کد خبر : 61400
/ 09:13
آشنایی با دارالقرآن کوثر محله فاطمیه که آموزش را با پرورش همراه کرده است

مطب اختصاصی که نسخه قرآنی می‌پیچد

قدمت چندانی ندارد اما در همین سه‌سال که فعالیت جدی قرآنی خود را آغاز کرده، اقدامات خوبی انجام داده است. کارهایی که محور آن، قرآن است و در همین مدت کم، دانش‌آموزان فراوانی را به خود جذب کرده است.

مطب اختصاصی  که نسخه قرآنی می‌پیچد

در این حضور دانش‌آموزان به دارالقرآن کوثر، هیچ اجباری، نه از طرف خانواده و نه مدرسه در کار نبوده است و آن‌ها کاملا اختیاری و مشتاقانه برای فراگیری قرآن در مرکز یادشده حضور پیدا می‌کنند. این بخش خوب ماجرای مرکز قرآنی مدنظر است که به دختر و پسرهای کودک و نوجوان از نحوه صحیح قرائت قرآن گرفته تا حفظ کامل و درک مفاهیم آن را آموزش می‌دهد. اما روی دیگر قصه این مکان معنوی، موضوعی است که مدیر مدرسه اجازه نداده است دانش‌آموزانش متوجه آن شوند و آن، مسئله کمبود امکانات است؛ کاستی‌ای که در نم‌زدگی شدید دیوارهای این مرکز قدیمی نمود پیدا کرده است. دیوارها همه با پارچه‌های رنگی پنهان شده و همچنین پارگی فرش‌ها به نحوی پوشیده شده تا به تعبیر خانم مدیر این مجموعه قرآنی، عزت نفس دانش‌آموزی که برای فراگیری قرآن، پا به دارالقرآن کوثر گذاشته است، حفظ شود.
با این مدیر موفق، فاطمه مهدی‌زاده مشهدی که امسال به‌عنوان مدیر نمونه کشوری برگزیده شده است، درباره مرکز تحت مدیریتش در محله فاطمیه گفتگو کرده‌ایم.


دو بال پرواز، تعلیم و تربیت است
مهدی‌زاده درباره تاریخچه دارالقرآن کوثر می‌گوید: سال‌87 بود که این مجموعه آغاز به کار کرد. البته آن موقع پیش‌دبستانی بود و در‌کنار آن، فعالیت قرآنی داشت. من مدیر یکی از مدارس شهر و منتظر موقعیتی بودم که اهدافم را اجرا کنم. می‌خواستم مدیریت مجموعه‌ای را داشته باشم که صرفا فعالیت قرآنی انجام دهد که به لطف خدا این کار، سه سال است انجام می‌شود و من از سال91 که به این مرکز آمده‌ام، آن را از پیش‌دبستانی کوثر به دارالقرآن کوثر تبدیل کرده‌ام. معتقدم هرکسی که بخواهد به تعالی برسد، با دو بال تعلیم و تربیت، آن هم از نوع قرآنی می‌تواند پرواز کند. با اینکه اداره آموزش‌وپرورش می‌خواست مدیر مدرسه قبلی بمانم، بر خواسته‌ام پافشاری کردم که مدیریت این مرکز را به من بسپارند تا محلی شود که دانش‌آموزان دختر و پسر در آن، کلام خدا را یاد بگیرند و به آن عمل کنند.

از صفر آغاز کردیم
وی با بیان اینکه امکانات اینجا به‌معنای واقعی کم بود، می‌افزاید: اعتقاد دارم مجموعه‌ قرآنی باید جاذبه‌های بسیاری داشته باشد تا بتواند بچه را جذب کند؛ این جاذبه‌ها می‌تواند زیبایی ظاهری باشد یا هدیه‌ای خیلی کوچک برای تشویق بچه‌ها یا مسابقه و بازی یا هرچیز دیگر.
مدیر دارالقرآن عنوان می‌کند: آن زمان، این مرکز جذابیت خاصی نداشت که بچه را به خود جذب کند. ازطرفی دست ما خالی بود؛ یعنی از صفر آغاز کردیم. این نبودِ امکانات در ساختمان کهنه و قدیمی و نم‌های دیوار به‌وضوح دیده می‌شد و همچنان دیده می‌شود. اما نهایت کوشش خود را به کار بستیم تا خانه قرآن تا جایی که از دستمان برمی‌آید، در شأن کتاب الهی و فراگیران آن باشد. معتقد بودم که عزت نفس دانش‌آموز هم باید حفظ شود. با پارچه‌های رنگی گوناگون سرتا‌سر دیوارهای نم‌زده و خراب و ترک‌خورده را پوشاندیم تا بچه‌ها متوجه خرابی دیوارها نشوند. فرش‌های کهنه و پاره را طوری بر کف زمین پهن کرده‌ایم که شکاف‌های آن، پنهان بماند. همین کارهای کوچک و آراستگی ظاهری موجب شده هر نیکوکاری پا به دارالقرآن می‌گذارد، تصور کند که اینجا مرکزی است که از لحاظ مسائل مادی و اقتصادی وضع خوبی دارد و حسابی دستش پر است اما واقعیت چیز دیگری است.
وی ادامه می‌دهد: بعد‌از کارهای ابتدایی، از‌طریق معاون پرورشی وقت اداره ناحیه یک آموزش‌و‌پرورش وارد عمل شدیم و موضوع فعالیت قرآنی این مرکز را در بخشنامه‌ای به همه مدارس ناحیه ابلاغ کردیم. خوشبختانه خانواده‌های بسیاری به ما مراجعه و فرزندشان را در اینجا ثبت‌نام کرده‌اند. پس‌از ثبت‌نام قطعی، طرحی توجیهی برای خانواده‌ها برگزار کردیم و بعد هم به‌طور رسمی فعالیت قرآنی ما آغاز شد.

4 کلاس و 500 دانش‌آموز
مهدی‌زاده درباره این دارالقرآن می‌گوید: چهار کلاس داریم و حدود 500‌دانش‌آموز که اینجا قرآن یاد می‌گیرند؛ 500 دانش‌آموز دختر و پسر در مقاطع ابتدایی و راهنمایی. البته این موضوع به درس بچه‌ها نه‌تنها لطمه نمی‌زند؛ بلکه یادگیری قرآن، توان ذهنی دانش‌آموز را افزایش می‌دهد و به آن‌ها در فراگیری درس کمک می‌کند. نوع برنامه‌ریزی ما هم به‌گونه‌ای است که دانش‌آموزانی که در نوبت صبح هستند، بعداز مدرسه در نوبت عصر آموزش می‌بینند و برعکس. ما برای مقطع دبستان که پنجشنبه‌ها تعطیل هستند، این روز را بهترین زمان برای آموزش قرآن تشخیص داده‌ایم. هیچ‌گونه محدودیتی هم برای ثبت‌نام نداریم.
وی با اشاره‌به برنامه آموزشی سنین مختلف و نحوه آموزش قرآن به فراگیران تصریح می‌کند: در هر سال چهار ترم سه‌ماهه برای دانش‌آموزان درنظر گرفته‌ایم که حتی امتحانات دانش‌آموزان هم خللی به برنامه ما وارد نمی‌کند. بعد هم که به فراخور سن‌و‌سال برنامه‌های روخوانی و روان‌خوانی و تجوید مقدماتی و تجوید عملی و حفظ و قرائت و درکنار آن، درک مفاهیم را آموزش می‌دهیم.

بچه‌ها با قرآن بیمه می‌شوند
«اینجا مطب اختصاصی قرآنی است و تعطیلی هم ندارد.» این را مسئول مجموعه دارالقرآن کوثر می‌گوید و می‌افزاید: الان اگر از پدر و مادری درباره بزرگ‌ترین دغدغه‌شان بپرسید، می‌گویند که فرزندشان بزرگ‌ترین دغدغه است و اینکه آن‌ها در این جامعه سالم بمانند و به جایگاهی شایسته برسند. این نوع فعالیت ما جواب به همین دغدغه والدین است؛ زیرا برای من که در کار تعلیم و تربیت هستم، ثابت شده است که بچه‌ها با قرآن بیمه می‌شوند. حتی مادران بسیاری به ما مراجعه کرده‌اند و این مسئله را به‌صراحت با ما درمیان گذاشته‌اند؛ مثلا همان اوایل کارم، مادری به مرکز آمد و اظهار کرد: «من خودم در خانه‌های مردم کار می‌کنم تا شکم چند سر عائله به سختی سیر شود اما هر‌طور شده می‌خواهم بچه‌ام را قرآنی تربیت کنم، چون در همین مدت که بچه قرآن را یاد می‌گیرد، رفتارش تغییر کرده است و حتی وقتی کار بدی از خواهر یا برادرش سر بزند، با آنکه از آن‌ها کوچک‌تر است، هشدار می‌دهد.»

از مسابقات فوتبال دستی تا آش رشته بابرکت
«دلم می‌خواهد برای بچه‌هایی که برای یادگیری این معجزه الهی عاشقانه به دارالقرآن قدم می‌گذارند، هرکاری که از دستم برمی‌آید، انجام دهم.» مهدی‌زاده با بیان این مطلب می‌افزاید: اینجا فضای زیادی برای برگزاری کلاس‌‌‌های اصلی نداریم؛ چه برسد به برگزاری برنامه‌های جانبی فرهنگی. گاهی کلاس‌های دختران را در مدرسه دخترانه حضرت حوا برگزار می‌کنیم و یکی‌دو بار نیز کلاس‌ها در مسجد محله برپا شده است. باوجوداین، برای اجرای برنامه‌های مناسبتی در همین فضای محدود، کارهایی انجام می‌دهیم. ازجمله برنامه‌هایی که از ابتدا تا انتها مسئولیت آن به‌عهده خود بچه‌هاست. یا حتی سال گذشته جام فوتبال دستی در دهه فجر داشتیم و جام فوتسال و فوتبال به‌مناسبت هفته تربیت‌بدنی. این، گوشه‌ای از برنامه‌های جانبی پسران بود. برای دختران نیز چون محدودیت مالی برای بردن به اردو و... داریم و بضاعت مالی خانواده‌ها نیز اندک است، گاهی در همین مجموعه برنامه بیتوته می‌گذاریم و صبح تا شب بچه‌ها در همین مکان اتراق می‌کنند. برای نمونه یکی از سحرهای ماه رمضان امسال این برنامه اجرا شد. زیارت دسته‌جمعی حرم مطهر امام هشتم(ع) از دیگر برنامه‌های دختران بوده است.
این فعال قرآنی به خاطره جالبی می‌پردازد و می‌گوید: ماه رمضان امسال مادرم -خداحفظش کند- از من خواست نذری‌‌اش را که آش رشته نذر حضرت زهرا(س) بود، برای افطار دانش‌آموزان دارالقرآن بپزم. ابتدا اکراه داشتم از انجام این کار چون تصور می‌کردم شاید بهتر است برای افطار بچه‌ها غذایی که بیشتر آن‌ها دوست دارند تهیه شود اما توان مالی نداشتیم. به‌هر‌حال تصمیم گرفتم خواسته مادر را اجابت کنم. ازطرفی نه فضای مناسبی برای پختن آش داشتم، نه برای پذیرایی از بچه‌ها. وقتی اولیا متوجه موضوع شدند، خودشان کار را دست گرفتند و با 70‌هزار تومان مادرم و وسایل پخت‌وپز، آن‌چنان آش خوشمزه بابرکتی در خانه‌هایشان پختند که هرچقدر دانش‌آموزان درخواست می‌کردند، تمام نمی‌شد. این اولیای مهربان خودشان فرش و زیرانداز آوردند و حیاط دارالقرآن را برای پذیرایی میهمانان کوچک ماه خدا فرش کردند و افطاری به‌یاد‌ماندنی‌ای شد.

اینجا فقط دارالقرآن نیست
اکرم رمضانی، مادر علیرضا داوطلب، قرآن‌آموز نُه‌ساله است. می‌گوید خانه‌اش خیلی دورتر از دارالقرآن کوثر است و می‌افزاید: ابتدا پسرم به عشق فوتبال‌دستی به این مرکز می‌آمد اما کم‌کم به قرآن علاقه‌مند شد.
مادر علیرضا درباره اشتیاق پسرش به حضور در دارالقرآن کوثر و تاثیرگذاری آموزش‌های قرآنی بر فرزندش عنوان می‌کند: من پیش‌‌از این، پسرم را در کلاس پیانو ثبت‌نام کردم اما وقتی برای اولین‌بار او را برای شرکت در مراسمی مذهبی به هیئت محله‌مان بردم، احساس کردم خیلی از این برنامه مذهبی خوشش آمد. این را از نحوه رفتار و بیانش پس‌از حضور در جلسه هیئت فهمیدم. به همین‌دلیل، نام پسرم را در دارالقرآن کوثر نوشتم. انصافا اینجا خیلی خوب قرآن را آموزش می‌دهند و محیط خوب و سالمی برای بچه‌ها دارد. فرزند من، علیرضا را خوب توانست جذب کند. الان او قرائت قرآن را تاحدی یاد گرفته و ازطرفی اگر کسی حرف ناشایستی بزند، واکنش نشان می‌دهد یا مثلا هنگام غذا‌خوردن، آداب اسلامی آن را مو‌به‌مو اجرا می‌کند. پس اینجا فقط دارالقرآن نیست؛ بلکه به نظر من، محلی برای پرورش فرزندان ما برای زندگی درست هم هست.


شهرکی 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی