کد خبر : 63651
/ 20:59
بخش‌هایی که جزو مشهدند اما انتخاباتشان با فریمان است؛

دوگانگی تقسیمات در شهرستان مشهد!

چهار روز دیگر تا انتخابات مجلس شورای اسلامی بیشتر نمانده است و فرمانداری‌ها همه هم‌وغم خود را برای آمادگی فضای انتخاباتی شهرستان‌های خود معطوف کرده‌اند

دوگانگی تقسیمات در شهرستان مشهد!

چهار روز دیگر تا انتخابات مجلس شورای اسلامی بیشتر نمانده است و فرمانداری‌ها همه هم‌وغم خود را برای آمادگی فضای انتخاباتی شهرستان‌های خود معطوف کرده‌اند و در این‌ راستا شهرستان مشهد با سه بخش و سه شهر، همانند دیگر شهرستان‌های استان و کشور تدابیر لازم را برای برگزاری انتخاباتی سالم در دستورکار دارد.

نکته‌ای که در حوزه انتخابیه شهرستان مشهد باید به آن اشاره کرد دوگانگی جغرافیایی و سیاسی دو بخش از این شهرستان است، به نحوی که به گفته سخن‌گوی شورای اسلامی شهرستان مشهد « در حال حاضر بخش‌های رضویه و احمدآباد با وجود آنکه از نظر جغرافیایی متعلق به شهرستان مشهد است و امور اداری آنان باید توسط مشهد پیگیری شود اما از نظر سیاسی انتخابات آنان در حوزه اختیارات شهرستان مشهد نیست.»به گزارش شهرآرا؛ عباس‌علی بادیانی در بیان جزئیات بیشتر این‌گونه تقسیم‌بندی سیاسی و جغرافیایی شهرستان مشهد اظهار داشت: شهرستان مشهد دارای سه بخش و سه شهر است که در این راستا بخش مرکزی به مرکزیت مشهد، بخش رضویه به مرکزیت شهر رضویه و بخش احمدآباد به مرکزیت شهر ملک‌آباد است.

 

انتخابات رضویه و احمدآباد مشهد با فریمان!

به گفته سخن‌گوی شورای اسلامی شهرستان مشهد، به‌رغم آنکه این دو بخش از نظر جغرافیایی متعلق به مشهد هستند اما در تقسیمات سیاسی، انتخابات این دوبخش با حوزه انتخابیه سرخس و فریمان صورت می‌گیرد و نماینده مردم این بخش مشهد نماینده مردم فریمان و سرخس نیز هست.

بادیانی در ادامه یادآور شد: مرکزیت انتخابات دو بخش رضویه و احمدآباد شهرستان مشهد با فریمان است و فرمانداری فریمان با توزیع برگه‌های آرا، بر اجرا و صحت انتخابات در این دو بخش نظارت دارد.

 

پیگیری مجلس نهم برای تغییرات حوزه‌های انتخابیه بدون نتیجه ماند

سخن‌گوی شورای اسلامی شهرستان مشهد همچنین به طرح نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ارتباط با تغییرات سیاسی حوزه‌های انتخابیه کشور نیز اشاره داشت و گفت: بر همین مبنا مجلس نهم با ارائه طرحی تغییرات برخی حوزه‌های انتخابیه را در دستورکار خود قرار داد.

به گفته بادیانی بر مبنای این طرح مجلسی‌ها، مقرر شده بود که حوزه انتخابیه احمدآباد و رضویه با مشهد یکی شود تا این دوگانگی جغرافیایی و سیاسی را دیگر شاهد نباشیم و از سوی دیگر حوزه انتخابیه کلات که اکنون با مشهد است به حوزه انتخابیه درگز منتقل شود.

وی متذکر شد: با این‌حال پیگیری‌های مجلس نهم برای تصویب این طرح بی‌نتیجه ماند و در نهایت در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی(انتخابات ۷اسفندماه)، حوزه انتخابیه مشهد با کلات خواهد بود و مردم بخش‌های رضویه و احمدآباد نیز با مردم فریمان و سرخس برای انتخاب نماینده خود پای صندوق‌های رای خواهند رفت.

 

چند گلایه و مطالبه از نمایندگان برای حاشیه‌های شهرستان

سخن‌گوی شورای اسلامی شهرستان مشهد در ادامه باصراحت به بیان چند گلایه از نمایندگان مجلس پرداخت و گفت: متاسفانه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره‌های گذشته با وجود آنکه فعالیت ستادهای انتخاباتی آنان در حاشیه‌های شهر مشهد و حتی در بخش‌هایی مانند رضویه و احمدآباد بیش از هر جای دیگر فعال بود اما توجه‌شان آن‌گونه که ستادهای آنان فعال بود، چشمگیر نبود.

بادیانی در ادامه اظهار داشت: هر نماینده مجلس شورای اسلامی از ۳۰روز فعالیت خود در ماه باید ۱۰روز را به منطقه خود رسیدگی کند که با یک حساب سرانگشتی در سال این رسیدگی و سرکشی به حوزه‌های انتخاباتی معادل ۱۲۰روز 

خواهد بود.

 

کم لطفی نمایندگان دوره‌های قبل به رضویه و احمدآباد

سخن‌گوی شورای اسلامی شهرستان مشهد در ادمه با گلایه از روند رسیدگی و سرکشی نمایندگان دوره‌های پیشین مجلس شورای اسلامی به احمدآباد و رضویه عنوان داشت: با قاطعیت و به عنوان سخن‌گوی شورای اسلامی شهرستان مشهد این جمله را می‌گویم که نمایندگان دوره‌های پیشین مجلس شورای اسلامی به رغم آنکه ستادهای آنان در حاشیه مشهد و بخش‌های رضویه و احمدآباد فعال بود اما میزان بازدید و سرکشی آنان به حوزه‌های خود بر مبنای مطالبه قانونی صورت نگرفت.

به گفته وی سهم بخش‌های احمدآباد و رضویه برای بازدید نماینده مجلس این حوزه انتخابیه با لحاظ‌کردن چهارحوزه‌ای بودن نماینده این بخش، ۳۰روز در سال است.

سخن‌گوی شورای اسلامی شهرستان مشهد مطالبه جدی مردم این مناطق را رسیدگی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و پیگیری مطالبات بحق آنان دانست و خواستار توجه نمایندگان راه یافته به مجلس شورای اسلامی در این حوزه شد.

 

آب احمدآباد و رضویه را دریابید

وی با ارائه مصداقی مشکلات مردم حاشیه شهر مشهد و نیز دو بخش احمدآباد و رضویه عنوان داشت: حل مشکلات آب در بخش رضویه به سه میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد تا درنهایت حق‌آبه سد دوستی به ساکنان این بخش انتقال داده شود و مردم این بخش نیز از آب این سد بهره‌مند شوند.

بادیانی مشکلات آب شرب احمدآباد را حادتر از شهر رضویه برشمرد و در ادامه تصریح کرد: با پیگیری‌هایی که شورای اسلامی شهرستان مشهد در این‌باره داشت و نیز با بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانونی این شورا، مبلغ ۵۲میلیارد تومان برای آب‌رسانی به این محدوده( به استناد آیین داخلی شورای شهرستان ماده ۲۸) مصوب و به فرمانداری اعلام شد.

سخن‌گوی شورای اسلامی شهرستان مشهد ادامه داد: این مصوبه با ارائه به استانداری خراسان‌رضوی در شورای برنامه‌ریزی استان به تصویب رسید اما در شورای منابع آبی استان مصوب نشد.

وی متذکر شد: قطع و یقین یک نماینده مجلس در این حوزه با در دست داشتن ابزارهای قانونی می‌تواند این‌گونه مشکلات حوزه‌های انتخابیه خود را برطرف کند و همان‌گونه که ما آب و فاضلاب را با ابزارهای قانونی مکلف به ارائه طرح کردیم، یک نماینده هم در سطح کلان می‌تواند عدم اختصاص منابع را از وزرا با طرح سوال پیگیری کند.

 

خبرنگار: الهام مهدیزاده

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی