کد خبر : 64925
/ 19:01
در بازدید مسئولان قضایی و شهری از ارتفاعات جنوب مشهد تاکید شد

اراضی ملی در تصرف دستگاه‌ها به مردم بازمی گردد

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی، دادستان مرکزی استان، مدیرکل منابع طبیعی، شهردار مشهد و جمعی از مدیران شهری صبح امروز ضمن بازدید از ارتفاعات جنوبی و کمربند سبز مشهد، از نزدیک نحوه فعالیت گشت های مشترک شورای حفظ حقوق بیت المال و رفع تصرف اراضی ملی را ارزیابی کردند.

اراضی ملی در تصرف دستگاه‌ها به مردم بازمی گردد

به گزارش خبرنگار شهرآراآنلاین، رئیس کل دادگستری خراسان رضوی در حاشیه این بازدید با حضور در جمع خبرنگاران از برنامه های دستگاه قضا و دادستانی برای رفع تصرف اراضی ملی واقع در ارتفاعات جنوبی مشهد گفت.

حجت‌الاسلام علی مظفری بیان کرد: خوشبختانه در حال حاضر با همت مسئولان دستگاه‌های مختلف مانند شهرداری، اداره اطلاعات، دادگستری و دیگر نهادهای مرتبط با موضوع، بخش وسیعی از اراضی ملی در ارتفاعات جنوبی مشهد رفع تصرف و آزادسازی شده است.

وی افزود: تنها بخش ناچیزی از اراضی ملی ارتفاعات جنوبی مشهد در تصرف اشخاص حقیقی و حقوقی باقی مانده که اقدامات اجرایی تا زمانی که حتی یک وجب در تصرف غیرقانونی هیچ کس باقی نماند، ادامه خواهد داشت.

رییس کل دادگستری استان خراسان رضوی با بیان اینکه اجرای عملیات بزرگ رفع تصرف اراضی ملی در کلانشهر مشهد به معنی واقعی یک اقدام جهادی است، گفت: بدون شک عملیات گشت های مشترک شورای حفظ حقوق بیت المال که آغاز شده تا پایان رفع تصرفات غیرقانونی کلیه اراضی ملی ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: امیدواریم در برنامه‌ها و بازدیدهای بعدی از این مناطق شاهد هیچ گونه تصرفی در اراضی ارتفاعات جنوبی کلانشهر مشهد نباشیم.

برخی ارگان‌ها به بهانه‌های مختلف اراضی ملی را تصرف کرده‌اند

حجت‌الاسلام مظفری همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار شهرآرا در خصوص برنامه دستگاه قضا برای رفع تصرف اراضی ملی واقع در ارتفاعات جنوبی مشهد که در اختیار دستگاه های اجرایی قرار دارد، تصریح کرد: متاسفانه برخی از ارگان‌های دولتی به بهانه‌های قانونی و غیرقانونی اراضی را تصرف کرده‌اند که در دست بررسی است.

وی با ابراز رضایت از تعامل و همدلی دستگاه های اجرایی با دادستانی برای رفع تصرف اراضی ملی بیان داشت: اراضی که در تصرف غیرقانونی دستگاه های اجرایی باشد، بدون شک آزادسازی خواهد شد.

رییس کل دادگستری استان خراسان رضوی در پایان خاطرنشان کرد: از همه افراد، سازمان‌ها و ارگان‌ها به ویژه شهرداری مشهد، دادستانی و نیروهای نظامی و انتظامی که در اجرای عملیات بزرگ گشت های مشترک حفظ حقوق بیت المال مشارکت کردند تا شاهد رفع تصرف اراضی ملی از چنگال متصرفان باشیم، تشکر می‌کنم.

بنای دادستانی بازگشت اراضی ملی به بخش عمومی است

دادستان مرکزی خراسان رضوی هم در حاشیه این بازدید در خصوص تعداد پرونده‌های تشکیل شده برای متصرفان اراضی ملی در ارتفاعات جنوبی مشهد گفت: خوشبختانه در ارتباط با تصرف اراضی ملی در ارتفاعات حنوبی مشهد تاکنون پرونده‌ای تشکیل نشده چرا که قبل از تشکیل پرونده با اقدامات قضایی و همکاری همه مجموعه‌های ذیربط اقدامات مقتضی انجام و نسبت به رفع تصرف اقدام شده است.

غلامعلی صادقی در پاسخ به سوالی درباره نحوه برخورد دادستانی با متصرفان اراضی ملی به ویژه متصرفان عمده خاطرنشان کرد: در وهله نخست بنای ما بر این است که اراضی و اموال به بخش عمومی و دولتی بازگردانده شود و اگر متصرفان در این مرحله همکاری کردند در مجازات آنان جای ارفاق دارد ولی اگر متصرفان کارشکنی کنند، قطعا رفع تصرف اموال و اراضی ملی، تعقیب و مجازات آنها را پیگیری خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: هر متصرفی که در بازگرداندن اراضی با دستگاه قضایی کارشکنی کند بازداشت و حکم قضایی لازم برای آن صادر خواهد شد.

دادستان مرکزی خراسان رضوی همچنین در خصوص تصرف اراضی ملی واقع در ارتفاعات جنوبی مشهد توسط ارگان‌های نظامی و انتظامی گفت: تعدادی اشخاص حقوقی اعم از دستگاه‌های اجرایی، نظامی و انتظامی هستند که در محدوده ارتفاعات جنوبی براساس مستندات قانونی تصرفاتی دارند که در حال پیگیری اصلاح مجوزهای آنها هستیم.

وی بیان کرد: بنابر این است که تمام اراضی ملی موجود در اختیار دستگاه‌های اجرایی، نظامی و انتظامی به مردم بازگردانده و مجوزهای آنان اصلاح شود.

صادقی ادامه داد: مقام معظم رهبری نیز تاکید دارند که این اراضی ملی به عنوان منابع طبیعی متعلق به همه مردم است، بنابراین اگر در ظاهر مجوزهایی صادر شده باید اصلاح ‌شود.

در برخورد با متصرفان هیچ قصوری قابل بخشش نیست

شهردار مشهد هم در جریان این بازدید گفت: در برخورد با متصرفان غیرقانونی اراضی ملی، حفظ حقوق بیت‌المال و حفاظت از اراضی عمومی در حاشیه شهرها هیچ قصور و تقصیری از کسی قابل بخشش نیست.

سید صولت مرتضوی افزود: همه باید تلاش کنیم تا بتوانیم این تنفسگاه‌های مشهد را در حاشیه شهر نجات دهیم و از چنگ زمین‌خواران دربیاوریم.

شهردار مشهد با بیان اینکه دستگاه‌های مختلف اعم از دستگاه قضایی، دادستانی، شهرداری مردانه و تمام قد پای کار ایستاده اند، خاطرنشان کرد: امروز شاهد هستیم توفیقات خوبی در آزادسازی اراضی ارتفاعات جنوبی کسب شده است.

مرتضوی بیان کرد: ارتفاعات جنوبی مشهد منطقه گردشگری بسیار مطلوبی است که شهرداری مشهد برای بهره برداری مطلوب از این اراضی به نفع مردم برنامه‌ریزی کرده است.

درختکاری 2300 هکتار از ارتفاعات جنوبی در قالب کمربند سبز

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد هم در جریان این بازدید گفت: ارتفاعات جنوبی از مهم‌ترین نقاطی است که می‌تواند هوای شهر مشهد را تحت شعاع قرار دهد و تخریب این فضا مشکلات فراوانی را ایجاد می کند.

خلیل‌الله کاظمی افزود: ارتفاعات جنوبی کلانشهر مشهد 14 هزار هکتار مساحت دارد که کاشت درخت در آن جدا از تلطیف هوای شهر از ساخت و سازهای غیرمجاز جلوگیری خواهد کرد.

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه در حال حاضر 2300 هکتار از ارتفاعات جنوبی در قالب کمربند سبز درختکاری شده است، خاطرنشان کرد: در گذشته آبیاری درختان با تانکر انجام می‌شد اما سال گذشته با صرف اعتبار 5 میلیارد و 500 میلیون تومان مخازن آب و خط انتقال احداث شده است.

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد در پایان خاطرنشان کرد: در ارتفاعات جنوبی مشهد و کمربند سبز 5 مخزن آب 1000 و 500 مترمکعبی وجود دارد.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی