کد خبر : 66505
/ 23:40
وزارت نیرو انجام مطالعات طرح انتقال آب دریای عمان را به استانداری خراسان رضوی سپرد؛

تعیین تکلیف ۲پروژه بزرگ تامین آب مشهد

انتقال آب از دریای عمان یکی از گزینه‌های تامین آب استان خراسان‌رضوی است که در یک‌سال اخیر از سوی مسئولان استان بارها رسانه‌ای شد.

تعیین تکلیف ۲پروژه بزرگ تامین آب مشهد

انتقال آب از دریای عمان یکی از گزینه‌های تامین آب استان خراسان‌رضوی است که در یک‌سال اخیر از سوی مسئولان استان بارها رسانه‌ای شد و آخرین اظهارنظرها در این حوزه به مروج‌الشریعه، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان‌رضوی اختصاص دارد که اعلام کرد:«انتقال آب از دریای عمان به استان خراسان‌رضوی در کنار دیگر گزینه‌ها مانند انتقال تامین آب از کشورهای آسیای میانه ازجمله تاجیکستان ( از مسیر قرقوم با مبدا ورودی آب از سیحون و جیحون ) و انتقال آب از دریای خزر مطرح است.»

 

از برداشت‌های فعلی کشورهای خلیج فارس تا نگاه ایران به عمان

البته در این میان گزینه‌های مسئولان بیش از همه به انتقال آب از دریای عمان تاکید دارد، چرا که یک منبع مطمئن برای تامین آب به‌شمار می‌رود و هم‌اکنون بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس از آن بهره می‌گیرند و برپایه آماری که معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان‌رضوی اواخر اردیبهشت سال جاری ارائه داد؛ « هم‌اکنون کشور امارات با برداشت ۴۴میلیارد مترمکعب آب در سال، بیشترین برداشت را از خلیج فارس دارد.»

مروج‌الشریعه حتی این را هم به آمار خود افزود که «کشور امارات قصد دارد برداشت خود از این منبع مطمئن آبی را تا ۷۰میلیارد مترمکعب افزایش دهد. عربستان نیز سه میلیارد مترمکعب آب برداشت دارد اما ایران فقط ۷۰میلیون مترمکعب آب از سواحل عمان برداشت می‌کند.»

با این حال مطالعات و تعیین سرنوشت انتقال آب از دریای عمان کُند پیش می‌رود و در این‌باره مقدوری معاون عمرانی استانداری خراسان‌رضوی، دو هفته قبل با قبول تلویحی این نکته اذعان کرد که «باید بپذیریم این طرح هنوز در فهرست پروژه‌های مصوب استان قرار نگرفته و تنها تلاش مسئولان استانی است که سعی دارند با تامین مالی اعتباری حدود ۱۰هزار میلیارد تومانی توسط بخش خصوصی یا از طریق مشارکت با قرارگاه خاتم این طرح مهم و سرنوشت‌ساز آبی را به سرانجام برسانند.»

 

واگذاری مطالعات انتقال آب از عمان در کریدور شرقی ایران به خراسان

اما مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی روز گذشته در گفتگو با خبرنگار شهرآرا از نشست روز گذشته خود با مسئولان وزارت نیرو برای این پروژه‌ مهم انتقال آب از دریای عمان به استان خبر داد و با ارائه جزئیاتی درباره این پروژه عنوان داشت: بر این اساس، این جلسه‌ که روز گذشته در دفتر معاون وزیر نیرو برگزار شد، وزارت نیرو این اجازه را داد که استان خراسان‌رضوی موضوع مطالعه انتقال آب از دریای عمان را اجرایی کند.

 

انتخاب مشاور در آینده‌ای نزدیک

محمدحسن جعفری تاکید کرد: با این واگذاری مطالعات کریدور شرقی ایران برای انتقال آب از دریای عمان که شامل استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان‌رضوی و خراسان‌جنوبی است، به استان خراسان‌رضوی واگذار شد و با توجه به این واگذاری شرکت آب‌ منطقه‌ای خراسان‌رضوی به‌زودی آگهی انتخاب مشاور را منتشر می‌کند.

جعفری فرایند قانونی انتخاب مشاور برای این مطالعه را کمتر از دو ماه ذکر کرد و افزود: البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که در این مطالعات، فلات مرکزی ایران و استان‌ها از این قسمت جدا شده است.

 

انتقال آب از هزارمسجد در انتظار تصمیم قرارگاه خاتم

اما موضوع انتقال آب از کوه‌های هزارمسجد و ورود قرارگاه خاتم به این حوزه، خبری بود که ماه قبل رسانه‌ای شد و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی در بیان اقدامات صورت گرفته برای نهایی‌شدن این انتقال گفت: انتقال آب از کوه‌های هزارمسجد یکی دیگر از گزینه‌های تامین آب برای استان است که با توجه به تفاهم صورت گرفته در جلسه‌ای که اخیراً با استاندار خراسان‌رضوی داشتیم، مقرر شد جزئیات فنی انتقال آب از کوه‌های هزارمسجد در اختیار قرارگاه خاتم به منظور تصمیم‌گیری قرار داده شود. 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی خاطرنشان کرد: یک هفته پس از جلسه با استاندار خراسان‌رضوی، جزئیات فنی این انتقال به قرارگاه خاتم ارائه داده شد.

 

ظرف یک‌ماه آینده هزارمسجد تعیین تکلیف می‌شود

جعفری با اشاره به آنکه حدود ۲۰روزی از زمان تحویل جزئیات فنی به قرارگاه خاتم گذشته است، در پاسخ به زمان ارائه تصمیم قرارگاه خاتم برای ورود به این پروژه عنوان داشت: پیش‌بینی می‌کنیم که ظرف یک‌ماه آینده تصمیم قطعی خاتم در مورد انتقال آب از کوه‌های هزارمسجد ارائه شود.

گستردگی و وسعت هر دو پروژه از جمله شاخصه‌های این دو طرح است که بی‌شک اجرای این، آن را مستلزم تامین اعتبارات و پیش‌بینی افقی برای اجرای طرح می‌کند. در همین ارتباط مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی زمان و افق اجرایی‌شدن طرح انتقال آب از کوه‌های هزارمسجد را نزدیک‌تر از طرح انتقال آب از دریای عنوان ذکر کرد.

 

انتقال آب از هزارمسجد در افق ۱۴۱۰

جعفری گفت: در مورد اجرای طرح انتقال آب از کوه‌های هزارمسجد افق ۱۴۱۰ در نظر گرفته شده است. در مورد طرح انتقال آب از دریای عمان نیز باید گفت که زمان اجرایی‌شدن این طرح در افق ۱۴۲۰ لحاظ شده است.

پیش‌تر معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان‌رضوی با نگاهی به اعتبار موردنیاز برای اجرایی‌شدن طرح انتقال آب از دریای عمان اظهار داشت: براساس مطالعات اولیه به‌منظور انتقال ۳۰۰میلیون مترمکعب آب از ساحل دریای عمان به مشهد حدود سه‌میلیارد دلار اعتبار نیاز است.

وی در پاسخ به این سوال که این اعتبار از چه محلی تامین خواهد شد، تصریح کرد: طبیعتا تامین این اعتبار نیازمند اختصاص فاینانس‌های خارجی است که هم‌اکنون چند فاینانسور، هم برای تامین فاینانس و هم برای مشارکت در پروژه اعلام آمادگی کرده‌اند که مهم‌ترین آن‌ها کنسرسیوم سنگاپوری، مالزیایی، چینی، یک گروه مستقل تایلندی و یک شرکت اروپایی است که منتظر تایید وزارت نیرو و دولت هستند.

 

خبرنگار: الهام مهدیزاده 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی