کد خبر : 55766
/ 10:28

٧٠درصد ظرفیت مراکز معاینه فنی مشهد خالی است

شروع فصل پاییز معمولا به‌دلیل سرد‌شدن هوا و وقوع پدیده‌های طبیعی از‌جمله وارونگی هوا، میزان آلاینده‌های موجود در سطح زمین به میزان زیادی افزایش یافته و مشکلات تنفسی و قلبی عروقی را برای مردم ایجاد می‌کند.

٧٠درصد ظرفیت مراکز معاینه فنی مشهد خالی است

شروع فصل پاییز معمولا به‌دلیل سرد‌شدن هوا و وقوع پدیده‌های طبیعی از‌جمله وارونگی هوا، میزان آلاینده‌های موجود در سطح زمین به میزان زیادی افزایش یافته و مشکلات تنفسی و قلبی عروقی را برای مردم ایجاد می‌کند.
این پدیده معمولا در شهرهای صنعتی و کلان‌شهرهایی که تردد وسایل نقلیه در آن‌ها زیاد است رخ می‌دهد و گاه آن‌قدر میزان آلودگی زیاد می‌شود که چاره‌ای جز تعطیلی مدارس و ادارات برای جلوگیری از بیماری‌های تنفسی وجود ندارد.
با این وجود برخی راهکارها از‌جمله جلوگیری از تردد خودروهای دودزا در شرایط بحرانی و ایجاد محدودیت تردد در هسته مرکزی شهرها، اقدامات فوری و عملیاتی است که معمولا مقطعی بوده و با بازگشت شرایط به حالت عادی این موارد نیز کمرنگ می‌شود.
در این بین مطابق آمار و اطلاعات منتشر شده بین ۶٠ تا ٨٠درصد آلودگی شهرها به‌دلیل تردد وسایل نقلیه است که به‌دلیل نبود احتراق کامل در سیستم سوخت‌رسانی و فرسوده بودن خودروها رخ می‌دهد، موضوعی که می‌توان با سخت‌گیری در حوزه معاینه فنی بخش درخورتوجهی از آلودگی‌های این بخش را کاهش داد.
﷯ 
منتظر نتیجه مطالعات اجرای طرح «LEZ»در تهران هستیم
در همین رابطه مدیرعامل سازمان حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری مشهد به خبرنگار شهرآرا می‌گوید: برای کاهش آلودگی هوا در شهر به‌ویژه در هسته مرکزی راهکارهای مختلفی وجود دارد که یکی آن‌ها اعمال نظارت و مدیریت تردد خودروهای فرسوده و بدون معاینه فنی است که برای جلوگیری از تردد آن‌ها گشت‌های کنترل آلودگی هوا را داریم که برخورد لازم با وسایل نقلیه آلوده‌کننده هوا را انجام داده و آن‌ها را برای گرفتن معاینه فنی به مراکز مجاز معرفی می‌کنند. سید‌مهدی امامی‌میبدی می‌افزاید: عمل محدودیت‌های ترافیکی در هسته مرکزی شهر نیز به‌صورت هم‌زمان در‌حال اجراست و در جدیدترین طرح ورود وسایل نقلیه بر‌اساس گنجایش محدوده طرح ترافیک انجام خواهدشد.
وی در‌باره اجرای طرح«LEZ»که ورود وسایل نقلیه به طرح ترافیک بر اساس استاندارد خودرو و براساس شرایط آلودگی هوا انجام می‌شود، بیان کرد: این طرح در‌حال‌حاضر توسط شهرداری تهران در‌حال بررسی است که یکی از راهکارهای متفاوت در حوزه طرح ترافیک است و منتظریم نتیجه مطالعات اجرای این طرح در تهران مشخص شود تا از موازی کار جلوگیری گردد.
مدیرعامل سازمان حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری مشهد خاطرنشان می‌کند: به‌دلیل اینکه شرایط آب و هوایی در پاییز باعت ایجاد آلودگی بیشتر در شهرها می‌شود به شهروندان توصیه می‌کنیم حتما برای اخذ برگه معاینه فنی به مراکز شش‌گانه مشهد مراجعه کنند. امامی‌میبدی تاکید می‌کند: مرکز معاینه فنی شهید مفتح با ٧‌خط پیشرفته، بزرگ‌ترین مرکز معاینه فنی در کشور است که توانایی پذیرش تعداد زیاد خودرو در روز را دارد.وی در‌ زمینه مکانیزم‌های برخورد با وسایل نقلیه‌ای که برگه معاینه فنی دریافت نکرده‌اند، می‌گوید: جدای از پلیس راهور که در این بخش وسایل نقلیه دوزا و فاقد برگه معاینه فنی را جریمه می‌کند، سازمان ترافیک شهرداری مشهد نیز طرح جدیدی را دنبال می‌کند که در‌صورت به نتیجه رسیدن اعلام خواهد شد.
مدیرعامل سازمان حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تاکید می‌کند: در مشهد تخلفی درباره صدور برگه معاینه فنی بدون اطمینان از سلامت خودرو در بخش‌های مختلف وجود ندارد زیرا نظارت‌های مستمر در این زمینه انجام می‌شود.
وی می‌افزاید: در همین راستا در چند سال گذشته برخی مراکز برای مدتی تعلیق و یک مرکز نیز تعطیل شده است و اگر دست کاری‌هایی هم در موتور اتومبیل برای رفع موقتی آلایندگی و گرفتن معاینه فنی انجام شود،به محض مشاهده دود‌زا بودن، وسیله نقلیه متوقف و برگه معاینه وی باطل می‌شود.
امامی‌میبدی اظهار می‌‌کند: گرفتن معاینه فنی فقط برای جلوگیری از آلودگی هوا نیست و بخش‌های مختلف وسیله نقلیه در مراکر معاینه فنی مورد بازدید و سنجش قرار می‌گیرند که این اقدام تاثیر زیادی در افزایش ایمنی وسایل نقلیه دارد.
﷯ 
میزان مراجعه در بهار و تابستان کاهش می‌یابد
مسئول حوزه معاینه فنی سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد نیز در گفتگو با خبرنگار ما می‌گوید: میزان مراجعه به مراکز معاینه فنی در فروردین و بهار و تابستان معمولا کاهش می‌یابد؛ به‌صورتی‌که در‌حال‌حاضر ٧٠‌درصد ظرفیت مراکز معاینه فنی مشهد خالی است.
سیاوش میلانیان می‌افزاید: در‌حال‌حاضر ۶‌مرکز با ١٨‌خط فعال در یک شیفیت کاری از ساعت٧:٣٠ تا ١۶ بعدازظهر آماده پذیرش وسایل نقلیه سبک هستند که ظرفیت این مراکز در مجموع روزانه ٢‌هزار‌و‌۵٠٠ خودرو است.
وی تصریح می‌کند: تا پایان شهریور امسال ١١٠‌هزار‌ و ‌۵١۵ دستگاه خودرو به مراکز شش‌گانه معاینه فنی مشهد مراجعه کردند که این تعداد در مدت مشابه سال قبل ١٠٨‌هزار‌و‌٩١١دستگاه خودرو بوده است.
مسئول حوزه معاینه فنی سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد بیان می‌کند: به‌طور متوسط هر خودرو پس از ورود به مراکز معاینه فنی ١۵‌دقیقه طول می‌کشد تا بتواند تست‌ها و بازدید‌ها را پشت سر گذاشته و برگه معاینه فنی را دریافت کند.
میلانیان اظهار می‌دارد: هزینه انجام معاینه فنی در‌حال‌‌حاضر ١١‌هزار تومان است که اگر خودرویی نتواند تایید لازم در هز مرحله را دریافت کند ١۵‌روز فرصت دارد تا نقص مربوطه را رفع و دوباره به مرکز معاینه فنی مراجعه نماید.
وی در‌باره مراحل معاینه فنی خودرو می‌گوید: بازدید ظاهری وسیله نقلیه شامل میزان آج لاستیک‌ها، ارتفاع، پوسیدگی بدنه و شیشه‌ها، کنترل مدارک، تست آلاینده‌های هوا، بررسی شدت نور چراغ‌های جلوی اتومبیل، بررسی چراغ خطر و ترمز عقب، تست ترمز و بررسی زیرخودرو و نشتی‌ها از جمله این مراحل است.
وی خاطرنشان می‌کند: شهروندانی که تمایل به دریافت برگه معاینه فنی خودرو دارند می‌توانند با مراجعه به یکی از مراکز شش‌گانه شامل مرکز آزادی واقع در بولوار آزادی حدفاصل آزادی ١١٣ و ١١۵، مرکز بهمن واقع در کیلومتر ۵‌جاده مشهد کلات، مرکز مفتح واقع در انتهای بولوار مفتح مقابل مفتح‌۴٣ - مرکز حافظ واقع در میدان حافظ جنب سازمان مپ، مرکز طرقبه واقع در میدان شهدا طرقبه ابتدای جاده نغندر و مرکز رباط طرق واقع در ابتدای جاده قدیم نیشابور‌- بعد از شهرک ابوذر مراجعه کنند.

مصطفی یاوری‌نسب

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی