کد خبر : 57530
/ 08:14
نشانه‌ای از کامل‌شدن عقل که خیلی وقت‌ها باید از شرش خلاص شد!

دندان کندنی را باید کند

سوگل موسوی- جراحی یا کشیدن دندان عقل را همه ما تجربه‌ کرده‌ایم و کمتر فردی پیدا می‌‌شود که در سنین بالا دندان عقلش در دهانش باشد.

دندان کندنی را باید کند

ترس از کشیدن یا جراحی دندان عقل و دردی که بعد از خارج شدن دارد، با سایر دندان‌ها قابل مقایسه نیست و گاه آن‌قدر در حافظه باقی می‌ماند که بعد از گذشت سالیان سال با یادآوری‌اش درد دوباره را احساس می‌کنید.

به گفته دندانپزشکان بیش از ٨۵درصد شهروندان این دندان را از دهانش خارج می‌کنند، اما شاید شما هم با خودتان فکر کرده‌اید چرا دندانی که دیرتر از سایر دندان‌ها رویش می‌کند و زود پوسیده می‌شود باید آن را خارج کرد. یا چرا دندان عقل دیرتر در دهان ظاهر می‌شود. 

دندان عقل با بلوغ ظاهر می‌شود

دکتر سعید اخوان‌مهدوی، دندان عقل را سومین دندان آسیاب بزرگ معرفی می‌کند و می‌گوید: دندان عقل نام دیگر هر یک از دندان‌های آسیاب است که به صورت دائمی در دهان رشد می‌کند. این دندان‌ها آخرین یا انتهایی‌ترین دندانی هستند که در دهان ظاهر می‌شوند و همه این دندان‌ها را دارند.

این جراح دندانپزشک ادامه می‌دهد: در مجموع ۴دندان عقل در طرفین فک رویش می‌کند. رشد این دندان از سنین ١۶سالگی‌ شروع و تا ٢١سالگی ممکن است ادامه داشته باشد. 

وی درباره دیر ظاهر‌شدن این دندان می‌افزاید: همان‌طور که از اسم این دندان پیداست (عقل) است و هم‌زمان با کامل‌شدن فرد و بلوغ او رشد می‌کند. تا قبل از رویش این دندان جای سایر دندان‌ها کمی تغییر می‌کند اما با ظاهر شدنش جای دندان‌ها نیز ثابت می‌شود.

دکتر اخوان‌مهدوی بیان می‌کند: با ظاهر شدن این دندان رشد فک نیز کامل شده و دیگر رشدی در فک نداریم.

فک کوچک مانع رشد کامل دندان عقل

این جراح دندانپزشک درباره مشکلات رویش دندان توضیح می‌دهد: برای برخی افراد، دندان عقل به صورت عادی در دهان ظاهر می‌شود در‌حالی‌که برای سایرین، دندان عقل ممکن است با موفقیت و به طور سالم ظاهر نشود و در دندان‌های عقل ایراد وجود داشته باشد. کوچک‌بودن فک می‌تواند یکی از دلایلی باشد که این دندان به صورت کامل ظاهر نشود.

وی با اشاره به اینکه نگه‌داشتن یا خارج کردین این دندان تنها با نظر پزشک است ادامه می‌دهد: در صورت وجود ایراد در دندان عقل اعم از نهفته یا کج (اُریب) بودن آن و حتی پوسیدگی آنچه در فک بالا و چه در فک پایین، باید برای رفع آن با پزشک مشورت کرد.

این جراح و دندان‌پزشک می‌گوید: با آنکه ٨۵درصد از مردم دندان عقلشان را می‌کشند یا جراحی می‌کنند تنها ١۵درصد از افراد هستند که به دلایلی این دندان را نگه می‌دارند. 

دکتر اخوان‌مهدوی به این دلایل اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: گاهی دندان قبل از عقل کشیده شده و دندان به طور کامل ظاهر شده در این صورت برای پیشگیری از سایر مشکلات دندانی ترجیح می‌دهیم که این دندان را حفظ کنیم.

وی عنوان می‌کند: گاه فک این اجازه را به دندان می‌دهد که به صورت کامل رویش کند و از سوی دیگر تمیز‌کردن آن نیز به خوبی توسط فرد انجام می‌شود و با عملکرد مناسب به سایر دندان‌های آسیاب کمک می‌کند، در این صورت نیز دندان نگه داشته می‌شود.

این جراح دندانپزشک می‌افزاید: در‌صورتی‌که فک اجازه رویش کامل به دندان نداده باشد و سایر دندان‌ها تحت فشار باشند، فرد احساس درد هنگام جویدن داشته باشد یا تشخیص داده شود بوی بددهان به خاطر پوسیدگی دندان عقل است در این حالت دندان جراحی یا کشیده می‌شود.

درد کشیدن یا جراحی طبیعی است

دکتر مهدوی با اشاره به دردی بعد از جراحی یا کشیدن توضیح می‌دهد: این درد کاملا طبیعی است زیرا با کشیدن یا جراحی تروما(صدمه) به بافت آن قسمت وارد می‌شود. تمام جراحان تلاش خود را می‌کنند تا در صورت نهفته‌بودن کمترین میزان استخوان برداشته شود تا درد کمتر باشد.

وی ادامه می‌دهد: استفاده از بی‌حسی مناسب و تجویز مسکن بعد از جراحی یا کشیدن دندان بهترین راه برای کاهش و تسکین دردهای آن است.

دکتر اخوان‌مهدوی با این توضیح که برخی عوارض پس از جراحی یا کشیدن طبیعی است، بیان می‌کند: برخی عوارض مانند درد، تورم، باز نشدن فک و درد هنگام خوردن غذا، از‌جمله مواردی است که به طور طبیعی برای هر فردی پیش می‌آید و از دست دندانپزشک خارج است. عوارضی مانند عفونت، خونریزی درد شدید و... از جمله عوارضی است که به پزشک بستگی دارد.

سوپ را بعد از کشیدن دندان فراموش نکنید

وی در زمینه مراقبت‌های بعد از جراحی یا کشیدن دندان توضیح می‌دهد: بلافاصله پس از جراحی باید از خوردن غذای گرم خودداری کنید. بهترین پیشنهاد این است که یک سوپ پرکالری و پرحجم تهیه کنید و بگذارید خنک شود، سپس آن را به عنوان ناهار یا شام پس از جراحی، میل کنید.

دکتر اخوان‌مهدوی می‌گوید: در روز اول پس از جراحی، از نوشیدن آب، مایعات، آبمیوه و شیر غافل نشوید، زیرا که به جبران حجم خون از دست رفته حین جراحی کمک خواهد کرد. 

یک ساعت پس از پایان جراحی، خوردن یک عدد بستنی می‌تواند، سبب ‌شود تا فرد احساس راحتی بیشتری در ناحیه جراحی شده داشته باشید.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی