کد خبر : 61831
/ 21:30
نگاهی به تحقق مأموریت‌های وزارت بهداشت دولت یازدهم؛

از ایجاد کلینیک‌های ویژه تا توسعه بخش های اورژانس

وزارت بهداشت دولت یازدهم در چهارچوب طرح تحول سلامت خود برای بخش‌های درمان و بهداشت خود ماموریت‌های ویژه‌ای تعریف کرده است.

از ایجاد کلینیک‌های ویژه تا توسعه بخش های اورژانس

این ماموریت‌ها شامل «ساخت کلینیک‌های ویژه»، «توسعه و استانداردسازی بلوک‌های زایمان»، «توسعه مراکز اورژانس» و ...می‌شود. هر کدام از این ماموریت‌ها با درصدهای متفاوت در سطح کشور و محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد به مرحله اجرا درآمده‌اند.

 

۱. خدمات هتلینگ بیمارستانی

ارتقای ۸برابری اعتبار تعمیرات بیمارستانی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد: در‌حالی‌که در ایران ۸۳درصد خدمات بستری به وسیله بخش دولتی ارائه می‌شد، اما عمده افراد در گذشته از کیفیت خدمات اقامت بیمار راضی نبودند و در این راستا برنامه توسعه خدمات هتلینگ در کشور کلید خورد. پرداختن به کیفیت و تاثیرگذاری این برنامه نیازمند انعکاس دیدگاه‌های مردم است، البته «ساکی» مدیرکل دفتر توسعه منابع فیزیکی و امور عمرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مدعی است که گام مهم در این بخش با تعمیرات اساسی در بیمارستان‌های کشور رقم خورده است.وی ادامه می‌دهد: از شهریور ۹۳ تا تیرماه ۹۴ که فاز اول برنامه هتلینگ ما به مرحله اجرا درآمد، حدود ۲میلیون مترمربع تعمیرات اساسی در بیمارستان‌های این وزارتخانه انجام گرفت. 

علی رحیمی‌مومن، مدیر فنی و نظارت بر طرح‌های عمرانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم در این‌باره به شهرآرا توضیح می‌دهد: در سال ۹۳، هشت برابر اعتبارات سالانه معمول برای تعمیرات بیمارستانی‌مان، کمک و اعتبار در این بخش دریافت کردیم تا کمکی به ارتقای خدمات هتلینگ باشد.

 

۲. ایجاد کلینیک‌های ویژه 

ساخت کلینیک ویژه قاسم‌آباد معطل زمین: وزارت بهداشت می‌گوید برای کاهش بهای خدمات تخصصی مورد نیاز مردم و صد البته کاستن از شمار مراجعات بیماران سرپایی به بیمارستان‌ها، ساخت کلینیک‌های ویژه را در دستور کار خود قرار داده است.

یک مقام مسئول در وزارت بهداشت به ما می‌گوید که نهاد متبوعش همین حالا ساخت ۲۷۰کلینیک ویژه را در دستور کار دارد.ساکی توضیح می‌دهد: در این پلی‌کلینیک‌ها مردم در یک محیط مناسب از خدمات بهداشت و درمان بهره‌مند می‌شده و هزینه‌های مردم در مراجعه به پزشک متخصص و فوق‌تخصص کاهش می‌یابد. بخشی از آن‌ها خدمات پاراکلینیکی ارائه می‌دهند و تلاش ما این بوده که کلینیک‌های مذکور را با پراکندگی مناسبی در مناطق شهری بنا کنیم.

اما شمار کلینیک‌های ویژه‌ای که همین حالا در محدوده دانشگاه علوم پزشکی مشهد در دست ساخت هستند، به عدد ۱۲ می‌رسد. 

به گفته رحیمی مدیر فنی و نظارت بر طرح‌های عمرانی این دانشگاه، اجرایی برای احداث ۱۱مورد آن‌ها کلید خورده و تنها کلینیک ویژه قاسم‌آباد به مانعِ تامین زمین خورده است. این مقام مسئول با ذکر این توضیح که پنج کلینیک ویژه‌ای که در مشهد احداث می‌شوند، در جغرافیای این شهر پراکنده شده‌اند، می‌افزاید: مراکز‌ هاشمی‌نژاد و طالقانی در محدوده شمالی مشهد و زکریا آن احداث خواهند شد. در جغرافیای جنوب شرقی شهر، کلینیک ویژه سیدی را خواهیم داشت و بالاخره قاسم‌آباد را برای غرب مشهد مدنظر قرار دادیم. مساحت این مراکز بین ۲ تا ۳هزار و ۶۰۰‌مترمربع خواهد بود. 

وی خاطرنشان می‌کند: سرانه خدمات درمانی در منطقه قاسم‌آباد مشهد کم است، از این جهت کمک نهادهای مختلف نظیر شهرداری برای تامین زمین می‌تواند گره‌گشا باشد و به ارتقای شاخص‌های درمانی در این منطقه شهری کمک کند.

 

۳. توسعه و استانداردسازی بلوک‌های زایمانی

راه‌اندازی شماری از واحدهای اختصاصی زایمان در مشهد تا پایان سال ۹۵: اما یکی دیگر از برنامه‌های بخش درمان دولت که به نوعی در راستای ترویج زایمان طبیعی پیگیری می‌شد، ایجاد و یا نوسازی واحدها یا «بلوک» زایمانی در بیمارستان‌های دولتی بود. وزارت بهداشت قول راه‌اندازی هزار و ۱۰۰واحد اختصاصی زایمان را با هزینه‌ای حدود ۲۰۳ میلیارد تومان برای سال ۹۴ داده بود. «ساکی» در این زمینه می‌گوید: از سال گذشته، ساخت ۳۰۰بلوک زایمانی را در بیمارستان‌هایی که تعداد زایمان در آن‌ها بالاتر بود، آغاز کردیم. وی بخشی از این بلوک‌های زایمانی جدید را در محدوده دانشگاه علوم پزشکی مشهد می‌داند و نوید بهره‌برداری آن‌ها را تا پایان سال ۹۵ می‌دهد.

در ادامه رحیمی نیز از بیمارستان‌های کاشمر و قوچان به عنوان مراکزی یاد می‌کند که در آن‌ها به دلیل افزایش شمار زایمان، توسعه بلوک زایمانی تا ۲هزار و ۵۰۰مترمربع محقق شده است. 

رحیمی همچنین از نوسازی این واحدها در بیمارستان‌هایی می‌گوید که مراجعات زایمانی به آن‌ها کمتر است و یادآور می‌شود: بنابر اعلام مقامات استانی، بلوک زایمانی بیمارستان ام‌البنین تا یک ماه آینده آماده بهره‌برداری خواهد شد.

 

۴. بخش اورژانس 

احداث و توسعه سه اورژانس در مشهد: «اورژانس»ها سرفصل بعدی برنامه‌هایی هستند که وزارت بهداشت آن‌ها را از برای «توسعه» وعده داده است. به اذعان مدیرکل دفتر توسعه منابع فیزیکی و امور عمرانی این وزارتخانه، توسعه ۱۳۰اورژانس در کشور در دستور کار است. انگیزه این اقدام هم آن‌طور که «ساکی» توضیح می‌دهد؛ بهبود شرایط خدمات‌رسانی در این مراکز به عنوان «پیشانی» بیمارستان‌هاست. 

وی می‌گوید: برای مشهد، ایجاد و توسعه سه اورژانس تروما را مدنظر داریم. اورژانس طالقانی را کلید زده‌ایم و اورژانس‌های امدادی و‌ هاشمی‌نژاد نیز در مرحله انتخاب پیمانکار قرار دارند که این روند احتمالا در روزهای آینده به سرانجام می‌رسد.

 

۵. درمان سرطان 

ساخت ۴مرکز درمان سرطان مشهد در مرحله انتخاب پیمانکار: ساخت ۲۰۰مرکز درمانی سرطان در کشور را همین یک هفته پیش وزیر بهداشت وعده داد. خبر را «ساکی» یکی از مقامات مسئول در وزارت بهداشت این‌طور تکمیل می‌کند: این مراکز در ۱۳قطب کشور راه‌اندازی می‌شوند و بین ۶ تا ۴۸تخت خواهند داشت. به اذعان وی بعضی از این مراکز خدمات تشخیص و غربالگری خواهند داشت و در شماری هم خدمات شیمی درمانی افزون خواهد شد.

اما رحیمی مدیر فنی و نظارت بر طرح‌های عمرانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم از احداث مراکز درمانی سرطان در بیمارستان‌های امام رضا(ع)، امید، اکبر و‌ هاشمی‌نژاد خبر می‌دهد و می‌گوید: در محدوده تحت پوشش دانشگاه نیز، شهرستان‌های کاشمر و قوچان به این مراکز مجهز می‌شوند. 

به اذعان وی، چهارچوب‌های ساخت این مراکز در مصوب شده و در مرحله انتخاب پیمانکار هستند.

 

خبرنگار: فاطمه آستانی

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی