کد خبر : 64602
/ 10:38
نکته‌هایی که باید برای حفظ سلامت دندان‌ها بدانید

دندان‌شویی

دهان‌شویه‌ها حاوی ترکیباتی هستند که در خمیردندان‌ها وجود ندارد، لذا در شرایطی که مشکلی در دندان‌ها یا لثه وجود دارد، مکمل مسواک محسوب می‌شوند.

دندان‌شویی

حشتمی- برخی افراد که بیش از حد نگران سلامت دهان و دندان‌هایشان هستند، علاوه بر مسواک زدن از دهان‌شویه‌ها نیز استفاده می‌کنند. با این حال استفاده از این محصولات در مواقع ضروری توصیه می‌شود، چون استفاده طولانی‌مدت و مکرر از دهان‌شویه‌ها، عوارضی برای سلامت دندان‌ها و همچنین سلامت عمومی بدن

دارد.اگر لازم است که از دهان‌شویه استفاده کنید، حتما برچسب محصول و روش استفاده از آن را با دقت بخوانید. حتما از دهان‌شویه بدون الکل، محافظت کننده، ضدعفونی کننده، تمیزکننده و ضدآفت استفاده کنید. 

بهتر است بدانید که خودتان نیز می‌توانید دهان‌شویه‌های طبیعی و خانگی تهیه کرده و استفاده کنید. این دهان‌شویه‌ها نیز به اندازه محصولات به فروش رسیده در داروخانه‌ها موثر خواهند بود. 

﷯ 

برای حساسیت‌های دندانی و بوی دهان

دهان‌شویه‌ها متناسب با فرمولی که دارند، برای درمان مشکلات خاص دهان و دندان تولید می‌شوند. این محصولات برای درمان مشکلاتی مانند حساسیت دندان‌ها، آفت دهان، بوی بدن دهان و‌... استفاده می‌شوند. 

دهان‌شویه‌ها حاوی ترکیباتی هستند که در خمیردندان‌ها وجود ندارد، لذا در شرایطی که مشکلی در دندان‌ها یا لثه وجود دارد، مکمل مسواک محسوب می‌شوند. 

دهان‌شویه‌ها نباید بدون تجویز پزشک بیش از دو هفته استفاده شوند، چون باعث به هم زدن فلور دهان شده و در طولانی مدت باعث ایجاد قارچ می‌شوند.

دهان‌شویه‌های ضدعفونی‌کننده از ترکیباتی مانند هگزتیدین و کلرهگزدین تشکیل می‌شوند که برای مقابله با میکروب‌ها در نظر گرفته شده‌اند. این نوع دهان‌شویه‌ها اغلب در صورت بروز التهاب و عفونت مخاط دهان استفاده می‌شوند. دندانپزشک‌ها بعد از انجام جراحی برای مقابله با تکثیر میکروب این دهان‌شویه‌ها را تجویز می‌کنند. 

﷯ 

پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها

پوسیدگی دندان‌ها جزو عوامل اصلی نابودی دندان‌ها محسوب می‌شوند. میکروب‌ها و باکتری‌هایی که مینای دندان را از بین می‌برند، باعث بروز پوسیدگی می‌شوند. 

توصیه می‌شود که هر از گاهی از دهان‌شویه‌ها استفاده کنید تا با پوسیدگی مقابله شود. این محصولات حاوی ترکیباتی هستند که مینای دندان را در برابر حملات اسیدی باکتری‌ها مقاوم‌تر می‌سازند.

﷯ 

در مصرف افراط نکنید

با وجود اینکه دهان‌شویه‌ها برای ارتقای بهداشت دهان و دندان تولید می‌شوند، اما نباید در استفاده از آن‌ها دچار افراط شد. باید بدانید که این محصولات اصلا مناسب کودکان کمتر از ۶‌سال نیستند، چون دندان‌های آن‌ها هنوز حساس و ضعیف است.

در بیشتر موارد، دهان‌شویه‌ها نباید بدون تجویز پزشک بیش از دو هفته استفاده شوند، چون باعث به هم زدن فلور دهان شده و در طولانی مدت باعث ایجاد میکوز (قارچ) می‌شوند. از این گذشته، بقایای محصول حتی بعد از آبکشی نیز در دهان می‌مانند. این بقایا زمانی که غذا می‌خورید یا بزاقتان را می‌بلعید، به روده‌ها می‌رسند و باعث بر هم زدن فلور روده‌ها نیز می‌شوند.

﷯ 

دهان‌شویه‌های خانگی تهیه کنید 

همیشه روش‌های طبیعی و خانگی برای مقابله با مشکلات روزمره موثر عمل می‌کنند. شما می‌توانید با یک سری مواد طبیعی، دهان‌شویه‌های خانگی بسازید.

دهان‌شویه تهیه شده از جوش شیرین برای داشتن تنفسی تازه، تسکین آفت و پیشگیری از جرم‌های دهانی موثر عمل می‌کند. برای تهیه این محصول خانگی کافی است یک قاشق چایخوری جوش شیرین را در یک لیوان آب حل کرده و بعد از مسواک به عنوان دهان‌شویه استفاده کنید. این دهان‌شویه را به مدت چند دقیقه در دهان بچرخانید و سپس دهان را با آب خنک بشویید. اگر به این ترکیب یک تا دو نوک انگشت نمک نیز اضافه کنید تاثیر آن چند برابر می‌شود. 

برای اینکه دهان‌شویه‌تان طعم بهتری داشته باشد، می‌توانید چند قطره عصاره روغنی لیموترش یا وانیل به آن اضافه کنید.

اگر از دهان‌شویه برای از‌بین‌بردن بوی بد دهانتان استفاده می‌کنید، می‌توانید در منزل محصول مورد نظرتان را تهیه کنید. برای این کار، دو قطره عصاره روغنی نعنا فلفلی و دو قطره عصاره روغنی چوب میخک را در یک لیوان آب ریخته و حل کنید. بعد از مسواک زدن دندان‌ها، دهانتان را به مدت ٢٠‌ثانیه با این ترکیب شستشو دهید. مطمئن باشید که نفستان خوشبو خواهد شد.

﷯ 

مسواک و نخ دندان را فراموش نکنید

﷯ برای حفظ سلامت دهان و دندان‌ها، روزانه دو تا سه بار مسواک زدن و استفاده از نخ دندان کافی است. اگر امکان مسواک زدن در یک وعده برایتان فراهم نیست، حتما بعد از غذا خوردن دهانتان را با آب بشویید تا بقایای مواد غذایی خارج شود.

﷯ حتما دهان‌شویه‌ها را با نظر دندانپزشک انتخاب کنید. یادتان باشد که برای رفع مشکلات دهانی و فقط به مدت یک تا دو هفته از این محصولات استفاده کنید.

﷯ می‌توانید هر از گاهی نیز دهانتان را با این دهان‌شویه‌ها شستشو دهید، اما نباید به آن‌ها عادت کنید. استفاده از دهان‌شویه‌های طبیعی بیشتر به نفع سلامتی دهان و بدنتان خواهد بود. 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی