کد خبر : 63801
/ 21:58
نمایشگاه مشاغل خانگی در مشهد گشایش یافت؛

گلایه از بی‌مهری بانک‌ها تا قاچاق

نمایشگاه ملی مشاغل خانگی و تعاونی‌ها چهارشنبه شب با حضور معاون اقتصادی استاندار و مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد گشایش یافت.

گلایه از بی‌مهری بانک‌ها تا قاچاق

در این نمایشگاه ۹۸‌غرفه متعلق به فعالان مشاغل خانگی و تعاونی‌ها، محصولات و دستاوردهای خود را در معرض نمایش و فروش قرار داده‌اند. نمایشگاه مشاغل خانگی و تعاونی‌ها از چهارشنبه هفته گذشته تا دهم اسفند ماه به مدت پنج روز از ساعت‌۱۶ تا ۲۲ در محل نمایشگاه مشهد پذیرای عموم علاقه‌مندان است. برگزاری این نمایشگاه فرصتی شد تا با فعالان مشاغل خانگی گفتگو کرده و دغدغه‌ها و مشکلات آن‌ها را جویا شویم.

 

گلایه از بانک‌ها

در این رابطه پوراحمدی که در نمایشگاه حضور یافته است، گفت: سال‌هاست که در زمینه قالیبافی فعالیت داشته و برای تغییر ‌دار قالی و بهبود کارگاهی که در آن کار می‌کنم، قصد داشتم تا از تسهیلات ویژه کسب و کار خانگی استفاده کنم. از‌آنجایی‌که از شرایط تخصیص تسهیلات مشاغل خانگی بی‌اطلاع بودم، بیشتر کارهای مربوط به تغییر دار قالی و ساخت‌و‌ساز زیرزمینی را که در آن مشغول به کار هستم، انجام دادم، اما زمانی که به مرحله دریافت تسهیلات رسیدم، وقتی متوجه درصد زیاد نرخ سود تسهیلات شدم از دریافت وام منصرف شدم.

وی افزود: اگر این تسهیلات برای حمایت از مشاغل خانگی است، چرا نرخ سود آن با تسهیلات دیگر بخش‌ها فرقی ندارد، در‌حالی‌که این مشاغل به دلیل کوچک‌بودن از سود اندکی برخوردار است.

 

واردات بی‌رویه ، کمر تولید را می‌شکند

همچنین حسین نمازی از اواخر سال‌۸۹ که تولیدی جوراب‌بافی را با ۲‌دستگاه راه‌اندازی کردم تا یک سال با همکاری همسرم کار را ادامه دادم ولی با توجه به اینکه، یکی از دستگاه‌ها خوابیده و تولید ناچیز بود، درآمد اندکی در حدود ۷۰۰‌هزار تومان داشتم، پس از آنکه تعمیرات دستگاه‌ها را خود فراگرفتم و یک نفر دیگر به مجموعه ما اضافه شد، اندک اندک سطح تولیدات و درآمد ما افزایش یافت و هم‌اکنون ۲‌دستگاه را به ۶دستگاه ارتقا داده‌ام. وی درباره مشکلات کارش می‌گوید: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات مشاغل خانگی را واردات بی‌رویه عنوان کرده و گفت: وقتی پوشاک و جوراب به صورت بی‌رویه و قاچاق وارد کشور می‌شود، آن‌ها با قیمت کمتری در بازار عرضه شده و در نتیجه ما در بازاریابی محصولات دچار مشکل می‌شویم.

الهام فیضی، فارغ‌التحصیل مهندسی کشاورزی نیز گفت: از‌‌‌آنجا‌که در دوران تحصیل بیشتر آموزش‌های ما تئوری بود و من دوست داشتم تا به فعالیت عملی بپردازم و علم و عمل را همگام کنم از سال‌۱۳۹۰ شروع به پرورش قارچ کردم.

وی افزود: در ابتدای شروع کارگاه قارچ کمی استرس داشتم اما چون با مطالعه و آموزش و پشتکار وارد شده بودم و با پرورش‌دهندگان نمونه دیگر مشورت کرده بودم، به موفقیتم ایمان داشتم؛ به‌طوری‌که الان چشم‌انداز من ارتقای کارگاه به واحد صنعتی است. وی تصریح کرد: از‌آنجا‌که بیشتر مراحل تولید در مشاغل خانگی از مواد اولیه در تا تولید نهایی داخلی است، این فعالیت‌ها گام‌هایی عملی در رسیدن به اقتصاد مقاومتی است.زهرا تقوی، از فعالان صنعت پوشاک نیز گفت: از خیلی وقت پیش در فکر ایجاد زمینه‌ای برای کارآفرینی زنان بودم، نهایتا فکر کردم که خیاطی برای بانوان بهتر از سایر مشاغل برای کسب درآمد باشد، در فنی‌و‌حرفه‌ای در دوره‌های خیاطی شرکت کردم و پس از فراگیری کامل این حرفه برای بانوان کلاس‌های خیاطی را به‌صورت رایگان برگزار و سپس از بین علاقه‌مندان برای کار در تولیدی ثبت‌نام کردم.وی افزود: کانونی برای اشتغال حدود ۲۰‌نفر ایجاد کرده‌ام اما به علت کمبود سرمایه نمی‌توانم کارگاه خودم را توسعه دهم، این در‌حالی است که اگر بانک‌ها تسهیلات لازم را به من بدهند، می‌توانم برای حداقل ‌۴۰نفر شغل ایجاد کنم. وی تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات ما قاچاق پوشاک است که بازار ما را در خطر قرار داده است. وی بیان کرد: همچنین به دلیل اینکه به بازار دسترسی نداریم، عرضه‌کنندگان، تولیدات ما را کمتر از ارزش واقعی خریداری کرده و بیشتری سود را از فعالیت‌های مشاغل خانگی نصیب عرضه‌کنندگان می‌شود.

 

حمایت از بازاریابی مشاغل خانگی

معاون هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی در بازدید از این نمایشگاه گفت: مهم‌ترین مشکل بخش محصولات مشاغل خانگی فقدان بازاریابی مناسب است اما فضای مجازی می‌تواند این امکان را برای تبلیغات گسترده یک محصول و جذب مشتری فراهم کند. وی گفت: مهم‌ترین امتیاز مشاغل خانگی، این است که سرانه تولید برای هر شغل خانگی با هیچ معیاری از معیارهای اشتغال‌زایی در سرانه تولید بخش‌های معدن، صنعت و تجارت قابل قیاس نیست؛ بلکه به مراتب کمتر است.

مروج‌الشریعه افزود: ایجاد یک شغل خانگی بسیار کمتر از ایجاد یک شغل صنعتی هزینه دارد، در‌حالی‌که محصول صاحبان مشاغل خانگی به لحاظ کیفیت و قیمت تمام شده به‌صرفه‌تر از سایر تولیدات صنعتی مشابه است.

وی گفت: اکنون نگاه مسئولان به محصولات مشاغل خانگی تغییر کرده و باور دارند که مشاغل خانگی می‌تواند به عنوان یکی از راهکارهای بسیار موثر، زودبازده، کم‌هزینه و اشتغال‌زا و بدون نیاز به سرمایه‌گذاری‌های سنگین زیرساختی در یک فضایی که هم انسجام خانه و خانواده محفوظ بماند و هم از وقت اضافه عناصر مولد یک خانواده بهره‌برداری شود، شکل گیرد.وی افزود: مشاغل خانگی نیاز به تشکل و سازمان‌دهی دارند تا در کنار مسئولان دولتی در تصمیم‌گیری‌ها حضور داشته باشند و بتوانند به توسعه این صنعت کمک کنند.

 

واسطه‌ها مشکل رونق مشاغل خانگی

همچنین مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت:حضور واسطه‌ها و دلالان مانع از دستیابی فعالان مشاغل خانگی به سود واقعی حاصل از فروش تولیداتشان می‌شود، لذا نمایشگاه بهترین مکان برای عرضه مستقیم محصولات دارندگان مشاغل خانگی است. احمدی اظهار کرد: امسال مجوز برای ایجاد پنج هزار فرصت شغلی در حوزه مشاغل خانگی در استان خراسان رضوی صادر شد که عمده آن‌ها مربوط به مهارت آموزان سازمان فنی و حرفه‌ای، صنایع دستی و بهزیستی است.

 

خبرنگار: مهسا رهنما

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی