کد خبر : 56717
/ 08:28
تشکل‌های مردمی، آمادگی خود را ‌ برای میزبانی از زائران پیاده حضرت‌رضا(ع) در دهه پایانی صفر اعلام کردند

میزبانی عاشقانه از زائران پیاده

بنیامین یوسف‌زاده- همه‌ساله با نزدیک‌شدن ایام دهه پایانی صفر به‌واسطه تقارن این روزها با رحلت پیامبر‌اکرم(ص) و شهادت امام‌حسن‌مجتبی(ع) و امام‌رضا(ع) خیل عظیم عاشقان اهل‌بیت(ع) رهسپار شهر شهادت می‌شوند تا از نزدیک در جوار امام مهربانی‌ها باشند و از این رهگذر توشه‌ای معنوی برای خود فراهم سازند.

میزبانی عاشقانه از زائران پیاده

در‌این‌میان هستند هزاران دل عاشقی که با پای پیاده فرسنگ‌ها مسیر عشق را می‌نوردند و با خستگی جان به طواف حریم نور می‌شتابند؛ پاهایی که طولانی‌بودن مسیر، تاول‌هایی را برایشان به یادگار می‌گذارد، اما همین زخم‌ها را شاهدی می‌گیرند برای شفاعتی که امام خوبی‌ها در روز جزا از آن‌ها خواهد داشت. امسال براساس پیش‌بینی‌ها مشهدالرضا(ع) میزبان بیش از ٢۵٠هزار زائر پیاده‌ای است که برای عرض تسلیت و لبیکی مجدد به آستان‌بوسی حرم سلطان سریر ارتضا مشرف می‌شوند.

پیش‌بینی افزایش ۴٠درصدی زائران پیاده 

در‌همین‌راستا سخن‌گوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده امام‌رضا(ع) در گفتگو با خبرنگار شهرآرا از پیش‌بینی افزایش ۴٠درصدی زائران پیاده مشهد مقدس و بارگاه منور و ملکوتی امام‌هشتم(ع) در سال جاری خبر می‌دهد و می‌گوید: به‌همین‌منظور ایستگاه‌های پذیرایی از زائران رضوی نیز در محورهای مختلف منتهی به شهر مشهد از ٢٠١ ایستگاه مستقر در سال گذشته به ٢۵٠ ایستگاه در ایام پایانی ماه صفر امسال افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به حضور ١٣۶هزار زائر پیاده در سال٩١ در مشهد، می‌گوید: همچنین در سال‌های ٩٢ و ٩٣ نیز به‌ترتیب بیش از ١۶٢هزار و ٢٠۶هزار زائر پیاده با رشد ٢٧درصدی برای ایام دهه پایانی صفر به شهر مشهد سفر کردند. 

حسین رضایی با اشاره به تدارک زیرساخت وضعیت شب‌خواب برای پنجاه‌هزار نفر در روز برای این ایام، می‌افزاید: برای پذیرایی هر چه بهتر و کیفی‌تر از زائران پیاده امام‌رضا(ع)، این مجموعه با کمک خیرین و نیکوکاران توانسته سه قطعه پنج‌هزارمتر‌مربعی را در محورهای قوچان، نیشابور و تربت‌حیدریه تجهیز و آماده‌سازی کند.‌وی با اشاره به کمک چهار‌میلیارد‌ریالی خیران نیکوکار برای ساخت سرویس‌های بهداشتی لازم و همچنین آماده‌سازی مساجد بین راه، عنوان می‌کند: در‌همین‌راستا دَه کانکس سرویس بهداشتی چهار‌چشمه‌ای برای این کار خریداری و در محورهای مختلف مستقر شده است.

برنامه‌های فرهنگی از جنس زیارت

سخن‌گوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده امام‌رضا(ع) اصل زیارت را اقدامی‌ فرهنگی می‌داند و ادامه می‌دهد: همین موضوع سبب می‌شود که کارهای مختلفی را در حوزه‌های فرهنگی برای رفاه حال هر‌چه‌بیشتر زائران انجام دهیم که تجمیع این امور ازجمله‌اولویت‌های جمعیت فوق است.

وی از همراهی روحانیان در طول مسیرهای پیاده‌روی زائران در جاده‌های مختلف خبر می‌دهد و تصریح می‌کند: با این تدبیر نماز جماعت برای اقامه نماز اول وقت زائران پیاده در ایستگاه‌های مشخص‌شده صورت خواهد پذیرفت.

رضایی، استفاده از جلوه‌های تبلیغی و اطلاع‌رسانی پیامکی را از دیگراقدامات برنامه‌ریزی‌شده ازسوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده امام‌رضا(ع) خبر می‌دهد و ابراز می‌دارد: درزمینه تهیه سوخت لازم برای وضعیت شب‌خواب نیز تدابیر لازم صورت پذیرفته است.وی با بیان اینکه براساس دستورالعمل استانداری، زائران پیاده باید در سامانه‌ای اطلاعات خود را ثبت کنند، متذکر می‌شود: با‌این‌حال به‌دلیل روستایی‌بودن بسیاری از این عزیزان، این موضوع کمی‌ کار را سخت می‌کند و شاهد این مهم نیز ثبت‌نام فقط پنجاه‌هزار نفر در سال گذشته از این مسیر بود.

تقویت فرهنگ میزبانی 

وی همچنین به لزوم توجه به نهادینه‌شدن فرهنگ میزبانی در بین مجاوران حرم امام‌هشتم(ع) تاکید می‌کند و می‌افزاید: امسال با توجه به سخت‌گیری‌های صورت‌گرفته درخصوص زیارت اربعین کربلای معلا، احتمال افزایش حضور زائران پیاده در شهر مشهد وجود دارد.

رضایی با اشاره به راه‌هایی که مردم و خیرین می‌توانند به جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام‌رضا(ع) کمک کنند، ‌می‌گوید: در‌همین‌راستا هم‌وطنان عزیز می‌توانند از طریق شماره کارت‌های

٠٣٠۴ ٩٩۵٠ ٩٩١٨ ۶٠٣٧ بانک ملی

و ۶٩٠٠ ٣۶٠۵ ٣٣٧٩ ۶١٠۴ بانک ملت این نذورات را با مشخص‌کردن نحوه هزینه‌کرد واریز کنند.

میقات‌الرضا(ع)؛ آماده پذیرایی از ١۵٠هزار زائر

رئیس مجتمع میقات‌الرضا(ع) که یکی از مجموعه‌های خدمت‌رسان به زائران امام‌رضا(ع) به‌ویژه زائران پیاده است نیز می‌گوید: تنهامجموعه زائرسرای بین‌راهی که در تمام ایام سال به‌صورت صلواتی و شبانه‌روزی به زائران خدمت‌رسانی می‌کند، مجتمع میقات‌الرضا‌ در جاده نیشابور و چهار‌کیلومتری ملک‌آباد است.

سیدمحمود تشکری با بیان اینکه مجموعه میقات‌الرضا‌ که با انگیزه خدمت به زائران پیاده در سال٨۵ احداث شد، می‌افزاید: ابتدا پیش‌بینی شده بود که این مجموعه فقط آخر صفر توان استقبال از زائران پیاده را دارد؛ اما با دایر‌شدن نهایی این میقات، شاهد عزمی‌ جدی برای پذیرایی از زائران این حریم در تمامی‌ ایام سال بودیم.وی ادامه می‌دهد: از اواخر دهه آخر صفر سال گذشته تاکنون‌، علاوه‌بر حدود ١٢٠‌هزار زائری که فقط در دهه آخر صفر از جاده نیشابور به مشهد آمدند، دویست کاروان پیاده در طول سال به حرم رضوی مشرف شده‌اند و میقات‌الرضا افتخار میزبانی از این زائران را داشته است.

تشکری از پیش‌بینی خود مبنی‌بر پذیرایی از ١۵٠‌هزار زائر پیاده بارگاه منور رضوی در ایام دهه آخر صفر امسال خبر می‌دهد و می‌گوید: این مجموعه دارای بخش‌های مختلفی چون بهداری، آشپزخانه، نانوایی دائمی‌ و استراحتگاه است که زائران را با آرامش هر‌چه‌‌تمام برای ورود به شهر مشهد آماده می‌کند.

حتی یک ریال هم از زائران نمی‌گیریم

یکی دیگر از اعضای هیئت‌مدیره مجتمع میقات‌الرضا‌ نیز با بیان اینکه حتی یک ریال هم از زائران نمی‌گیریم، می‌گوید: به‌ویژه از اربعین حسینی تا چهل‌وهشتم، خدماتی چون پوشاک، کفش و... به زائران پیاده رایگان است. هادی ابوی می‌افزاید: هم‌وطنان می‌توانند از طریق شماره‌کارت ۶٢٧٣٨١١٠٣۴۵١٣۴۶٢ بانک انصار، نذورات خود را برای پذیرایی هر‌چه‌بهتر از زائران پیاده امام‌رضا(ع) واریز کنند.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی