کد خبر : 63034
/ 09:51
لبخندی زیبا داشته باشید

سفید دندان

موسوی- دندان‌های سالم و مرتب آرزوی همه ماست، اما برخی عادت‌های تغذیه‌ای که داریم، سبب می‌شود تا بدون آنکه بخواهیم دندان‌های ما را خراب کند.

سفید دندان

شاید شما هم یکسری عادت‌هایی داشته باشید که به مرور زمان موجب خرابی دندان‌هایتان شود؛ پس بهتر است که آن‌ها را بشناسید و هر‌چه سریع‌تر ترکشان کنید.

﷯ باز کردن در قوطی با دندان هرگز!: باز کردن بطری و پاره کردن پلاستیک با دندان، ممکن است مرسوم باشد اما یکی از عادات بدی است که دندان‌ها را خراب می‌کند. استفاده از دندان به عنوان ابزار می‌تواند موجب لب پر شدن یا ترک خوردن آن شود. به جای این کار همیشه یک قیچی و در‌باز‌کن کوچک همراه خود داشته باشید. دندان‌های شما فقط برای خوردن طراحی شده‌اند.

﷯ دندان‌قروچه: دندان‌قروچه به مرور زمان پوشش مینای دندان را از بین می‌برد. بیشتر استرس و عادات خواب موجب دندان‌قروچه می‌شوند؛ بنابراین ممکن است کنترل آن دشوار باشد. در طول روز از مصرف غذاهای سفت خودداری کنید تا درد و آسیب ناشی از این عادت کاهش یابد. می‌توانید شب هنگام از محافظ دهان استفاده کنید (ابزاری مخصوص محافظت از دندان‌ها در مقابل دندان قروچه) تا در حین خواب دندان‌هایتان به خاطر ساییده شدن صدمه نبینند.

﷯ شیشه شیر هنگام خواب: محافظت از دندان از همان دوران کودکی آغاز می‌شود. اگر هنگام خواب کودک شیرخواره به او شیشه شیر یا آبمیوه بدهید، دندان‌های تازه او را در مسیر پوسیدگی قرار می‌دهید. کودک ممکن است به خوابیدن با شیشه در دهان، عادت کند و دندان‌هایش در تمام طول شب غرق در شکر باشند. 

﷯ شربت سرفه: با اینکه قطره و شربت سرفه در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد، دلیل نمی‌شود که مصرف آن ضرری نداشته باشد. بیشتر شربت سرفه‌ها پر از شکر هستند؛ بنابراین پس از مصرف آن‌ها دندان‌هایتان را خوب مسواک بزنید. فرقی نمی‌کند شکر چسبیده به دندان‌هایتان از شربت سرفه بوده یا شکلات، در هر صورت موجب تخریب دندان می‌شود. شکر با پلاک‌هایی که روی دندان‌ها چسبیده‌اند، واکنش می‌دهد، سپس باکتری‌های موجود در پلاک‌های شکر را به اسید تبدیل می‌کنند که مینای دندان را حل می‌کند و موجب تشکیل سوراخ‌های ریز در دندان می‌‌شود.

﷯ هله‌هوله دندانتان را خراب می‌کنند: همه خوراکی‌های شیرین پوسیدگی دندان را تسریع می‌کنند، اما برخی شکلات‌ها تاثیر مخرب‌تری دارند. آدامس مدت‌ها در دهان قرار دارد و ساعت‌ها محتوای شکر آن‌ها روی دندان باقی مانده و به اسید تبدیل شده و این اسید در تماس با مینا قرار دارد. اگر می‌خواهید آدامس و پاستیل بخورید به جای یک میان وعده جدا، آن را همراه یک وعده غذایی مصرف کنید، در حین غذا بزاق بیشتری ترشح می‌شود که اسید و مواد باقیمانده شکلات را تا حدی می‌شوید و پاک می‌کند.

﷯ اسید نوشابه‌ها بدتر از شکر است: شکلات تنها منبع شکر دریافتی نیست. نوشابه‌ها ١١‌قاشق چای‌خوری شکر در هر جیره غذایی دارند. علاوه بر آن نوشابه حاوی اسید سیتریک و اسید فسفریک است که مینای دندان را می‌زداید. نوشابه‌های رژیمی اگر‌چه شکر ندارند، اما اسید بیشتری به شکل شیرین‌کننده مصنوعی دارند.

﷯ این دشمن پنهانی دندان‌ها: باکتری‌های موجود در پلاک دندان غذاهای نشاسته‌ای را نیز به اسید تبدیل می‌کنند. حمله این اسید به دندان ٢٠دقیقه طول می‌کشد و اگر غذا بین دندان‌هایتان باقی مانده باشد یا مرتب میان وعده مصرف کنید، مدت این حمله طولانی‌تر نیز خواهد بود. پس از مصرف چیپس سیب‌زمینی یا غذاهای نشاسته‌ای دیگر که ممکن است بین دندان‌ها باقی بمانند، نخ دندان بکشید.

﷯ میان وعده مناسب انتخاب کنید: میان وعده‌ها سبب می‌شوند بزاق کمتری در حین غذا ترشح شود و بنابراین ذرات غذا مدت بیشتری در دهانتان باقی بمانند. از میان وعده به دفعات زیاد خودداری کنید و از میان وعده‌های کم‌شکر و کم‌نشاسته مانند هویج، بیشتر استفاده کنید.

﷯ جویدن مداد: برخی افراد هنگام تمرکز بر کار یا مطالعات مداد یا خودکار خود را می‌جوند. این کار همانند جویدن یخ، به دندان‌ها صدمه می‌زند. زمانی که دوست دارید چیزی بجوید، آدامس بدون شکر انتخاب بهتری است. جویدن جریان بزاق را تحریک می‌کند، بزاق موجب تقویت و استحکام دندان‌ها و محافظت از آن‌ها در مقابل اسیدهای از بین برنده مینا می‌شود.

﷯ قهوه، رنگ دندان را تغییر می‌دهد: رنگ تیره قهوه و اسیدیته قهوه به مرور زمان موجب زرد شدن دندان‌ها می‌شود. خوشبختانه لکه حاصل با روش‌های مختلف سفید‌کردن دندان به راحتی پاک می‌شود. در‌صورتی‌که نگران تغییر رنگ دندان خود هستید، با دندانپزشک صحبت کنید.

﷯ دخانیات ممنوع: سیگار و محصولات دیگر تنباکو مانند قلیان، زرد شدن دندان‌ها و بیماری‌های لثه را که منجر به افتادن دندان می‌شوند، در پی خواهد داشت. همچنین تنباکو موجب سرطان دهان، لب و زبان می‌شود. اگر به دنبال یک دلیل دیگر برای ترک سیگار هستید، به چهره خود هنگام لبخند فکر کنید.

﷯ زیاده‌روی در خوردن: زیاده‌روی در خوردن اغلب شامل مصرف مقدار زیادی شیرینی است که به پوسیدگی دندان منتهی می‌شود. پرخوری و سپس استفراغ عمدی برای دندان مخرب است، زیرا اسیدهای قوی موجود در مواد استفراغی، دندان را فرسایش داده و آن را ضعیف و شکننده می‌کنند. این اسیدها موجب بوی بد نفس نیز می‌‌شوند.

﷯ یخ خوردن به دندانتان آسیب می‌زند: یخ، ماده‌ای طبیعی و بدون شکر است، بنابراین شاید تصور کنید خوردن آن ضرری ندارد اما جویدن قطعات سخت یخ می‌تواند دندان‌هایتان را لب پر کرده یا حتی دچار ترک خوردگی کند. اگر جویدن یخ موجب تحریک بافت نرم داخل دندان شود، دندان‌درد مکرر حاصل آن خواهد بود. غذاهای داغ و سرد ممکن است موجب درد سریع و شدید و ناگهانی دندان شوند.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی