کد خبر : 57368
/ 20:57
نگاهی به نظرات انگلیسی‌ها درباره حمله کشورشان به سوریه

هدف کامرون جلب رضایت سعودی‌هاست

اواخر هفته گذشته بود که کامرون موضوع حمله هوایی به مواضع داعش در سوریه را در پارلمان بریتانیا مطرح کرد. به گفته کامرون انگلیس نمی‌تواند صبر کند تا ابتدا جنگ داخلی سوریه حل شود و سپس با داعش مبارزه کند.

هدف کامرون جلب رضایت سعودی‌هاست

اواخر هفته گذشته بود که کامرون موضوع حمله هوایی به مواضع داعش در سوریه را در پارلمان بریتانیا مطرح کرد. به گفته کامرون انگلیس نمی‌تواند صبر کند تا ابتدا جنگ داخلی سوریه حل شود و سپس با داعش مبارزه کند. او مدعی است نابودی داعش باید پیش‌از هر اقدام دیگری صورت گیرد. چراکه تهدیدهایی که انگلیس با آن مواجه است، فوریت دارد و درجایی که داعش حضور داشته باشد، ناآرامی‌ها پایان نمی‌یابد!

اما جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر که فردی صلح‌طلب است، مخالفت خود را با حمله هوایی به مواضع داعش در سوریه اعلام کرده و معتقد است نمی‌تواند از پیشنهاد دیوید کامرون حمایت کند، چرا‌که چنین اقدامی باعث حفظ امنیت بریتانیا نیست و راهکاری منسجم برای حل مسئله داعش به حساب نمی‌آید.

 

 پاریس؛ بهانه‌ای برای حمله

اگرچه قبلا هم سخنانی درمورد این‌گونه حملات منتشر می‌شد، اما با حمله ترویستی داعش به پاریس از یک طرف این موضوع قوت بیشتری گرفته است و از طرفی طرح این پیشنهاد، موافقان و مخالفانی را چه در پارلمان و چه در نزد مردم عادی به‌دنبال داشته است. بااین‌توصف باوجود مخالفت کوربین بااین پیشنهاد، بیشتر اعضای حزب کارگر موافق پیشنهاد کامرون هستند. 

ولی این همه ماجرا نیست! به موازات دعوای مسئولان انگلیس بر سر حمله‌کردن یا نکردن به سوریه، مردم هم به دو دسته کلی موافق و مخالف این اقدام تبدیل شده‌اند. براساس نظرسنجی سایت سِروِیشن درخصوص حمله هوایی کشورهای مختلف به مواضع داعش در سوریه، 56درصد مردم براین باورند که حملات هوایی به سوریه باعث ناامنی بریتانیا شده است و 18درصد هم می‌گویند این حملات باعث امن‌ترشدن بریتانیاست. وقتی از مردم پرسیده شد بهترین راه برای مبارزه با داعش کدام است، فقط 15درصد گفتند که بریتانیا هم باید مانند فرانسه به‌طورمستقل فورا مواضع داعش را مورد حملات هوایی قرار دهد، 13درصد گفتند بریتانیا اصلا نباید دخالت کند و 52درصد حمایت دورادور را از این حملات اعلام کردند، به‌شرط آنکه اقدام دولت حساب‌شده و چندجانبه باشد یا مورد حمایت سازمان ملل قرار گیرد. 

موافقان اندک پیشنهاد کامرون مدعی‌اند حملات هوایی به داعش باعث امن‌ترشدن بریتانیا می‌شود؛ چراکه حمله به مواضع داعش، آن‌ها را تضعیف می‌کند و مانع پیش‌روی آن‌ها می‌شود و ازسوی‌دیگر به جنگجویان میانه‌رو (تروریست‌های خوب) این اجازه را می‌دهد تا پیشروی کنند و منطقه را از چنگال تروریست‌ها دربیاورند. آن‌ها همچنین می‌گویند: این مداخله نظامی قانونی است، چراکه قطعنامه2249 شورای امنیت سازمان ملل از اعضای این سازمان می‌خواهد تا تمام اقدامات لازم را برای نابودی داعش در سوریه و عراق انجام دهند. 

ازسوی دیگر، مخالفان این پیشنهاد معتقدند حمله هوایی به داعش باعث آسیب‌پذیرترشدن کشورها می‌شود؛ همان‌طورکه اعضای این گروه پاریس را مورد حمله تروریستی قرار دادند، اگر به آن‌ها حمله هوایی کنیم آن‌ها دست به انتقام می‌زنند و به ما حمله می‌کنند. این عده همچنین می‌گویند: قطعنامه2249شورای امنیت، به فصل7منشور سازمان ملل استناد نمی‌کند. فصل7این منشور می‌گوید که کشورهای عضو این سازمان می‌توانند با دولت یا دولت‌های تهدیدکننده صلح، ناقض صلح یا متجاوز وارد جنگ شوند، نه حملات تروریستی. این مخالفان، به گزارش گروه نظارتی «اقدام علیه خشونت مسلحانه» که براساس آن از ابتدای سال جاری تا ماه ‌آگوست، حملات هوایی باعث کشته‌ و زخمی‌شدن 3هزارو 165غیرنظامی شده‌ است، اشاره می‌کنند. در راستای همین گزارش جمعه هفته گذشته آمریکا برای اولین‌بار اعتراف کرد که یک حمله هوایی این کشور در عراق و سوریه منجر به کشته‌شدن حداقل چهار غیرنظامی شده‌است.

 

 مردم چه می‌گویند؟

در همین زمینه هزاران نفر در اعتراض به حمله هوایی بریتانیا به سوریه در خیابان داونینگ (محل اقامتگاه وزرای بلندپایه کابینه بریتانیا) و دیگر شهرهای بریتانیا اعتراض کرده و فریاد می‌زدند: «به‌نام ما سوریه را بمباران نکنید». دیوید بیل، یکی از شهروندان معترض در این زمینه می‌گوید: امروز آمده‌ام تا مخالفتم را با حمله هوایی به سوریه اعلام کنم. اگر حمله هوایی راه‌حل این مسئله بود، اکنون عراق، افغانستان و لیبی نباید دیگر درگیر جنگ می‌بودند؛ ما باعث افراط‌گرایی، خشم و نارضایتی بیشتری در میان مردم این کشورها شده‌ایم. وی ادامه می‌دهد: متاسفانه فکر می‌کنم باوجود اعتراضات، دیوید کامرون کارش را انجام دهد.

دیسی یکی دیگر از مخالفان هم می‌گوید: ما باید با مسلمانان کشورمان متحد شویم، بمباران سوریه باعث خواهد شد داعش به آرزویش برسد. 

عبدالقادر نیز در نظری که ذیل سخنرانی منتشرشده کامرون در تلگراف گذاشته است، با تاکید بر مخالفتش با جنگ اعلام می‌کند: کامرون تازمانی‌که به قولش به سعودی‌ها عمل نکند، دست‌بردار نیست. او می‌خواهد اسد را به‌وسیله نیروهای میانه‌رو (تروریست‌های خوب) از حکومت برکنار کند و سعی می‌کند از پارلمان مجوز این حمله را بگیرد تا به‌بهانه حمله به داعش سربازان سوری را موردحمله قرار دهد؛ کامرون مدیون عربستان سعودی است و سال‌هاست که از دستورات آن‌ها پیروی می‌کند. اوباما و کامرون به‌خاطر سود چندمیلیارد یورویی به‌واسطه فروش اسلحه به عربستان‌سعودی، هرخواسته‌ای را ازسوی این کشور انجام می‌دهند.

برخلاف اطمینان مخالفان از کارسازنبودن حمله به سوریه، موافقان این حمله اتحاد چندانی ندارند. آن‌ها اگرچه با کلیت حمله به سوریه موافقند اما هنوز هم شک دارند که این نوع حمله بتواند به سوریه کمک کند و استفاده از نیروی زمینی بریتانیا را موثرتر می‌دانند. 

ویلیام هِیگ، وزیر امورخارجه سابق بریتانیا جزو همین دسته است. او می‌گوید: بریتانیا نباید طرح اعزام نیروی زمینی به سوریه را برای جنگ با داعش کنار بگذارد. هودونثنو، یکی دیگر ‌از شهروندان بریتانیا دراین‌باره ذیل سخنان وزیر نظر داده و گفته است: هرموقع که خبری از داعش می‌بینم یا می‌شنوم، عصبانی می‌شوم و دوست دارم بروم و با آن‌ها بجنگم، اما نمی‌دانم که آیا حمله هوایی راه‌حل این مسئله است یا نه! گرس کرافت دیگر شهروند انگلیسی هم دراین‌باره نظر داده و گفته است: حمله هوایی بیشتر به مسئله سوریه کمک نمی‌کند، نیروی زمینی باید وارد عمل شود و داعش را نابود کند تا مهاجران به سرزمینشان بازگردند. باید ائتلاف سازمان ملل ایجاد شود تا این کشور را دوباره امن کند.

مترجم: گل زردی
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی