کد خبر : 66810
/ 09:36
کاهش ١٠درصدی ذخیره آب در سد تامین‌کننده آب مشهد

٧٠درصد ظرفیت سد دوستی خالی است

یک هفته بعد از افتتاح رسمی سد «سلمای» افغانستان در بالادست سد «دوستی»، مقامات کشورمان خالی بودن ٧٠درصد ظرفیت این سد تامین‌کننده آب مشهد را رسانه‌ای کردند و حتی خبر از کاهش ١٠درصدی حجم آب ذخیره شده در پشت این سد، نسبت به سال گذشته دادند.

٧٠درصد ظرفیت سد دوستی خالی است

به گزارش شهرآرا، در این میان هر چند از افتتاح رسمی سد سلمای افغانستان، یک هفته بیشتر نمی‌گذرد اما به سبب آب‌گیری این سد که از ماه‌ها قبل در بالادست سد دوستی آغاز شده بود، به شدت حجم این سد کاهش یافته است. 

با این روند از آنجایی که منبع اصلی تغذیه‌کننده سد دوستی هریرود است و در حال حاضر آب این رودخانه در بالادست روانه سد سلما، سد مشترک بین افغان‌ها و هندوها می‌شود، این نگرانی وجود دارد که در سال‌های بعد نیز باید شاهد کاهش بیشتر از حجم فعلی سد دوستی که ١٠درصد اعلام شده، باشیم. 

سد دوستی که قرار بود سالیانه ١۵٠میلیون مترمکعب از آب شرب مشهد را تامین کند، حالا به مرگ تدریجی نزدیک می‌شود و در حال حاضر بنا بر اعلام رسمی مقامات آب استان خراسان رضوی آب ذخیره شده در پشت آن به بیش از ١٢٠میلیون متر مکعب نمی‌رسد!

همه این‌ها در حالی است که مطالبه مهم برای پیگیری حقابه‌های مرزی استان خراسان رضوی، در چند سال گذشته به هیچ نتیجه مثبتی نرسیده و حتی در مقاطع مختلف همراه با ضعف دستگاه دیپلماسی همراه بوده است؛ چنانکه نتیجه آن را امروز در وضعیت سد دوستی می‌بینیم.

در همین رابطه مدیر عامل شرکت آب منطقه‎ای استان خراسان رضوی اعلام کرد: سدهای استان خراسان رضوی از ابتدای سال زراعی(از مهرماه ٩٢ تاکنون) با کاهش ۵درصدی حجم ذخیره آب نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شده‎اند که این کاهش در خصوص سد دوستی ١٠درصد است.

محمدحسین جعفری اظهار داشت: با وجود بارش‌های سال زراعی، هم‌اکنون ۶۶ درصد ظرفیت دریاچه‎ پشت سدها در خراسان رضوی خالی از آب است.

وی افزود: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۵٢٣میلیون مترمکعب آب به سدهای خراسان رضوی وارد شده که فقط ٣۴درصد ظرفیت آن‎ها را پر کرده است.

﷯ 

ذخیره فعلی سد دوستی ١٢۵میلیون متر مکعب آب

مهندس جعفری در عین حال ظرفیت ذخیره سدهای بزرگ و در حال بهره‎برداری این استان را درمجموع یک میلیارد و ۵١٢میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: یک میلیارد و ١٢۵میلیون متر مکعب از این مقدار مربوط به «سد دوستی» است که درحال حاضر ٣١درصد آن آب دارد.

وی با بیان اینکه حجم آب ذخیره شده در سد دوستی نسبت به سال گذشته ١٠درصد کاهش یافته است، تصریح کرد: ذخیره آب سد دوستی پارسال ۴١درصد از حجم کل مخزن آن بود.

﷯ 

٩٠درصد سد ارداک پُر شده است

در عین حال مدیر عامل شرکت آب منطقه‎ای استان خراسان رضوی خبر خوشی نیز در رابطه با حجم ذخایر برخی سدهای استان داد که شامل سد ارداک که قرار است از تابستان امسال آب آن وارد مدار مصرف آب شرب مشهد شود نیز می‌شود.

به گفته وی، در حال حاضر حجم ذخیره آب در سدهای دولت‌آباد، فریمان، یام، چالی‎دره، زاوین و ارداک به بیش از ٩٠درصد حجم کل مخزن آن‎ها رسیده است.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد، استان خراسان رضوی دارای ٢٩سد در حال بهره‎برداری در شهرستان‎های تربت حیدریه، قوچان، مشهد، خواف، درگز، سبزوار، تایباد، تربت جام، چناران، کلات و فریمان است.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی