• خانه
  • یادداشت
  • بازی روسی در سوریه
کد خبر : 55320
/ 10:20
محمدجواد نوری

بازی روسی در سوریه

بعد از گذشت حدود پنج سال از شروع بحران سوریه همچنان چشم‌انداز روشنی از سرانجام آن دیده نمی‌شود. آنچه به نظر می‌رسد برنده این بازی با ابعاد فرامنطقه‌ای را مشخص می‌کند، پیروزی روی زمین است و این تفوق نظامی است که تا حد بسیار زیادی به برد سیاسی منجر می‌شود.

بازی روسی در سوریه

می‌توان به وضوح دید که مرحله‌ای جدید در تحولات سوریه شروع شده است که نماد آن ورود رسمی ارتش روسیه به این کارزار است. فازی که به نظر می‌رسد انتهای آن به گفتگوها و راه‌حل‌های سیاسی منجر شود. اما چگونگی رسیدن به این مرحله و دلیل حضور علنی روس‌ها را مختصرا مورد واکاوی قرار می‌دهیم:

مدتی بود که خبری از پیروزی‌های چشمگیر جبهه مقاومت به گوش نمی‌رسید و به‌جز در نبردهای حزب‌ا... یا کردها علیه تکفیری‌ها غالبا تحولات به ضرر دولت سوریه بود. 

کمبود نیرو، فرسایشی‌شدن جنگ، تعداد زیاد نیروهای تکفیری غیرسوری و ادوات نظامی واردشده به این کشور، بحران مهاجرت و... از جمله دلایل این اتفاق بود.

بر این اساس بود که دولت روسیه با هماهنگی سوری‌ها و ایران و سپس دادن تضمین به رژیم صهیونیستی مبنی بر آسیب‌نرساندن به منافع آن‌ها وارد جنگ با تروریست‌ها شد.

اما برای بررسی چرایی ورود رسمی روسیه به صحنه نبرد باید نگاهی هم به سیاست‌های خود روس‌ها بیندازیم. روس‌هایی که بعد از حضور نظامی در افغانستان و زمین‌گیرشدنشان در آن کشور به‌شدت از ورود مستقیم به نبردهای خارج از سرزمینشان پرهیز دارند.

باید دقت داشته باشیم که یکی از عناصر اصلی تعیین‌کننده سیاست روسیه در طول تاریخ این کشور، عنصر سرزمین و ژئوپلیتیک است. 

روس‌ها اهمیت بسزایی برای پیوستگی سرزمینی و نفوذ ژئوپلیتیک خود قائل هستند و حضور نظامی آن‌ها در گرجستان و اوکراین موید این مطلب است.

می‌دانیم که سوریه مدخل نفوذ روس‌ها به مدیترانه است و آن‌ها در کنار دادوستد نظامی فراوان با سوریه، در بندر طرطوس این کشور نیز پایگاه نظامی بزرگی دارند. 

طبیعی است که اهمیت سرزمینی سوریه به لحاظ نظامی در کنار اهمیت اقتصادی این کشور برای روس‌ها باعث می‌شود که نگاه آن‌ها به روابطشان کاملا راهبردی باشد. 

همه این‌ها باعث می‌شود که روسیه کاملا به صحنه درگیری سوریه حساس بوده و در موقعیت ضعف شریک استراتژیکش به کمک او بیاید.

در عین حال عوامل دیگر نظیر تکفیری‌های روس و خطر بازگشت آنان به روسیه و همچنین ایجاد توازن با غربی‌ها در تحولات منطقه نیز در تصمیم ورود مستقیم آن‌ها به جنگ اثرگذار است.

این نکته را نیز باید گفت که غربی‌ها هر آنچه می‌توانستند در صحنه تحولات سوریه به کار گرفته‌اند و چون امروز ابتکار عمل به دست دوستان سوریه است، آن‌ها تلاش می‌کنند تا عملیات اخیر روسیه را بی‌نتیجه دانسته و آن را برخلاف منافع ملت سوریه وانمود کنند.

در نهایت از نگاه جمهوری اسلامی باید با دیده تردید به این واقعه نگریست. هدف حضور روسیه که دشمنی با رژیم صهیونیستی ندارد و صرفا برای منافع خود وارد این جنگ شده با ما متفاوت است. آنچه در کنار این ائتلاف تاکتیکی مورد نگرانی است، گرفته‌شدن محوریت جبهه موافقان از ایران و سپرده‌شدن آن به روسیه است. 

روسیه‌ای که قطعا به نسبت ایران آینده‌ای متفاوت برای سوریه ترسیم می‌کند.

اشتراک گذاری
نظرات شما
B.M
19:18 0 0 پاســخ به ایــن نظــر

سلام آقای نوری
تحلیل جالبی بود

نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی