• خانه
  • خبرهای سایت
  • حقابه ایران از هریرود مشخص نیست
کد خبر : 68055
/ 14:16
در حالی که افغانستان به دنبال احداث سد«سلما» بر حق خود مبنی بر استفاده از آب «هریرود» تاکید می‌کند

حقابه ایران از هریرود مشخص نیست

به عقیده برخی کارشناسان، ذخایر سد دوستی که بخشی از آب شرب موردنیاز کلان‌شهر مشهد را تامین می‌کند، با آغاز بهره‌برداری از سد « سلما» در کشور افغانستان درحال تهدید است.

حقابه ایران از هریرود مشخص نیست

سد سلما  به‌عنوان یکی از پروژه‌های بزرگ زیربنایی تاریخ کشور افغانستان حدود دو ماه پیش توسط اشرف‌غنی، رئیس‌جمهور این کشور و نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند افتتاح شد. این سد در منطقه سلما در ولایت هرات در مسیر رودخانه «هریرود» ساخته شده و در میزان آب ورودی این رودخانه به کشورهای ایران و ترکمنستان تاثیر بسزایی داشته است.آغاز بهره‌برداری از سد  سلما قطعا در آینده به معضلی بزرگ برای دخایر سد دوستی تبدیل خواهد شد؛ اما هنوز مشخص نیست تکلیف حقابه ایران از آب رودخانه هریرود چه می‌شود.با تمام این‌ها حالا چشم‌ها به پایتخت دوخته شده تا شاید دولتمردان بتوانند با دیپلماسی، ماجرای آب این سد را حل‌وفصل کنند.

﷯ 

احداث سد در مسیر آب‌های مرزی غیرقانونی است

درهمین‌رابطه، دکترای حقوق بین‌الملل و استاد دانشگاه امام‌صادق(ع) در گفتگو با شهرآرا، با بیان اینکه احداث سد به‌منظور جلوگیری از ورود آب رودخانه‌های مرزی توسط یک کشور به دیگرکشورهای در مسیر رودخانه غیر‌قانونی است، اظهار کرد: احداث سد بر روی یک رودخانه مرزی تنها به‌منظور کنترل آب آن باید انجام گیرد.دکتر سیدمحمدمهدی غمامی گفت: البته براساس حقوق بین‌الملل، کشورهایی که یک رودخانه به‌صورت مشترک از آن‌ها عبور می‌کند، می‌توانند درقالب توافق‌نامه‌ای، میزان حقابه هر کشور از منابع آبی آن رودخانه را تعیین کنند.وی درخصوص سد  سلما  و حقابه ایران از رودخانه  هریرود  عنوان کرد: در دوران رضاشاه پهلوی توافقی محرمانه و با فشار انگلیسی‌ها میان ایران و افغانستان منعقد شد؛ اما گفته می‌شود که توافق صورت‌گرفته به‌دلیل طی‌نکردن مراحل و تشریفات قانونی، وجاهت حقوقی ندارد.استاد دانشگاه امام‌صادق(ع) ادامه داد: در دیدار رئیس‌جمهور افغانستان با رهبر انقلاب در سفر اخیرش به تهران، آیت‌ا... خامنه‌ای در ارتباط با موضوع حقابه ایران به وی تذکر دادند و به‌دنبال آن شورای امنیت ملی هم بر ضرورت پیگیری حقوق کشومان در این رابطه تاکید کرده است.

﷯ 

تعیین‌نشدن حقابه ایران از رودخانه هریرود

عضو هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد هم معتقد است که هیچ توافقی بین ایران و افغانستان بر سر میزان حقابه دو کشور از رودخانه  هریرود  منعقد نشده است.کامران داوری در گفتگو با خبرنگار شهرآرا، افزود: مطالعات نشان می‌دهد پس از انقلاب اسلامی یا در دوران پهلوی و ماقبل آن هیچ توافقی میان ایران و افغانستان درخصوص تعیین حقابه دو کشور از رودخانه  هریرود  شکل نگرفته است.وی تصریح کرد: درحال‌حاضر این ابهام وجود دارد که چرا سد دوستی بر روی رودخانه‌ای احداث شده که میزان حقابه ایران از آن مشخص نیست.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد اضافه کرد: در سال٨۴ میزان سهم حقابه هر یک از کشورهای ایران و ترکمنستان از ذخایر آب سد دوستی، ۴١٠میلیون مترمکعب تعیین که از ۴١٠میلیون مترمکعب سهم ایران، ١۵٠میلیون مترمکعب آن برای کلان‌شهر مشهد درنظر گرفته شده بود. 

وی گفت: البته در سال٩٣ شرکت آب‌منطقه‌ای خراسان‌رضوی گزارشی به وزارت نیرو از وضعیت سد دوستی ارائه کرد که در آن با توجه به کاهش ورودی آب به این سد، میزان حقابه ایران و ترکمنستان از آن را ٣۴٧میلیون مترمکعب تعیین کرد.تعیین‌نشدن حقابه ایران از رودخانه هریرود که این کارشناس حوزه آب بر آن تاکید دارد، نشان می‌دهد دولت‌های گذشته به این موضوع مهم بی‌توجه بوده‌اند. 

﷯ 

افغانستان به معاهده در زمینه آب پایبند است

با همه این‌ها سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران، تاکید دارد که کشورش به معاهده‌ای که درزمینه آب با ایران دارد، به‌طورکامل پایبند است.

نصیر احمد نور در جمع خبرنگاران افزود: مواردی مبنی‌بر تصرف آب هریرود توسط افغانستان که گاه‌وبیگاه در برخی رسانه‌ها مطرح می‌شود، کاملا بی‌اساس است.وی در باره احداث سد سلما بر روی هریرود نیز گفت: احداث این سد همانند آن است که شما بر روی رودخانه کارون، ١١سد احداث کرده‌اید.

نصیر احمد نور تصریح کرد: افغانستان از این اجازه و حق برخوردار است که بر روی رودخانه‌ای که از اعماق افغانستان نشئت گرفته و صدهاکیلومتر در داخل این کشور جاری است، سد زده و از آب آن استفاده کند.سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران با تاکید بر اینکه روابط بین دو کشور ایران و افغانستان حسنه باقی می‌ماند، گفت: تلاش آن است که تمام مسائل در فضای دوستی، شفافیت، احترام و منافع متقابل مطرح شود و به تفاهم برسیم. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی