• خانه
  • یادداشت
  • آیا ترکیه و عربستان دست به خودکشی می‌زنند؟
کد خبر : 63502
/ 11:08
دکتر محمدجواد نوری

آیا ترکیه و عربستان دست به خودکشی می‌زنند؟

پیشروی‌های اخیر نیروهای جبهه مقاومت در میدان سوریه و مخصوصاً استان حلب و شکستن حصر نبل و الزهرا، مخالفین اسد را بسیار خشمگین و مستأصل کرده است. مخالفینی که به همین بهانه مذاکرات را به شکست کشاندند.

آیا ترکیه و عربستان دست به خودکشی می‌زنند؟

 این روزها ارتش سوریه و نیروهای مدافع ملی با کمک سپاه ایران، حزب‌ا...، برخی نیروهای حشد الشعبی عراق و البته نیروی هوایی روسیه کاملا از لاک دفاعی قبلی خود درآمده و روزبه‌روز در حال بازپس‌گیری مناطق اشغالی هستند. 

از یک طرف کردهای سوریه که مخصوصاً بعد از ماجرای کوبانی به شهرت جهانی رسیده‌اند، در ماه‌های اخیر پیروزی‌های زیادی را به دست آورده‌اند و از طرف دیگر با پیروزی ارتش بر تروریست‌ها در شمال حلب، کردهای سوریه (ی.پ.گ) از این فرصت استفاده کرده و مناطق دیگری را در شمال سوریه به تصرف خود درآوردند. این موضوع باعث عصبانیت ترکیه شده و در چند روز اخیر شاهد هستیم که چطور ترک‌ها این مناطق را توسط توپخانه خود مورد هدف قرار می‌دهند. بعد از این تحولات (پیروزی‌های اخیر ارتش و کردها) بود که جبهه مخالفان مقاومت از اعزام نیروی زمینی به سوریه سخن گفتند. درست است که بهانه آنان مقابله با داعش است اما همگان می‌دانند که هدف ترکیه و سعودی از این اقدام، جلوگیری از پیشروی‌های ارتش و کمک به شورشیان است. البته این موضع‌گیری را نمی‌توان چندان جدی تلقی کرد چراکه خود ترکیه و عربستان سعودی واقف هستند که در صورت دست‌زدن به چنین اقدامی با واکنش شدید ایران و روسیه و البته ارتش سوریه مواجه خواهند شد.با سرریز تبعات بحران سوریه به این کشور، امروز ترک‌ها در درون مرز خود با مشکلات متعدد امنیتی مواجه هستند. ترکیه‌ای که تا پیش‌ از این سعی در حل بحران کردها در درون کشورش را داشت، اینک مجبور است به‌جای جنگ با پ.ک.ک در کوهستان‌ها در شهر با آنان بجنگد؛ بنابراین اگر آنان از این اتفاقات درس گرفته باشند، به‌هیچ‌وجه جبهه جدیدی برای خود ایجاد نمی‌کنند. 

امید شاهزادگان سعودی نیز به چراغ سبز ایالات‌متحده است که بتوانند با پشتوانه آنان به سوریه حمله کنند اما مسئله این است که آمریکا نیز فعلا به دلایل مختلف ترجیح می‌دهد این‌کار را انجام ندهد. 

درنهایت می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که با دست برتر جریان مقاومت در سوریه، جبهه مخالفان اسد خود را در وضعیتی ضعیف می‌بینند که نه توان مصالحه سیاسی دارند و نه پیروزی در میدان نبرد. این است که باز دست به دامان غربی‌ها شده‌اند. غربی‌هایی که این روزها تمایلی برای دخالت مستقیم در تحولات را ندارند. 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی