• خانه
  • خبرهای سایت
  • حج تمتع و عمره را نباید به روابط سیاسی گره زد
کد خبر : 62333
/ 21:47
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت:

حج تمتع و عمره را نباید به روابط سیاسی گره زد

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: ما بارها اعلام کردیم که دو موضوع حج تمتع و عمره را نباید به روابط سیاسی دو کشور عربستان و ایران گره زد.

حج تمتع و عمره را نباید به روابط سیاسی گره زد

به گزارش خبرگزاری حج، حجت‌الاسلام قاضی عسکر در نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری اظهار کرد: حج از شئون رهبری است و کسانی که مسئولیتی دراین حوزه ندارند، از اظهار‌نظر درباره تعطیل شدن یا نشدن حج تمتع خودداری کنند.

وی افزود: بحث تعطیلی حج درحوزه اختیارات مقام معظم رهبری است و اظهارنظر دیگران دراین حوزه حرکت اشتباهی است.

سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به اینکه حج واجب الهی است، افزود: حج رکن دین ، شعار و علم اسلام است و به‌راحتی نمی‌توان واجب الهی را تعطیل کرد و از اول هم گفته‌ایم که حج از مسائل سیاسی جداست.

وی در ادامه به آخرین وضعیتی حادثه منا پرداخت و افزود: با تشخیص هویت آخرین پیکر، تمامی ۴۶۱‌جانباخته کشورمان در این حادثه شناسایی شدند و با وجود شرایط کنونی در روابط ایران و عربستان تلاش داریم بقیه پیکرهایی که عزیزانشان درخواست کرده‌اند، در آینده به کشور منتقل شوند و این مرحله نیز پایان یابد.

وی افزود: از میان ۷۹‌جان‌باخته ایرانی فاجعه منا که در عربستان دفن شدند، ۴۲‌خانواده رضایت خود را با باقی ماندن اجساد عزیزانشان در عربستان اعلام داشتند و با تلاش بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت تاکنون بیش از ۲۰‌پیکر به کشور بازگردانده شدند.

وی بر لزوم حفظ ارتباط بعثه و سازمان حج با خانواده جان‌باختگان این فاجعه تاکید کرد و خواستار استفاده از راهکارهای مناسب برای حل مشکلات آن‌ها شد.

نماینده ولی فقیه با اشاره به اینکه در موضوع مستندسازی این فاجعه نیز کارهای خوبی صورت گرفته است، افزود: مطالب جمع‌آوری شده از شاهدان عینی خارجی با اظهارات شاهدان عینی ایرانی مطابقت دارد.

سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه کارهای پژوهشی درباره ابعاد مختلف حادثه منا درحال انجام است، افزود: مسائل حقوقی و موضوع پرداخت دیه به بازماندگان جان‌باختگان در حال پیگیری است و در این ارتباط مقالات پژوهشی و اطلاعات جمع‌آوری شده در اختیار دستگاه‌های مسئول قرار می‌گیرد.

 

متقاضیان حج برای کسب اطلاعات فقط به سایت سازمان حج مراجعه کنند

رئیس سازمان حج و زیارت نیز با بیان اینکه درباره حج تمتع باید از دو منظر شرعی و مصالح ملی به این موضوع پرداخته شود، گفت: از منظر مصالح ملی این موضوع در شورای عالی حج و شورای عالی امنیت ملی بررسی خواهد شد که ریاست هر دو شورا به‌ عهده رئیس‌جمهور است، اما از منظر شرعی باید توجه داشت که هر تصمیمی منوط به نظر ولی‌ امر مسلمین و مراجع عظام تقلید است و در اظهارنظرها باید از این محدوده خارج نشویم.اوحدی افزود: با این حال تاکنون برنامه‌ریزی سازمان حج و زیارت برای برگزاری حج تمتع بدون هرگونه تغییری در حال انجام است.

وی با توجه به شایعات مختلفی که درباره حج تمتع ۹۵ گفته می‌شود، از متقاضیان این سفر می‌خواهیم برای کسب اطلاعات موثق فقط به سایت سازمان حج و زیارت مراجعه کنند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی