کد خبر : 64926
/ 20:47
شهرآرا از سراشیبی ازدواج و صعود طلاق خراسان رضوی در ۵سال گذشته گزارش می‌دهد؛

رکود ازدواج‌ در دهه۹۰

در چند سال گذشته، سال۹۰ درمیان دیگر سال‌های این دهه تا به امروز در صدر ثبت بیشترین ازدواج قرار دارد و پس از این سال آمار ثبت شده در حوزه ازدواج به‌سمت افول شیب رفته است.

رکود ازدواج‌ در دهه۹۰

دهه ۹۰ در حالی به اواسط خود رسیده که در حوزه جمعیتی و به‌رغم آنچه مقام معظم‌رهبری بارها در دیدارهای رسمی خود به مسئولان قوا تاکید داشتند، در بهبود شاخص‌های جمعیتی، «اقدام و عمل» مسئولان در این حوزه چندان موثر واقع نشده و همچنان موانع و مشکلات پیش‌پای زوج‌های جوان همان سنگ بزرگی است که آمارهای این رویداد مهم زندگی را دستخوش تغییراتی کرده و به سمت‌و‌سوی سراشیبی سوق داده است.

به گزارش شهرآرا، تغییرات در آمارهای جمعیتی استان بزرگی مانند خراسان‌رضوی در سال‌های نخست دهه ۹۰ با کاهش ازدواج از سال ۹۰ تا ۹۴ خودنمایی می‌کند؛ به طوری که در آمارهای ازدواج ثبت شده این استان در چند سال گذشته، سال۹۰ درمیان دیگر سال‌های این دهه تا به امروز در صدر ثبت بیشترین ازدواج قرار دارد و پس از این سال، هرچه عدد سال‌های دهه۹۰ افزایش یافته، آمار ثبت شده در حوزه ازدواج با رکود و به‌سمت افول شیب رفته است.

بر این اساس و برپایه آنچه سایت ثبت‌احوال در حوزه آمارهای جمعیتی در سال‌های گذشته روی پورتال خود قرار داده است، در سال۹۰ تعداد ازدواج‌های استان خراسان‌رضوی ۸۱هزار ۵۷۲مورد ثبت شد.

 

سراشیبی ازدواج دهه نودی

اما سال۹۱ تعداد ازدواج‌هایی که به ثبت رسید با کاهش درخور تاملی در این حوزه به ۷۴هزار و ۸۳۴ رسید که با یک تفریق ساده می‌توان گفت در یک‌سال شاخص ثبت ازدواج در سال۹۱ نسبت به سال۹۰، ۶هزار و ۷۳۸مورد کاهش داشت.

با این حال، این تنها به سال۹۱ ختم نشد و در سال بعد ( سال۹۲) نیز آمار ثبت ازدواج در استان نه‌تنها جبران نشد، بلکه از عدد ثبتی سال قبل نیز فاصله گرفت و آمار ازدواج با افت دوباره به ۷۱هزار ۴۶۸ مورد رسید.

سال۹۳ نیز ازدواج همچنان سیر نزولی خود را ادامه داد و با ثبت ۶۹هزار و ۲۰۰مورد ازدواج، پرونده این سال بسته شد که در مقایسه با سال قبل ( آمارهای ازدواج) ۲هزار و ۲۶۸مورد کمتر شد.

 

88604.jpg

 

کاهش ۱۱درصدی ازدواج در سال۹۴

هرچند در گفتگو با مسئول آمار اداره کل ثبت‌احوال خراسان‌رضوی، اعلام آمارهای نهایی ازدواج و طلاق‌های ثبت شده در سال۹۴ را منوط به جمع‌بندی نهایی در اواسط هفته جاری کرد اما رحمتی‌زاده، مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان‌رضوی در گزارشی از وقایع ثبتی استان در سال گذشته، عنوان داشت: « تا پایان سال گذشته۶۰ هزار و ۳۳۷ واقعه ازدواج در سطح استان به ثبت رسیده است که بر این اساس میزان ازدواج نسبت به مدت مشابه سال قبل۱۱/۱۹درصد کاهش داشته است.»

 

طلاق‌های دهه نودی از صعود تا نزول

اما در این میان نگاهی به آمارهای طلاق حکایت از آن دارد که در چند سال ابتدایی دهه۹۰ تا سال گذشته طلاق روند افزایشی درخور تاملی داشته است؛ به‌نحوی که آمارهای طلاق ثبت شده در این مدت از ۱۴هزار و ۳۲۸مورد طلاق ثبت شده در سال۹۰ به ۱۸هزار و ۶۰۳مورد در سال۹۳ رسید.

بر این اساس و در سال‌های۹۱، ۹۲ و ۹۳ به ترتیب، ۱۴هزار و ۸۳۲، ۱۶هزار و ۱۷۷، ۱۸هزار و ۸۰۳ مورد طلاق ثبت شد که با لحاظ‌کردن آمارهای ثبت احوال استان درمورد طلاق باید به این نکته اذعان داشت که طلاق در استان خراسان‌رضوی با روندی صعودی از ۱۴هزار مورد طلاق به ۱۸هزار مورد رسید.

هرچند پورتال اداره کل ثبت احوال، آمارهای طلاق را در ۱۱ماهه ۱۵هزار و ۳۶۱ مورد ذکر کرده است و هنوز آمار رسمی طلاق‌های ثبت شده در سال گذشته را ارائه نکرده اما رحمتی‌زاده، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان خراسان‌رضوی در این باره عنوان داشته است: « در این مدت(سال گذشته) ۱۲هزار و ۴۱۰ مورد طلاق خلعی و ۴هزار و ۳ مورد طلاق بائن ثبت شد که مورد طلاق خلعی۹درصد و طلاق بائن ۱۰درصد کاهش آمار نسبت‌به سال گذشته (سال ۹۳) ثبت شد.» به گفته این مقام مسئول در سال گذشته ۱۶هزار ۴۱۳مورد واقعه طلاق ثبت شده که در مقایسه با سال قبل ۸/۱۷ درصد کاهش داشته است.

 

چرایی کاهش طلاق در سال۹۴

رحمتی‌زاده، مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان‌رضوی در بیان دلایل کاهش آمار طلاق‌های ثبت شده در استان در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال۱۳۹۳ گفت: رسیدگی‌نکردن به پرونده‌های مهریه توسط دادگاه‌ها در استان با تاکید بر حفظ حریم روابط عاطفی زوجین و جلوگیری از فروریختن تحکیم خانواده و تلاش در ایجاد شرایط امکان سازش به‌عنوان راهکاری موثر در کاهش اختلافات و حل و فصل دعوی بود.

البته این شیوه فقط سبب کاهش آمار خراسان رضوی شد نه آمار طلاق؛ چرا که رسیدگی‌نکردن به پرونده‌های مهریه توسط دادگاه‌ها در این استان، افراد را مجبور به ارائه درخواست از سایر استان‌ها کرد؛ به‌طوری که برخی زنان برای به اجراگذاشتن مهریه خود درصورت ثبت نشدن درخواستشان در خراسان رضوی به سایر استان‌های مجاور مراجعه می‌کردند.

 

شاخص ولادت در استان رو به اوج

اما در حوزه ولادت‌ نوزادان دهه نودی در مقایسه با دهه هشتادی‌ها، شاخص ولادت در استان روند افزایشی داشته است، به نحوی که از ۱۲۳هزار و ۱۷۶مورد ولادت ثبت شده در سال۹۳ آمار ولادت‌های استان در سال۹۴ به ۱۵۴هزار و ۸۳۵ مورد رسید.

مدیرکل ثبت احوال خراسان‌رضوی آمارهای نهایی ولادت‌های ثبت شده در استان در سال گذشته را با رشد ۳/۸ درصدی نسبت به ۹۳ این‌گونه ارائه می‌دهد: از این میزان تولد ثبت شده در خراسان‌رضوی۸۳هزار و ۱۴ مورد تولد در مشهد ثبت شد.

به گفته سیدحسین نیری آمار نوزادان پسر متولد شده در استان در سال گذشته ۷۹هزار و ۲۶۳مورد بود. علاوه‌برآن در سالی که گذشت ۷۵هزار و ۵۷۲ مورد نوزاد دختر در استان متولد شدند.

 

خبرنگار: الهام مهدیزاده

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی