیت روانی کودک

به اعتقاد روا‌ن‌شناسان کودک سال‌های پیش از دبستان که سنین حضور کودک در مهد را در برمی‌گیرد سال‌های حساس رشدی محسوب می‌شود و در این سنین ادراک کودک از پدیده‌ها شکل می‌گیرد که برای رشد شناختی کودک بسیار مهم است. در این سنین پایه‌های رشد اجتماعی کودک شکل می‌گیرد و ایجاد اعتماد و امنیت روانی کودک، ابتکار عمل و خلاقیت در کودک، اعتماد به نفس و انگیزه رقابت در کودک منوط به شرایطی است که کودک در آن رشد می‌کند و آموزش‌های مهدکودک باید با اهداف شکل‌گیری و ارتقای خصوصیات یادشده باشد.

رشد شناختی در مهدکودک

سال‌هایی که کودک زمان خود را در مهدکودک سپری می‌کند تاثیر زیادی در رشد شناختی، اجتماعی و جنسی کودک دارد و تجربیات ناگوار در این سال‌ها عمدتاً تاثیر پایداری دارند؛ بنابراین نیاز است والدین توجه خاص و ویژه به آموزش‌های ارائه شده در مهد و نوع رفتار کادر مهد با کودکان داشته باشند.

نیاز به هم‌بازی

کودکان از دو و نیم سالگی به تنهایی احساس رضایت نمی‌دهند و بازی فردی آن‌ها را ارضا نمی‌کند، از دیدن سایر بچه‌ها خوشحال می‌شوند و به بودن با هم‌بازی‌ها تمایل نشان می‌دهند. بنابراین سن اجتماعی‌شدن و وارد‌شدن در گروه، در شرایط کنونی جامعه ما را، از حدود دو و نیم تا ۳‌سالگی می‌توان در نظر گرفت. 

با‌هم‌بودن برای کسب ارزش اجتماعی

بچه‌ها در سنینی که شروع به کسب مهارت‌های اجتماعی می‌کنند از مادر و پدر و دیگران همانندسازی کرده تا بخش سوم شخصیت، یعنی قسمت والد را بسازند. بهتر است از سه، چهار سالگی به مهد‌کودک بروند یا با گروه همسالان در مراوده باشند. بهتر است در این باره دوستان و خانواده‌هایی را برگزینید که آن‌ها هم به تربیت و سلامت بچه‌هایشان اهمیت می‌دهند.

 
محمد‌امین
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی