کد خبر : 67101
/ 17:17
رئیس کل دادگستری خراسان رضوی در واکنش به اظهارات برخی از مسئولان در خصوص لغو کنسرت ها عنوان کرد؛

با هنر مشکلی نداریم؛ با فساد مخالفیم

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی در نشست مطبوعاتی خود که با حضور دادستان عمومی و انقلاب و رئیس محاکم عمومی و انقلاب مشهد به مناسبت فرارسیدن هفته قوه قضاییه برگزار شده بود به مباحثی مهمی از جمله آخرین وضعیت شرکت پدیده، موسسه منحله میزان، جنجال های اخیر در خصوص برگزاری کنسرت ها، مشاهده رد پای خارجی ها در پارتی های طرقبه و شاندیز و ورود دستگاه قضا به موضوعاتی همچون ارتفاعات جنوب و سد ارداک اختصاص پیدا کرد.

با هنر مشکلی نداریم؛ با فساد مخالفیم

یک دهم پرونده های ورودی کشور در مشهد

به گزارش خبرنگار شهرآرا، رئیس کل دادگستری خراسان رضوی در این نشست خبری با اشاره به آمار ورودی و خروجی پرونده های این مجموعه در سالی گذشت، گفت: در سال ۹۴ تعداد يك میلیون و ۴۲۴ هزار پرونده جدید در کل استان خراسان رضوی داشتیم که معادل یک دهم از پرونده های کل کشور است.

حجت الاسلام علی مظفری با بيان اينكه مسئولان قضایی و سایر مدیران استان و نماینده‌های مجلس بايد برای کاهش تعداد پرونده‌ها تدبیری بیاندیشند، افزود: آمار پرونده‌های مختومه استان 38 هزار 800 مورد بیش از پرونده‌های وارده بوده است که این میزان به پرونده‌های رسوبی سنوات قبل مربوط بوده است.

وی با اشاره به تدوین برنامه، مرجع و دستورالعمل ویژه برای ساماندهی و رسیدگی به پرونده‌های رسوبی در سال95 تصریح کرد: در سال 93 حدود 270 هزار پرونده رسوبی داشتیم که اکنون این تعداد به 190 هزار رسیده و رسیدگی به قریب به 50 هزار پرونده دیگر را در دستور کار برای امسال داریم.

به روز رسانی پرونده ها

رئیس شورای قضایی خراسان رضوی با اشاره به اینکه اگر تعداد وارده و مختومه در یک سال برابری کند اصطلاحاَ پرونده‌ها به روز رسیده است، گفت: سازمان قضایی نیروهای مسلح از سازمان‌های تبعی دادگستری استان است که به جرایم نظامیان رسیدگی می‌کند و باتوجه به تعداد مطلوب قضات و جرایم کم مربوط به این زمان بدون هیچگونه تأخیر به جرایم رسیدگی شده و پرونده‌ها تقریباَ به روز است.

وی به عملکرد سازمان‌های تابعه دادگستری استان اشاره کرد و گفت: سازمان قضایی نیروهای مسلح، اداره کل بازرسی استان، اداره کل ثبت اسناد و ملاک، پزشکی قانونی و تعزیرات حکومتی کمک قابل توجهی به دادگستری استان کرده‌اند و باعث صرفه جویی در هزینه، وقت ومنابع انسانی شده‌اند.

ورود 156 قاضی به پیکره دستگاه قضا

مظفری با بیان اینکه در سال ۹۴ تغییرات مثبتی را در حوزه نیروی انسانی دادگستری استان شاهد بودیم، گفت: در سال ۹۴تعداد۱۵۶ قاضی و ۳۱۴ کارمند در دادگاه‌های استان جذب شده‌اند که این میزان معادل آمار جذب طی ۱۰ سال گذشته است.

وی با بیان این که به دلیل کمبود شدید نیروی انسانی که در دادگاه‌های استان با آن مواجه بودیم، بسیاری از افراد شاغل مسن اجازه بازنشستگی نداشتند، تصریح کرد: با جذب گسترده نیرو در استان در سال گذشته ۶۰ نفر در بخش قضایی و بیش از ۱۵۰ نفر در بخش اداری بازنشسته شدند.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی اضافه کرد: در سال گذشته ۴۷۰ ابلاغ قضایی برای همکاران گرفتیم که باعث جابه‌جایی‌های مناسب و ارتقا رتبه شد تا بتوانیم از توانمندی‌های افراد به نحو مطلوب استفاده کنیم.

جاد ۹۰ شعبه جدید دادگستری

وی به ایجاد ۹۰ شعبه جدید دادگستری اشاره کرد و گفت: با دریافت بودجه‌های دولتی و بودجه خاص قوه قضاییه شاهد بهره‌برداری از ۱۲ پروژه جدید در هفته قوه قضاییه در شهرهای مشهد، کلات، فریمان، مه ولات، گلبهار، میان جلگه، کوهسرخ و سرخس هستیم.

وی از بالا بودن آمار طلاق و اختلافات خانوادگی به عنوان یکی از مشکلات دادگستری نام برد و اظهار كرد: مجتمع ویژه‌ای با ۲۶ شعبه برای رسیدگی به این امور در نظر گرفته‌ایم و این ميزان بالای طلاق مشهد به عنوان پایتخت معنوی کشور تاسف بار است.

مظفری تأكيد كرد: فرزندان طلاق جدی‌ترین آسیب اجتماعی جامعه هستند و باید از هر فرصت و هزینه‌ای برای کاهش نرخ طلاق استفاده كنيم.

کاهش 20 درصدی ثبت طلاق در استان

وی با اشاره به اینکه نتیجه اجرای این طرح کاهش 20 درصدی طلاق در سال 94 در سطح استان بوده است، تصریح کرد: بانوان برای مطالبه مهریه نباید به دادگاه دادخواست دهند زیرا سند ازدواج یک سند رسمی است که مثل حکم دادگاه لازم‌الاجراست و بانوان با مراجعه به اداره ثبت می‌توانند مهریه خود را مطالبه کنند که در این راستا اموال شوهر برای پرداخت مهریه توقیف می‌شود.

کنسرت دغدغه جدی محسوب نمی‌شود

اما رئیس کل دادگستری خراسان رضوی در خصوص برگزاری کنسرت‌های موسيقی در استان ادامه داد: در جامعه‌ای که با مشکلات بزرگی مواجه است و موضوع برگزاری کنسرت دغدغه جدی محسوب نمی‌شود.

وی با ابراز تأسف از نظر دادن برخی مدیران استانی درباره كنسرت گفت: دادگستری و هیچ نهاد دیگری با اصل هنر مخالف نیست اما این کنسرت‌ها عاری از خلاف شرع و قانون و فساد نیستند و وظیفه دادگستری پیشگیری از فساد است و مادامی که از برگزاری كنسرت بدون فساد مطمئن نشویم، با آن مخالف هستیم.

مظفری درباره لغو مجوزات صادر شده توسط واحدهای دولتی، تصریح کرد: مجوزهای صادر شده توسط واحدهای دولتی اگر منجر به نقض قانون شود، دادگستری وظیفه دارد که آنها را لغو کند.

وی ابرازتاسف کرد: برخی از مسئولان که متولی مسائل فرهنگی نیز هستند، معتقدند جامعه دچار افسردگی شده و بدتر از آن انجام عمل گناه را راه حل رفع این افسردگی می دانند در حالی که به نظر این مسئله امری باطل است و راه ترویج نشاط در میان مردم انجام فعل حرام نیست.

به گفته مظفری و در پاسخ به سوال خبرنگار شهرآرا مبنی بر صحت ردپای سفارتخانه های خارجی در برخی از پارتی های اخیر طرقبه و شاندیز، در بسیاری از اقدامات غیر فرهنگی و کارهایی که در قالب کنسرت در کشور صورت می گیرد، رد پای ایادی استکبار برای استحاله فرهنگی ما دیده می شود.

کاهش 66 درصدی جرایم خشن

وی با اشاره به اینکه آمار جرایم ویژه در خراسان رضوی از کوچک‌ترین استان‌های کشور نیز کمتر است، اذعان داشت: تجاوز به عنف و آدم ربایی در سال گذشته حدود 66 درصد کاهش داشته و در مورد احکام خشن هم اکنون هیچ حکمی بلا اجرایی وجود ندارد که با جدیت، فوریت و قاطیت تمام درصدد پیگیری جرایم در کوتاه‌ترین زمان ممکن هستیم و از تمامی نهادهای اجرایی، مذهبی و نمایندگان مجلس خواستار همراهی یکپارچه هستیم.

با مدیران اهمال کننده در موضوع پدیده به موقع برخورد می شود

رئیس شورای قضایی خراسان رضوی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار شهرآرا مبنی بر زمان برخورد دستگاه قضا با مدیران متخلف که باعث به وجود آمدن مشکلی به نام پدیده شده اند، تاکید کرد: بدون شک با تمام مدیران اهمال کننده در این زمینه برخورد جدی صورت خواهد پذیرفت اما اولویت جدی موضوع احقاق حقوق مردم است.

اعلام قیمت سهام؛ مهم ترین خواسته سهام داران

دادستان عمومی و انقلاب خراسان‌رضوی نیز در این نشست درباره پرونده‌های شرکت‌هایی نظیر تبرک، پردیسبان و پدیده گفت: مهم‌ترین خواسته مردم و سهام‌داران پدیده اعلام قیمت سهام است که مقدار و زمان آن باید توسط هیئت مدیره جدید اعلام شود.

غلامعلی صادقی گفت: شکایات مطرح شده از طرف سهام‌داران شرکت تبرک با حمایت دادسرای استان به نتیجه رسیده، مردم به پول خود رسیدند و شرکت تبرک نیز به فعالیت خود مشغول است.

وی ادامه داد: در مورد شرکت تبرک در روزهای ابتدایی فروش سهام اقدام کردیم، در واقع وقتی شرکت تبرک شروع به سهام فروشی کرد برآورد ما این بود که کاری اقتصادی و منطقی نیست و پس از سه هفته فروش سهام متوقف شد.

دادستان عمومی و انقلاب خراسان‌رضوی تصریح کرد: اما همین زمان نیز سبب شد یک سال وقت دادستانی صرف بازگشت به وضعیت اولیه شود و اگر اجازه می‌دادیم تبرک یک ماه دیگر سهام بفروشد وضعیتی شبیه پدیده به‌وجود می‌آمد.

وی درباره شرکت پردیسبان متذکر شد: مقر اصلی شرکت پردیسبان در خارج از استان قرار داشت و ما از روزهای نخست مکاتبات لازم را انجام داده و به‌عنوان یکی از استان‌هایی که سهام این شرکت در آن به فروش می‌رفت، به موضوع ورود کردیم و بعد در سطح کشور فروش سهام پردیسبان ممنوع شد.

صادقی افزود: طبق برآورد ما این شرکت سرمایه کافی نداشت و هم‌اکنون نیز بخشی از وجوه مردم به آنها بازگشته اما بخش قابل توجهی هنوز باقی مانده است.

دادستان عمومی و انقلاب خراسان‌رضوی درباره آخرین وضعیت سهامداران پدیده، اظهار داشت: از شروع فعالیت شرکت تا توقف خرید و فروش سهام آن، زمان بسیار بیشتری نسبت به تبرک سپری شد ضمن اینکه دادستانی فروش سهام که سرمایه پدیده پاسخگوی آن نبود و تبلیغات وسیع و گسترده گمراه کننده این شرکت را ممنوع کرد و پروژه‌های اجرایی پدیده به‌دستور دادستانی متوقف نشده است.

روزی که واریزی مردم متوقف شد، پدیده خوابید

وی یادآورشد: از روزی که واریز پول از ناحیه مردم به حساب پدیده متوقف شد پروژه‌ها نیز اصطلاحاً خوابید در حالی که مدیرعامل این مجموعه مدعی بود که 20هزار میلیارد تومان در سرمایه در حسابی دیگر دارد که با استفاده از آن پروژه‌های شرکت را تمام می‌کند اما مشخص شد که ادعای وی دروغ بوده‌ و پروژه‌ها وابسته به فروش صعودی سهام در سطح کشور و جلب نقدینگی از جانب مردم بوده است.

صادقی درباره آخرین وضعیت شرکت پدیده و سهامداران آن عنوان کرد: دادستانی اعلام کرد پدیده با هیئت مدیره قبلی قادر به ادامه کار نیست و تغییر مدیریت حداقل درخواست ما بود که فرآیند آن یک سال زمان برد و سبب از دست رفتن وقت بسیاری و سلب اعتماد مردم از شرکت شد.

وی اذعان داشت: هم‌اکنون با حمایت‌های انجام شده هیئت مدیره جدید مشغول به کار شده و با پیگیری دادگستری استان، بخش‌نامه‌ای از طرف معاون قوه قضائیه صادر شد مبنی بر اینکه هیچ حکمی علیه شرکت پدیده بدون هماهنگی دادگستری خراسان رضوی صادر نشود که این بخش‌نامه به‌نفع شرکت بود.

صدور اخطاریه برای هیئت مدیره سابق

دادستان عمومی و انقلاب خراسان‌رضوی با اشاره به صدور اخطاریه برای هیئت مدیره سابق مبنی بر اینکه تمامی اموال منقول، غیرمنقول، حساب بانکی و غیره متعلق به شرکت را باید به هیئت مدیره جدید بسپارد، اظهار داشت: اموال توقیف شده شرکت از سراسر کشور جمع‌آوری و ساماندهی شده است و در مورد فروشگاه‌ها و رستوران‌ها امکان تبلیغات محدود وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین خواسته مردم و سهام‌داران پدیده اعلام قیمت سهام است که مقدار و زمان آن باید توسط هیئت مدیره جدید اعلام شود.

هزار میلیارد تومان تسهیلات میزان در اختیار پدیده است

صادقی درباره وضعیت فعلی مؤسسه میزان تصریح کرد: میزان پذیرفته که اموال منقول و غیرمنقول این مؤسسه به‌قیمت کارشناسی مورد ارزیابی قرار گرفته و به بانک صادرات منتقل شود که با حمایت دادگستری مبلغ قابل توجهی از اموال به بانک تحویل داده شده و تبدیل به نقدینگی شده است.

وی یادآورشد: دادستانی، اداره ثبت، استانداری و دارایی و تمامی ارگان‌های مرتبط از این مسئله حمایت می‌کنند اما به‌دلیل ابهامات و مشکلات قانونی نتوانستیم تمامی اموال را به بانک منتقل کنیم.

دادستان عمومی و انقلاب خراسان‌رضوی با اشاره به اینکه هزار میلیارد تومان تسهیلات میزان در اختیار پدیده است، گفت: بخشی از اموال میزان در اختیار پدیده است و مشکل عمده میزان، هزار میلیارد تومان تسهیلاتی بوده که در اختیار پدیده قرار گرفته و اگر این تسهیلات در اختیار بانک قرار بگیرد تبدیل به نقدینگی شده و بخشی از بدهی افراد پرداخت می‌شد.

وی افزود: ساماندهی و رسیدگی‌های لازم در مورد بخش کشف‌رود، ارتفاعات جنوب و اراضی غیرمجاز طرقبه و شاندیز از دیگر اقدامات انجام شده در راستای حفظ حقوق بیت المال است.

صادقی درباره چاه‌های غیرمجاز در دشت‌های استان، خاطرنشان کرد: باتوجه به مسئله کمبود آب، چاه‌های غیرمجاز دشت‌های استان را مسدود می‌کنیم تا بتوانیم ذخائر آب را حفظ کنیم.

کمربند جنوبی به مصلحت شهر نیست

وی همچنین با بیان این که اجرای کمربند جنوبی مشهد به مصلحت شهر نیست، گفت: با وجود این که بیش از 200 میلیارد تومان نیز در این زمینه هزینه شده است، باید این پروژه تعطیل و زمین ها نیز تغییر کاربری داده شوند

خبرنگار: بنیامین یوسف زاده-.

 

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی