• خانه
  • یادداشت
  • راز شهادت شیخ نمر
کد خبر : 62059
/ 12:17
محمدجواد نوری

راز شهادت شیخ نمر

خبری ناگوار شنبه صبح در رسانه‌ها منتشر شد. شیخ نمر، عالم شیعه عربستانی به همراه چند تن دیگر از مخالفان حکومت سعودی اعدام شدند.

راز شهادت شیخ نمر

بلافاصله اعتراضات به این اقدام آل‌سعود شروع شد و در کشورهای مختلف اسلامی مخصوصا ایران، تجمعاتی علیه این عمل ظالمانه برگزار شد. در تهران و پیش از آن در مشهد، مردم خشم خود را با پایین کشیدن پرچم دولت سعودی از سفارت و کنسولگری آن کشور در ایران به نمایش گذاشتند.

البته در این میان باز هم اتفاقات نابخردانه‌ای صورت گرفت و آن هم حمله به سفارت و تخریب ساختمان و به آتش‌کشیدن آن مکان بود.

اما در کنار این ابراز ناراحتی درباره سیاست‌های آل سعود، باید به‌دلایل وقوع آن در این برهه از زمان نیز پرداخت.

دولت سعودی بعد از حمایتش از رژیم ظالم آل‌خلیفه در بحرین و تهاجم بی‌ثمرشان به یمن و کشتار مردم بی‌پناه آن کشور و درنهایت موفق‌نشدن در بحران سوریه(با هزینه‌های فراوان و کمک‌های مالی و تسلیحاتی به تروریست‌های تکفیری) و شکست‌هایی که این روزها مزدوران این دولت در سوریه متحمل می‌شوند، خود را در میان سیلی از سیاست‌های غلط و بی‌نتیجه غرق‌شده می‌یابد.

در همین حال، بعد از کشتار بی‌سابقه حاجیان در منا و مسجدالحرام این کشور بیش از گذشته آبروی خود را در میان امت اسلامی و جهانیان در خطر می‌بیند.

به همین دلیل است که مشاهده می‌کنیم این‌روزها آنان برای بیرون‌آمدن از این باتلاقی که خودشان ایجاد کرده‌اند، دست به هر کاری می‌زنند.

البته آل‌سعود به‌جای جبران اشتباهات خود در گذشته، با انجام اقدامات احمقانه و بی‌منطق روز به روز وضعیت خود را بدتر از پیش می‌کند. به این امید واهی که پیروز تحولات منطقه باشد و دست برتر را در میان ملل مسلمان پیدا کند.از چراغ سبز به دولت و ارتش نیجریه برای حمله به شیعیان گرفته تا ایجاد ائتلافی شکننده و خیالی بر علیه داعش و درنهایت کشتن شیخ مظلوم عربستانی در کشور خود، همگی اقداماتی هستند که آل‌سعود برای رهایی خود از وضعی که در آن گرفتار شده، انجام می‌دهد. 

با یک نگاه تیزبینانه و دقیق‌تر می‌شود دید که سردم‌داران آل‌سعود برای نجات خود از این وضع، اولا در پی تشدید اختلافات شیعه‌سنی هستند و ثانیا می‌خواهند که شیعیان را عامل بی‌ثباتی در منطقه معرفی کنند و درنهایت بگویند که این(سعودی‌ها) هستند که توانایی مقابله با این جریان را دارند. غافل از آنکه نه شیعیان از عدالت‌خواهی و عزت‌طلبی خود عقب می‌نشینند و نه هجوم آن‌ها به مسلمانان بی‌گناه اثربخش است. چه اینکه دیگر برای همه دنیا روشن شده است که سیاست شیعیان نماد عقلانیت در منطقه است و این جریان وهابی وابسته به آل‌سعود است که زمینه را برای آتش‌افروزی در غرب آسیا و شمال آفریقا مهیا می‌کند.امری که کم کم افکار عمومی منطقه نسبت به این مسئله آگاه می شود.بی‌تردید کشتن شیخ مبارز و ناهی از منکر عربستانی نیز به همین نیت پلید اختلاف‌افکنی میان شیعه و سنی و درنهایت تضعیف جریان اسلام ناب در منطقه صورت گرفته است. بنابراین مسلمانان باید در برابر هرگونه اختلاف و حاشیه هوشیار باشند و بعد اینکه بدانند دولت سعودی با انجام این‌گونه اقدامات دیگر جای هیچ‌گونه گفتگو و مذاکره را بازنمی‌گذارد.باید ملل اسلامی فتنه سعودی‌ها را که از داخل درحال تضعیف مسلمانان هستند، خاموش کنند.در پایان ذکر این نکته ضروری است که در خاموش کردن شعله فتنه سعودی نقش مردم در وهله اول قرار می گیرد که در این زمینه دیپلماسی عمومی به شدت راهگشاو تعیین کننده است. 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی