کد خبر : 65808
/ 21:30
بررسی وضعیت ۳قطعه زمین پیشنهادی دانشگاه علوم پزشکی توسط استانداری در هفته جاری؛

زمین‌ ۲بیمارستان حاشیه‌ شهر تعیین تکلیف می شود

سه قطعه زمین از سوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به استانداری خراسان‌رضوی برای ساخت دو بیمارستان حاشیه مشهد پیشنهاد شده است که ظرف چند روز آینده استانداری نظر خود را در این خصوص اعلام می‌کند.

زمین‌ ۲بیمارستان حاشیه‌ شهر تعیین تکلیف می شود

«سه قطعه زمین از سوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به استانداری خراسان‌رضوی برای ساخت دو بیمارستان حاشیه مشهد پیشنهاد شده است که ظرف چند روز آینده استانداری نظر خود را در این خصوص اعلام می‌کند.» این اظهارات محمدحسین بحرینی، معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که در گفتگو با خبرنگار ما به عنوان شاه‌بیت اقدامات صورت‌گرفته برای مصوبه اخیر استان مبنی بر ساخت دو بیمارستان در مناطق حاشیه مشهد مطرح می‌کند.

اما موضوع ساخت این دو بیمارستان حاشیه‌ای مشهد به جلسه فروردین‌ماه مسئولان استانی برمی‌گردد، جلسه‌ای که استاندار خراسان‌رضوی با صراحت از چند دستگاه اجرایی استان خواست تا اهتمام خود را برای ساخت این دو بیمارستان قرار دهد و تاکیدش نیز این بود که این دستگاه‌ها(شهرداری مشهد، راه‌وشهرسازی خراسان‌رضوی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد) با تشکیل کارگروهی مصوبات این جلسه را پیگیری و اجرایی کنند.

همان جلسه علیرضا رشیدیان تاکیدات مقام معظم رهبری در تمرکززدایی برای ساخت بیمارستان و ارتقای شاخص‌های زندگی در مبادی ورودی و حاشیه شهر مشهد را شاخصه‌ای برای اولویت قراردادن دستگاه مسئول دانست و خطاب به این دستگاه‌ها گفت: با برگزاری جلسات تخصصی، ساخت بیمارستان‌های ۵۴۰تختخوابی برای آموزش و درمان و ۳۲۰تختخوابی در مناطق قرقی و پهنه شمال شرقی مصوب شد. رشیدیان روزشمار ساخت این دو بیمارستان حاشیه‌ای در مشهد را دوساله با صرف اعتبار ۳۰۰میلیارد تومان رقم زد که با یک حساب ساده باید اذعان داشت که در هر سال یک بیمارستان از این دو بیمارستان مصوب شده افتتاح و در اختیار حاشیه‌نشینان قرار بگیرد. در حال حاضر سه هفته از این جلسه و الزام دستگاه‌ها به اجرایی‌کردن مصوبات گذشته است و آنگونه که محمدحسین بحرینی، معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شهرآرا می‌گوید: « در این مدت ۱۰قطعه زمین در مناطق شمال شرق، شمال مشهد از سوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای ساخت این دو بیمارستان در حاشیه مشهد مورد بررسی قرار گرفت.»

 

پیشنهادات زمینی دانشگاه به استانداری

به گفته این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بررسی‌‌های صورت گرفته تعدادی از این زمین‌ها موقوفه بود یا آنکه به دلایل قضایی فریز و ممنوع‌المعامله اعلام شد که با در نظرگرفتن این شرایط در نهایت سه قطعه زمین به عنوان پیشنهادات دانشگاه علوم پزشکی مشهد به معاونت عمرانی استانداری خراسان‌رضوی ارجاع داده شد.

دکتر بحرینی لحاظ‌کردن شرایط تراکم جمعیتی، میزان دسترسی و فاصله قطعات زمین برای ساخت بیمارستان تا مناطق جمعیتی را از جمله شاخص‌های در نظر گرفته شده برای شناسایی این قطعات زمین مطرح می‌کند.

 

پیشنهاد دادیم یکی از بیمارستان‌ها در غرب مشهد ساخته شود

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه عنوان می‌کند: جدا از این پیشنهاد دادیم که یکی از این بیمارستان‌ها در غرب مشهد، آن هم به‌واسطه نیاز تخت درمانی در این محدوده ساخته شود. وی در تکمیل این پیشنهاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد، متذکر می‌شود: البته در این حوزه باید این نکته را مدنظر قرار داد که شناسایی و مکان‌یابی زمین برای ساخت بیمارستان در غرب مشهد نسبت به شمال این شهر سخت‌تر است و همین مسئله اجرایی‌شدن این موضوع را با مشکل مواجه خواهد کرد.

 

تغییر کاربری و آزادسازی املاک برای تامین اعتبار

تامین اعتبار برای پروژه‌های عمرانی اولویتی است که در چند سال اخیر بعضاً مشکلاتی را برای تداوم روند ساخت پروژه‌های عمرانی ایجاد کرده است و حتی برخی پروژه‌ها در همان حد کلنگ‌زنی باقی ماند.

اما اینکه اعتبار ۳۰۰میلیاردی برآوردشده برای ساخت این دو بیمارستان چگونه تامین می‌شود تا پروژه از کلنگ به روبان افتتاح برسد را معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد این‌گونه پاسخ می‌دهد: بخشی از اعتبار مورد نیاز برای ساخت این دو بیمارستان از محل آزادسازی و تغییر کاربری املاک دانشگاه علوم پزشکی مشهد تامین خواهد شد. البته استاندار خراسان‌رضوی نیز تامین اعتبار مورد نیاز برای ساخت این دو بیمارستان در حاشیه مشهد را بر مبنای این فرمول، این‌گونه برآورد کرد: «بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته۱۵۰میلیارد تومان( از ۳۰۰میلیارد تومان مورد نیاز) از طریق تعریف و فروش پروژه در زمین زکریا توسط دولت تامین می‌شود، الباقی وجوه مورد نیاز نیز شامل تجهیز و تامین نیروی انسانی با مسئولیت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی خواهد بود.»

 

اراضی شهرک سلامت برای فروش نیست

اما معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ارتباط با تغییر کاربری و فروش اراضی زکریا می‌گوید: از طریق آزادسازی املاک دانشگاه علوم پزشکی مشهد پول و اعتبار مورد نیاز برای ساخت این دو بیمارستان تامین می‌شود.

به گفته این مقام مسئول اراضی محدوده زکریا با عنوان شهرک سلامت است که در آن محدوده پروژه‌های درمانی و دانشگاهی علوم پزشکی تعریف شده است و با درنظرگرفتن همین مسئله قرار نیست اراضی این شهرک به فروش برسد.

 

مشکلی برای صدور پروانه رایگان نداریم

صدور پروانه رایگان از سوی شهرداری مشهد با اخذ مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد یکی از تاکیدات عالی‌ترین مقام استان برای همراهی دستگاه‌ها در ساخت این دو بیمارستان حاشیه شهر مشهد بود که در این ارتباط رئیس شورای اسلامی شهر مشهد از آمادگی شورا و شهرداری مشهد خبر می‌دهد.محسن انتظاری هروی با اشاره به آنکه شورای اسلامی مشهد و شهرداری توجه به توسعه شاخص‌های زندگی در حاشیه شهر را جزو اولویت‌های کاری خود در این حوزه قرار داده است، تصریح می‌کند: شهرداری مشهد و شورای اسلامی این شهر، در این حوزه پیش‌قدم بوده است و هم‌اکنون نیز برای صدور پروانه رایگان ساخت این دو بیمارستان در حاشیه مشهد مشکلی نداریم.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد یادآور می‌شود: اگر مجوزهای لازم برای این موضوع صادر شود، شورای اسلامی با ارائه لایحه شهرداری مشهد برای صدور مجوز رایگان به منظور ساخت این دو بیمارستان در حاشیه مشهد مشکلی ندارد.

 

خبرنگار: الهام مهدیزاده

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی